YEREL
Giriş Tarihi : 12-10-2021 10:58   Güncelleme : 12-10-2021 10:58

Hedef Büyük

Hedef Büyük

7 Mart Spor Kulübü Başkanı Murat Ülker, 7 Mart Spor Kulübü’nün başlangıç hikayesini, gerçekleştirdikleri başarıları ve kulüp olarak hedeflerini anlattı.

Hentbol Antrenörü olarak mesleğini çok sevdiğini, 2005'de ve proje yaptıklarını ve Artvin'in kız çocukları ile birlikte hentbol takımı kurduklarını açıklayan Ülker, “5 yıl içerisinde çok büyük yol kat edeceğimizi planlamıştık, şükürler olsun o planlarımıza ulaştık. Bu planlar içinde altyapılarda Türkiye'de derece yapmak, milli takımları sporcu göndermek, birlikte ilimizi temsil etmekti vardı. Bugün geldiğimiz noktada bütün hepsini başardığımızı görüyorum. Burada tabii ki bizimle olan sporcularımıza velilerimize çok çok teşekkür ediyorum, bize güvenip çocuklarını teslim ettikleri için. Biz Artvin için, Artvin'in çocukları için elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz, inşallah umut ettiğimiz yerlere büyüklerimizle birlikte gelmeye çalışıyoruz hedefimiz bu” dedi.

Amatör Spor Haftası’na dair değerlendirmelerde bulunan Ülker şu ifadeleri kullandı:

“Amatör Spor Haftası, Spor Bakanlığımızın, Genel Müdürlüğümüzün spora teşvik anlamında uygulamış olduğu bir proje, bu projenin altında şu yatıyor; emek veren, başarılı olan antrenör, kulüp, yönetici, sporcuya bakanlığımız o ildeki küplere, sporculara ve yöneticilere ön plana çıkarılması için plaket ve ödül veriyor.”

Bütün federasyonlar gibi hentbol takımları için de federasyon olduğunu belirten Ülker, “Altyapıdan başlamak istiyorum, müsabakada oynama yaşı bizde 10-11 yaştır. Bize çocuklar 8-9 yaşında geldiğinde bir sene, iki sene sonra altyapı mini hentbol dediğimiz Amasya’da düzenlenen müsabakalara götürüyoruz, orda çocuklar hentbolu tanırlar, hentbolu sevmeye çalışırlar, maçlardan sonra geldiğimizde benim ne dediğimi algılama dönemine başladık, çünkü çocuk maç ortamını görmediğinde çocuk anlamaya biliyordu, şu anda 2010-2011 dönemi çocuklarımız hentbol aşığı oldu, altyapımız çok güzel geliyor inşallah” Kadın takımı konusunu da özellikle anlatmam gereken konular var öncelikle hentbol takımı ile ilgili sorunuza da cevap vereyim. Altyapılar bittikten sonra, bölgesellik başlıyor bizde, bölgesellik ikinci ligin bir altı, bölgesellikle başlarsınız ve grup müsabakaları olur orda ilk üçe giren takımlar ikinci lige seçilir, ikinci ligde iki grup halinde oynanır, o grupta bölgelerinde derece yapan takımlar birinci lige çıkar” ifadelerini kullandı

Mersin Büyükşehir Belediyesi GSK Kadın Hentbol Ekibi ile 9 Ekim Cumartesi günü gerçekleştirilen maçı değerlendiren Ülker, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Mersin maçında gerçekten rakibine saygı duyuyorum, şimdi onlarla bizim aramızda dağlar kadar fark var. Geçen sene kendimize denk takımlarla oynadığımız için çok sorun yaşamamıştık ama burada gerçekten çok güçlü bir grupta olduğumuz için, sporcumuzun yaş ortalaması da 16 17 olduğu için, çok sıkıntılar yaşadık ve takımımızda iki arkadaşımız sakatlandı. O yüzden yenilgimiz kaçınılmaz oldu. Bu sene lige başlamadan önce, büyüklerimiz bu sene bize sahip çıkacaklarını, destek olacaklarını söylediler, bizde görüşmelerimizi devam ettirdik, yerli yabancı sporcu alabilir miyiz, bunların maliyetlerini gözden geçirmiştik, bu sporcularla birlikte hedefimizi Süper Lig'e çıkma olarak konuşlandırmıştık. Biz bu sporcularımızla görüştük, ilimize getirdik, onlarla birlikte kamp yaptık, ama son noktaya kadar ekonomik desteği bulamadığımız için göndermek zorunda kaldık. Bu bizim takımımızın ister istemez motivesini bozdu.

Dengelerin eşit olması lazım. Ondan sonra sporcuların antrenörlerin çalışması ön plana çıkar. Şartlar eşit değil, şartlarımız eşit olduktan sonra başarabileceğimizi biz görüyoruz. Mersin maçında yenilmemizin en büyük sebebi özgüven eksikliği. İlk defa dün bizim çocukları tanıyamadım sahada, çünkü etkilenmiştiler, çünkü bir hedef koyuyorsun, antreman yapıyorsun bir anda o kadrodan üç beş tane oyuncu göndermek zorunda kalıyorsun o zaman da takımın dengeleri bozuluyor. Mersin takımını buradan tebrik ediyorum. Hocalarına, sporcularına saygı duyuyorum. Büyüklerimize söylemek istediğim, duyurmak istediğim dün çocuklarımız maçtan sonra üzüldüler, ağladılar bizim buna hakkımız yok.”

