YEREL
Giriş Tarihi : 06-07-2021 11:56   Güncelleme : 06-07-2021 11:56

HAVAŞ ARTVİN YOLCUSUNU MAĞDUR EDİYOR

Trabzon’a uçakla gelen Artvin yolcuları il merkezine ulaşmakta zorluk çekiyor.

HAVAŞ ARTVİN YOLCUSUNU MAĞDUR EDİYOR

Özellikle akşam ve gece uçuşlarında Artvin’e gelmek zorunda kalan uçak yolcuları, HAVAŞ otobüsleri ile en son Hopa ilçesine kadar geliyor.

Burada saatlerde ilçeler arası taşımacılık yapan kooperatif minibüslerini beklemekte olan yolcular, İstanbul ve diğer illerden yaklaşık 1,5 saate geldikleri Trabzon’dan Artvin vilayete merkezine ulaşmakta sıkıntı yaşıyor.

HAVAŞ, Trabzon’dan aldığı yolcuyu Rize ve Ardeşen ve en son olarak Artvin’in Hopa ilçesine getiriyor.

Burada otobüslerden inen yolcular taksi ile yahut yürüyerek Artvin-Rize karayolu ayrımındaki minibüs duraklarına gelip bekliyorlar. Yolcular, Artvin’de faaliyette bulunan otobüs firmalarının Trabzon’dan kalkan midibüs otobüslerini beklemek zorunda kalıyor.

Uçak yolcuları, bazen Trabzon’dan gelen otobüslerin dolu olması sebebiyle Ankara, Bursa veya İstanbul’dan gelen şehirlerarası otobüs firmalarının otobüslerini beklemeye başlıyor. Saatlerce Hopa ilçesinde bekleyen yolcular durumdan tedirgin ve rahatsız oluyor. Yolcular HAVAŞ’ın il merkezine sefer koymamasını eleştiriyor.

Mağdurlardan biri de gazeteci Sedat Varan oldu. Varan şikâyetini şöyle gündeme taşıdı: ”Ben eşimle İstanbul’dan Trabzon’a geldim. HAVAŞ otobüslerine binerek Hopa ilçesine gelmek için hareket ettik. Ardeşen’e geldiğimizde otobüs kullanan kaptan, bize fazla yolcu olmadığından arkadan yarım saat sonra kalkan otobüsün gelmek üzere olduğunu ve bizim diğer gelen otobüse geçmemizi istedi. Sorun etmedik. Çünkü öğlen üzeri havaalanına inmiştik. Diğer otobüs geldi. O otobüse bindik. Arhavi’de indik. Artvin’e gelen başka bir otobüs firmasına ait aracı beklemek zorunda kaldık. Yaklaşık 2 saat Trabzon’dan kalkan Artvin’deki firmaya ait aracı beklemek zorunda kaldık. Ve bu araçla Artvin’e ulaştık. “

 

Gazeteci Sedat Varan, HAVAŞ’ın yolcu taşıma hizmetinin Trabzon’dan Artvin’e yetersiz olduğunu savundu.

Varan ailesinin küçük kızları Serra Varan, İstanbul’da okuduğu üniversitenin sınavlarına girmek için İstanbul’a gitti. Sınavların bitiminde Artvin’e dönen kız öğrenci, bu kez yine mağdur oldu.

İstanbul’dan Trabzon’a uçakla gelen Serra Varan, HAVAŞ otobüsünün dolması için yaklaşık 1 saat bekledi. Otobüs dolduktan sonra hareket eden araç, gece 10’da Hopa ilçesine ulaştı. Kız çocuğunun Artvin’e gelmek için araç bulamayacağının düşünen Varan ailesi, araba ile Hopa’ya çocuklarını almaya gittiler. Uçak yolcusu öğrenci ve ailesi ancak gece yarısına doğru evlerine ulaşabildi.

HAVAŞ EKSİK VE KUSURLU HİZMET VERİYOR

Gazeteci Sedat Varan eğer HAVAŞ doğru hizmet vermeyecekse Artvin’de bu işi yapabilecek yeterli sayıda otobüs firmasının olduğunun altını çizdi. Varan, uçakların rötar yapması halinde mağduriyetin daha da arttığını belirtti.

Sedat Varan, şu örneği verdi: ”Firmaların, uçağa veya otobüse binerken az yolcu var sefer yapmıyoruz, diyemedikleri gibi yolcu memnuniyetinin artması için HAVAŞ’ın Artvin il merkezine acilen servis koymasını istedi. Özellikle turizm mevsiminde Artvin’e HAVAŞ’ın gelmemesi turizme büyük darbe vurmaktadır.” dedi.

Yüz yüze eğitimin başlayacağı önümüzdeki aylarda Artvin yolcularını daha da mağdur olacağı tahmin ediliyor.