YEREL
Giriş Tarihi : 15-09-2022 20:33

HAYDİKO Artvin’den Küçük Bir Serzeniş

HAYDİKO Artvin’den Küçük Bir Serzeniş

Hayvanları Doğayı İnsanı Koruma Derneği Artvin Şubesi, Hayvan Hakları Federasyonunun (HAYTAP) bir paylaşımını kamuoyu ile yayınladı. HAYTAP’ın “Adana’da sahibi tarafından zulme uğrayan ata başvurumuz üzerine DKMP tarafından el koyuldu, sahibine ceza kesildi.

Zulme uğrayan “Beyaz At” ise HAYTAP’ın geçen yıl Artvin’de yaklaşık 160 bin lira harcayarak çadır yaptırdığı çiftliğe gidecek ve bundan sonraki hayatını bir aksilik olmaz isse orada geçirecek” paylaşımını kamuoyu ile paylaşan HAYDİKO, “HAYDİKO Artvin’den Küçük Bir Serzeniş” diyerek açıklama yayınladı.

HAYDİKO Artvin’in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Hayvanları Doğayı İnsanı Koruma Derneği Artvin Şubesi yazılı açıklama yayınlayarak “Hiçbir federasyon ile organik bağımızın olmadığının altını çiziyor ek olarak camiadaki tüm hayvan hakları aktivistleri ile yan yana ne kadar yürüyebilirsek o kadar başarılı olabileceğimize inanıyoruz” dedi. Türkiye'nin ücra bir köşesinde yıllardır sahipsiz hayvanlar için mücadele ederken 6 Ağustos 2021 tarihinde başka bir alanda daha önce atlarla ilgili tanık olmadığımız büyüklükte bir eziyetle karşılaştık. O süreçte büyük küçük fark etmeksizin maddi manevi destekleriyle birçok insan yanımızda oldu. Dayanışma ile #hopaatları’nı yaşatma çabamızda 1 yılı devirdiğimiz şu günlerde biz başka bir eziyeti sonlandırmak için el uzattık. Kimilerine göre boyumuzdan büyük işlerle uğraşıyor olsak da olmayan maddi gücümüzle hayvanları kurtarmak için diretsek de Mucizeler Diyarı yaşamdan yana tavrını sürdürmeye devam edecek!

HAYTAP’ın, kıt kaynaklarımıza rağmen büyük çabayla kurduğumuz diyarda hayvanlar için göndermiş olduğu çadır ve 2 kez ot desteğini adımızı tek bir defa geçirmekten bile imtina edip sadece kendi desteğini dile getirmelerinden dolayı duyduğumuz rahatsızlığı artık dile getirmek zorunda hissediyoruz.

Bu zorunluluğu ise sabahlara kadar yağmurda, çamurda, 40 derece sıcaklarda, eksilere düşen soğuklarda nöbet tutup atlara bakan gönüllülere, zamanında maaş alamasa da başlarından ayrılmayan bakıcılarına, biriken ot borcuna rağmen hayvanlar aç kalmasın diye bizi idare eden ot firmalarına, gece gündüz yağmur çamur demeden karanlıkta bile can derdinde olan veteriner hekimlerimize, 1 yılı aşkın süredir desteklerinizle beslenmelerine tedavilerine katkı sunan dostlara haksızlık olarak gördüğümüz için hissediyoruz.

HAYTAP’ın atlara gönderdiği çadır ve 14,5 ton ot için teşekkür ediyoruz. İsterdik ki biz kendilerinden gelen her desteğe teşekkür etmişken bir yerlerde hayvanlar için çabalayan insanların varlığını da dile getirmekten kaçınmasınlar. Dayanışma böyle bir şeydir. Üstten bakarak değil, omuz omuza vererek büyüyeceğimiz inancıyla mücadelemize devam edeceğiz.

Bize destek veren tüm STK'ların desteklerini önceki paylaşımlarımızda dile getirmiştik. Mucizeler Diyarında aylık 20 ton ot tüketimi, bakıcı maaşları, kiralar, faturalar, sağlık giderleri, Yaşamköy'de yaklaşık yüz köpeğin günlük besin ihtiyacı, Veterinerlik hizmetleri hususunda çalışmalarımız devam etmektedir.

Bu koca denize damla katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz.”

Malvina BİBİLASHVİLİ

Artvin'de HaberArtvin'de Haber