DOĞA
Giriş Tarihi : 23-09-2022 12:02

“Hayvanları Reyting Uğruna Kurban Edemeyiz”

“Hayvanları Reyting Uğruna Kurban Edemeyiz”

Hayvanları Doğayı ve İnsanları Koruma Derneği Artvin Şubesi Yusufeli’nde yaşayan sokak hayvanlarının yeni yerleşim yerine taşınması ile ilgili yapılan çağrı sonucu açıklamada bulundu.

HAYDİKO Artvin’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yusufeli'nin taşınma sürecinde sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili çağrımızda Yusufeli'nde yaşayan ve bu sorunun çözümünde paydaş olacak dostlar aradığımızı ifade ettiğimizde birçok derneği etiketleyen dostlarımız oldu. Burada tekrar belirtmek isteriz ki biz yerelde bir gönüllü örgütlenmesi sağlayamazsak dışarıdan gidiş gelişlerle Yusufeli için kalıcı çözümler üretemeyiz. Yusufeli yerelinde bir oluşum oluşturabilirsek dışarıdan vereceğimiz dayanışma ile kalıcı çözümleri mümkün kılabileceğimizi, çalışmaların takip edilebileceğini düşünüyoruz.

Yusufeli'nden tek tek hayvan çıkarmak yetmeyecek, tüm hayvanları tahliye etsek bile yeni gelecek hayvanların hayatını garanti edecek bir çalışmanın zeminini oluşturmaya çalışıyoruz.

Vaka çıkarmak yetmeyecek çünkü her biri ayrı vaka olarak karşımızda. Çıkardığımız vaka kurtulsa da geri kalanlar için formül bulmak zorundayız.

Kurumların harekete geçirilmesi adına eşgüdümlü çalışmanın da önünü açmak zorundayız.

Yerel örgütlenmeyi sağlayıp arkasında da dağ gibi durmak zorundayız. Bunu yaparken de güveneceğimiz insanlarla yola çıkmayı tercih ediyoruz. Camiada herkesi şaibeli ilan eden, herkese saldıran oluşumlardan da uzak durmayı tercih edeceğiz. Zira hem imkanların hem hayvanlar için çabalayan insan kaynağının kıt olduğu bir coğrafyada gönüllülerin daha fazla hırpalanmalarını da istemiyoruz.

Hayvanları ve gönüllüleri reyting uğruna kurban edemeyiz.

Ülkede birçok yerde hayvanlara yapılan zulüm değişmiyor. Yusufeli'ni özel ve öncelikli kılan ise Hasankeyf ile benzer bir süreç yaşıyor olması.

Birlikte örgütlü çalışalım deyip önüne gelen STK veya gönüllüyü yerden yere vuranlara da inanmamız zor.

Bu nedenlerle tekrarlıyoruz. Yusufeli'nde yerel bir örgütlenme oluşturup dışarıdan bu yapıyı güçlendirmek için çabalamamız gerekiyor.”

Zülfiye AKSU

Artvin'de HaberArtvin'de Haber