SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-09-2022 13:09

Hayatta Etkin Rol Oynayan Meslek: Fizyoterapist

Hayatta Etkin Rol Oynayan Meslek: Fizyoterapist

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri, çoğunluktan farklı ve özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara sunulan, üstün yetenekli olanları yetenekleri doğrultusunda en üst düzeye çıkmasını sağlayan, yetersizliği engele dönüştürmeyi önleyen, engelli bireyi kendine yeterli hale getirerek topluma kaynaşmasını ve bağımsız, üretici bireyler olmasını destekleyecek becerilere ulaşmasını sağlama da etkin rol oynamaktadır.

Bu bağlamda Artvin’de de önemli bir eksikliği gideren Özel gereksinimli çocukların bağımsız, üretken ve toplumda aktif katılımcı olmaları yolunda destek veren Özel Borçka Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Fizyoterapisti Nurbanu Bolkvazoğlu ile rehabilitasyon Merkezi ve burada eğitim alan öğrenciler ile ilgili konuştuk.

“Doktorlar hayat kurtarır, fizyoterapistler o hayata anlam katar” diyen Fizyoterapisti Nurbanu Bolkvazoğlu, Fizyoterapide amaçlar bireye göre farklılık gösterir. Genel olarak bireyin fiziksel kapasitesini en üst seviyeye çıkarmayı hedefler diyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon nedir? Fizik tedavi ve rehabilitasyon bir bütün olarak düşünülebilir mi?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, bireyin yaşamını ve hayat kalitesini etkileyen doğuştan ya da sonradan edinilmiş; kas, sinir ve iskelet sistemi problemleri sonucu hareket kısıtlılıklarının düzeltilmesi ve ortadan kaldırılması; Bunun yanı sıra sağlıklı bireylerin fiziksel aktivitelerini programlama, bireyleri fiziksel olarak daha aktif hale getirmek için multidisipliner yaklaşım ile kişinin sosyal hayatına etkin bir şekilde geri dönmesi için çalışan tıp bilimidir.

İki farklı kavram olarak düşünülse de birbirlerinin tamamlayıcısı niteliğindedir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları nelerdir?

Hastalığın durumuna göre uygun bir fizik tedavi programı planlanır. Fizik tedavi, uzman hekim ve fizyoterapist denetiminde yapılmalıdır. Fizyoterapi seanslarında elektro terapi, soğuk-sıcak uygulamalar, manuel terapi, kinezyotape, lenfatik drenaj, egzersiz gibi çeşitli uygulamalar yapılmaktadır.

Fizik tedavinin süresi nelerdir?

Hastalığa göre değişmekle birlikte, ortalama seans süresi 1-1,5 saat olmak üzere 10-20 seans uygulanmaktadır.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonun amaçları nelerdir?

Fizyoterapide amaçlar bireye göre farklılık gösterir. Genel olarak bireyin fiziksel kapasitesini en üst seviyeye çıkarmayı hedefler. Ağrının azaltılması, Kasların gevşetilmesi, güçlendirilmesi, Hareket yeteneğinin arttırılması, Dolaşımın olumlu yönde etkilenmesi, Enflamasyonun giderilmesi, Koordinasyonun sağlanması, Postür(duruş) bozukluklarının önlenmesi ve düzeltilmesi örnek olarak verilebilir.

 Fizik tedavinin yapılması ne gibi problemlere neden olur?

Yan etki ve riskleri oldukça azdır. Nadir de olsa cilt kızarıklıkları, ciltte hassasiyet gibi istenmeyen etkiler görülebilir. Kalp ritim bozuklukları, kan basıncı değişiklikleri, eklem kısıtlılıklarının açılması sırasında kas-tendon hasarlanması-kopması örnek verilebilir.

Riskler uygun ortam ve deneyimli tıbbi personel varlığında nadiren görülmektedir.

Bu durumların görülme sıklığını en aza indirmek için uygulama öncesi tıbbi durumunuz hakkında fizyoterapistinize ve doktorunuza detaylı bilgi vermelisiniz.

 Fizik tedavi kimlere uygulanır?

Fizyoterapi; önleyici, düzeltici ve olanı koruma adına herkese uygulanabilir.

 Son olarak; Doktorlar hayat kurtarır, fizyoterapistler o hayata anlam katar.

Sakıncalı olduğu durumlar nelerdir?

İltihabi romatizmal hastalıkların aktif dönemleri (eklemlerin, şiş, sıcak ve ağrılı olduğu dönemler), damar tıkanıklıkları, varisler, açık yaralar ve iltihaplı bölgeler üzerine uygulama sakıncalıdır.

AdminAdmin