YEREL
Giriş Tarihi : 03-01-2022 10:58   Güncelleme : 03-01-2022 11:20

Hayvanlar Değil İhmal Edenler Cezalandırılmalı

Hayvanlar Değil İhmal Edenler Cezalandırılmalı

Yasaklı ırk köpekler kimliklendirilip kayıt altına alınıyor.

Yasaklı ırk köpekler arasında gösterilen 'Dogo melez', 'Amerikan staffordshire terrier', 'Tiger pitbul' ırkına ait 3 köpeğe mikroçipleri takılarak kayıt altına alındı.

Yasaklı ırk köpekler arasında gösterilen 'Dogo melez', 'Amerikan staffordshire terrier', 'Tiger pitbul' ırkına ait 3 köpeğe mikroçipleri takılarak kayıt altına alındı.

Hayvanları Koruma Kanunu'nda yapılan değişikle tehlike arz eden köpek ırkları 14 Ocak 2022 tarihine kadar kayıt altına alınma kararı alındı. Karara göre, tehlike arz eden bu köpek ırkları kısırlaştırılacak, aşıları tamamlanacak. Mikroçip ve kontrol işlemlerinin tamamlanmasının ardından İl veya İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerince kayıt altına alınacak. Bu kapsamda Artvin'de bulunan, 'Dogo melez', 'Amerikan staffordshire terrier', 'Tiger pitbul' ırkına ait 3 köpek kayıt altına alındı.

Sahipleri tarafından terk edilen bu üç köpeğe, gönüllü hayvan severler sahip çıktı. 70'in üzerinde sokak hayvanın bakımı ve tedavisinin yapıldığı, Yaşam Köy Hayvan Bakımevinde bulunan bu üç köpeğin kimliklendirilmesi için gönüllüler başvurularını yaptı. Daha önceden kısırlaştırılmış olan 3 köpeğe, Artvin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri mikroçiplerini takarak kimliklendirme işlemini yaptı. Sırtlarına yerleştirilen mikroçip sayesinde hayvan kayıt altına alınmış oldu.

Faaliyetlerde bulunan Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği (HAYDİKO) Yönetim Kurulu Başkanı Emel Meriç, sokak hayvanlarının sorunlarını çözmek için çalışma yürüttüklerini söyleyerek, “Aynı zamanda muhtaç durumdaki hayvanlara baktığımız bir yaşam alanımız var. Kurtardığımız birçok kedi, köpek ve at 58 adet olmak üzere bunları yaşatmaya çalışıyoruz. Daha öncesinde sahiplendiğim şu an yasaklı statüde olan 3 köpeğin kısırlaştırılmıştım şu an yeni standarttaki çiplerin takılması için buradayız. Daha öncesine ait çipleri vardı ama yeni çiplerle uyumlu olmadığı için, yeni çiplerin takılmasını sağlamış olduk” dedi.

Sokak köpeklerinin hem kısırlaştırılmasının hem de çiplerin takılmasının zaman alacağını ifade eden Meriç, şu ifadeleri kullandı:

Yasaklı ırkların üretilmemesi, satılmaması şeklinde, sahiplendirmemesi, bulundurulmaması şeklinde kanun 2004 yılında çıkarılan yasada da varaslında. Temmuz ayında çıkan genelge ile birlikte 14 Ocak sonrası itibarıyla kısırlaştırma ve çip takma faaliyetleri yapılacak, yaptırmayanların hayvanlarına el konulacak. Maalesef son 2 haftamız kaldı. Ne yazık ki şöyle bir sorun var; büyük şehirlerde bu konu ile ilgili çok sorun yaşanmıyor ama taşralarda ve ücra illerde hem kısırlaştırma yapacak hekim bulmak çok zor oluyor hem de çipler kurumun eline yeni ulaştı. Daha ulaşmayan iller vardır. Bunlar hangi süreç içerisinde kısırlaştırılacak da çipler takılacak. Son tarih olarak gösterilen 14 Ocak süresinin uzatılması gerekiyor. Diğer türlü çok fazla hayvanın ölümüne ve yok edilmesine sebep olacak.

Kısırlaştırma maliyetlerini karşılayamayacak insanlar var. Biz Artvin'de mümkün olduğu sürece destek olmaya çalışıyoruz; yeter ki hayvanlara bir şey olmasın diye ama tabii gücümüz doğrultusunda yardımcı oluyoruz. Birçok yerde bu anlamda fazlasıyla mağduriyet yaşanacak. Son dönemde sokak hayvanlarının toplanması konusunda çok ciddi şikayetler var, artan köpek şikayetleri bulunuyor ama biz yıllardır bu hayvanların belediyelerce kısırlaştırılmasını,sahipli hayvanların kayıt altına alınmasını ve sahipli hayvanların kısırlaştırılmasını söylüyoruz. Çünkü sahada bu hayvanların neler çektiğini en yakından gören insanlarız biz.

Üremenin durması için biz defalarca dilekçe verdik. Artvin'in 9 ilçesi var, ilçelerden sadece bir tanesinde kısırlaştırılma faaliyetleri var, diğerlerinde üçer beşer başladılar ama yıllardır kısırlaştırılma yapılmamış ilçelerde 3-5 hayvanın kısırlaştırılması hiçbir şey ifade etmiyor.

"Gaziantep'te yaşanan olayda Asiye ve iki Pitbull bedel ödedi"

Gaziantep'te yaşanan olayla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Meriç "İki Pitbull cinsi köpeğin 4 yaşındaki Asiye'ye saldırması sonucunda yaralanması çok kötü bir durum oldu. Bu hiç birimizin istediği bir şey değil. Hem Asiye açısından hem geri kalan hayvanlar açısından kötü sonuçlar doğurdu. Asiye'nin yaşadığı olayda birçok kişinin birçok kurumun ihmali var aslında. Ama burada bedel ödeyen Asiye ve iki Pitbull oldu. Biz yıllardır bu hayvanlar üretilmesin çünkü bu hayvanlar bedel ödüyor dedik. Buradan sayın Cumhurbaşkanımıza da seslenmek istiyorum. Kuşkusuz iyi niyetli bir çağrıda bulundu. Güzel bakım evleri yapın, güzel mama fabrikaları kurun gibi. Belediyelerin durumu ortada ve belediyeler bundan açık bir şekilde fırsata çevirdiler. Bu hayvanları yok etmek için birçok belediye bu hayvanları maalesef yok ediyor.

Yaşanan bu üzücü olayda da gördük, bizim yıllardır bu hayvanların sahipleri tarafından kayıt altına alınmasını ve hayvanların kısırlaştırılmasını talep etmiş olmamıza rağmen bu yaşanan acı olaylar maalesef birçok kurumun, hayvan sahibinin ihmalini gösteriyor. İki pitbull ve akabinde de birçok sahipsiz hayvan bedelini ödedi. Burada kurumların kendi ihmalleri ile yüzleşmesi ve öldürme ve yok etme mantığıyla hareket etmemeleri gerekiyor. Hayvanların değil burada görevini yerine getiremeyen kurumların cezalandırılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.