YEREL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 10:58

HAYDİKO’dan Yusufeli’ndeki Canlar İçin Çağrı

HAYDİKO’dan Yusufeli’ndeki Canlar İçin Çağrı

Hayvanları, Doğayı ve İnsanları Koruma Derneği (HAYDİKO) Artvin, Yusufeli yeni yerleşim yerine taşınma sürecinde ilçe merkezinde bulunan sahipsiz sokak hayvanları için seferber oluyor.

Sosyal medya hesabından Yusufelili hayvan severlere çağrıda bulunan HAYDİKO Artvin yönetimi tarafından yapılan paylaşımda, “Yusufeli'nde yaşayan sahipsiz hayvanların geleceğini dert edinen insanlar olduğunu biliyoruz. Oradaki sorunların da farkında olduğumuz gibi dışarıdan elimizden geldiğince müdahale etmeye çalışıyoruz. Bu sorunların örgütlü bir şekilde çözülmesi gerektiğine inanıyor bu anlamda gönüllü koordinasyonu için tekrar bir çağrı yapma gereğini gelinen bu noktada ivedi görüyoruz. Gerek saha gönüllüsü, gerek sosyal medya ve görsel, gerek kurumsal ve bürokratik ilişkiler alanında sorumluluk alabilecek ve bu sorumluluğu sürdürebilecek gönüllülere ulaşmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Yusufeli yeni yerleşim yerine taşınırken sahipsiz sokak hayvanları için Yusufelili vatandaşlardan yardım çağrısında bulunan HAYDİKO Artvin yetkilileri hayvan severlerden destek istedi. Derneğin sosyal medya hesabından yapılan destek çağrısında şu ifadelere yer verildi:

“Yusufeli halkı yıllardır yaşadığı ilçeye veda ediyor. İlçe yeni yerleşim yerine taşınmaya başladı.

Yaşanmışlıklar, anılar, hayaller sular altında kalacak. Elbette en fazla etkilenecekler arasında zaten zor durumda olan sahipsiz sokak hayvanları da yer alacak. Sokak hayvanlarının Türkiye'de yaşadığı ciddi sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Çözüme dair somut adımlar atılmazsa sorunların daha ciddi boyutlara ulaştığını da maalesef görüyor ve yaşıyoruz. Yusufeli'nde yaşayan sahipsiz hayvanların geleceğini dert edinen insanlar olduğunu biliyoruz. Oradaki sorunların da farkında olduğumuz gibi dışarıdan elimizden geldiğince müdahale etmeye çalışıyoruz. Bu sorunların örgütlü bir şekilde çözülmesi gerektiğine inanıyor bu anlamda gönüllü koordinasyonu için tekrar bir çağrı yapma gereğini gelinen bu noktada ivedi görüyoruz. Gerek saha gönüllüsü, gerek sosyal medya ve görsel, gerek kurumsal ve bürokratik ilişkiler alanında sorumluluk alabilecek ve bu sorumluluğu sürdürebilecek gönüllülere ulaşmak istiyoruz. Hayvan hakları hususunda, yerel unsurlar örgütlü bir şekilde harekete geçmedikçe başarı oranının düşük olacağını düşünüyor, çok yönlü bu mücadele için ben varım diyecek can dostlarının bizimle iletişime geçmesini bekliyoruz.”

Zülfiye AKSU

AdminAdmin