Bu sorunların büyük sorunlar olmadığını, devleti imkanlarının sadece hentbola değil bütün branşlara yeteceğini belirten Ülker, “Şimdi Bakanlığın bir bütçesi var, ödenekleri varsa da kendilerine kullanıyor, biz kulüpler herhangi bir ödenek ayırmıyorlar. Kulüpler bazen hedef koyar, 1. ligde olalım, 2. Ligde olalım, Süper ligde olalım, Avrupa kupası oynayalım ama çok sıkıntılar yaşarlar ekonomik anlamda, sportif anlamda, tesis anlamında. 7 Mart Spor Kulübü olarak bu problemleri dile getirmenizin sebebi şu; kulübümüzün geliri yok, onun için diyorum ki gelin büyüklerimiz şu masada oturalım, hiçbir şey kaybetmezsiniz, buraya katkı sağlayabiliriz. Yardımcı olurum diyen insanları görüyoruz, çok acı bir şey. Menfaate bakar mısınız, o yüzden biz çok yorulduk. Biz diyoruz ki artık bu takımı hayaline kavuşturalım. Mersin takımı bugün Koru Otelinde konakladılar, antreman yaptılar, bunlar ne kadar avantaj sağlıyor biliyor musunuz? O ilin iklim şartlarına hava şartlarına, sahasına alışıyor. Biz şimdi onların harcadığını 5 deplasmanda harcayamıyoruz. Durumumuz yok. Bu hafta sonu Yozgat'a gideceğim, nerede kalacağım, nasıl gideceğim, hangi araçla gideceğim bunu düşündüğümde uykularım kaçıyor. Geçen sene test olmadan maça çıkamıyorduk, testin tanesi iki yüz küsür liraydı. Bunun üstesinden nasıl geldik biliyor musunuz, büyüklerimiz bizi yanlış anlamasın onları eleştirmek bizim hakkımız değil ama biz geçen sene sayın Valimizden, Belediye Başkanımızdan, Millet Vekillerimizden iyi veya kötü destek gördük ve bu işi hep birlikte yapıyorken bu sene ikinci senemiz olduğu için çıtayı yükseltmemiz gerektiğini düşündük takım olarak” dedi.

Kadın hentbol takımının, çocukların Türkiye'deki başarılarını bilmelerini çok istediğine dikkat çeken Ülker, “Altyapılarda Türkiye 2’ncisi olmuş, kulüplerde Gazi Ortaokulu takımı olarak Türkiye 2’ncisi olmuş, kulüplerde Türkiye 2’ncisi olmuş, Anadolu Yıldızlar’da Türkiye 3’üncüsü olmuş sporculardan bahsediyoruz. Bu Çocuklar 2. ligde hentbol oynasınlar Türkiye şampiyonu olurlar. Ama 1. ligde gerçekten yaşlarının küçük olmasından dolayı tecrübeli ablaları ile oynadıkları için eziliyoruz. Bu yıl takımımızda abla alamadık, yani transfer edemedik. Biz çocuklara motive anlamında, psikolojik anlamda büyük ablalarının yanlarında olduklarını hissettikleri zaman tecrübe ile onların katkıları olduğunu düşünüyoruz. Çocuklar ablaları yanlarında olunca korkak oynamıyorlar. O yüzden abla alınmasını istiyoruz. Bir sporcunun maliyeti 30 milyardır. Artvin her yere çok uzak. Artvin’e gelecekleri zaman üzerine 10 bin lira daha ekleniyor. İzmir'de Ankara'da Antalya'da oynadığı fiyatın üzerine ekleyerek buraya geliyorlar. Kendi çocuklarımıza da ücret ödüyoruz. Çocuklarımıza maç başı 200 TL ödüyoruz. Bunlar teşviktir, bunlar genç çocuklar oldukları için ayakkabı ihtiyacı oluyor, okul ihtiyacı oluyor, arkadaşları ile kafeye gitmek için kahve içmek için, market alışverişi yapmak için, ailesine hediyeler alabilmek için ihtiyaçları oluyor. Bu Çocuklar hak ediyorlar ve ücret ödüyoruz” diyerek maşları ödeyebilmek için ayda en az 20 bin lira paralarının olması gerektiğini belirtti.

Kulüp hakkında bilgiler veren Ülker, “Şu anda 18 tane futbolcumuz var lisanslı.  Gençlik Spor İl Müdürlüğünde 80-90 ayak altyapı oyuncularımız var, bu çocuklarımız da ablalarını izleyerek bu takımın altyapıların oluşturacaklar. Vitrin olmadan orayı tanıtamayız. O çocuklara bir şey anlatamayız. Biz bu işleri konuşurken kendi çocuğumuzu da o ortamın içerisine koyacağız. Bir sıkıntı varsa kendi çocuğumun da yaşaması gerekir, bazen çocuklar küçük olduğu için antrenmanlara gelmek istemiyorlar. Fakat ben buna müsaade etmiyorum. Böyle olmazsak başarılar gelmez. Bizim sporcular, antrenörler olarak en büyük kaynağımız manevi anlamda seyirci. Seyircimiz olmazsa burada bulunmamızın bir anlamı olmaz. Türkiye'de çoğu illerde görev yapmış tecrübeli bir antrenörüm Artvin halkının spora olan bağlılığı hiçbir ilde yoktur. Hiçbir hentbol müsabakalarında bu kadar seyirci bulamazsınız Biz Artvin’de bunu yaşıyoruz. Pandemi nedeniyle altyapı oyuncularımız müsabakalara gelemedikleri için çok üzüldüler.  Altyapıda yetiştirdiğim sporcularımız ablalarını görüp, hentbolun kurallarını, nasıl oynandığını öğrenmelerini istiyorduk. Yakın zamanda bu konuda yenilik açıklanır, o çocuklarımızla sahalara seyirci olarak dönebilirler” dedi.