KÖŞE YAZARLARI
Giriş Tarihi : 30-12-2021 11:02   Güncelleme : 30-12-2021 11:02

Hasan Torun (Türkbey)…

Hasan Torun (Türkbey)…

Ülkemizde ilk modern roman olarak Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından yazılan “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” isimli çalışma kabul edilir. Elli yıllık bir dönemde toplumun ne gibi değişimlere uğradığı ve bu değişimlerin toplumda yarattığı bunalımlar anlatılır. Ana karakter Hayri İrdal, bir gözlemci gibi toplumu incelemiş ve söz ettiği dönem özelliklerini enikonu eleştirmiştir. Konu, yer, mekân, zaman ve karakterler bildik şablonun dışında daha akılcı, canlı, yaşamı daha kucaklayan, ilk kez roman dilinin oturması, üst kurgu gibi farklılıklarıyla kendini gösterdi.

Bazı eleştirmenler işi öylesine ileriye götürdü ki; Ahmet Hamdi Tanpınar olmasaydı Orhan Pamuk olamazdı… Benin Adım Kırmızı olamazdı… Nobel Edebiyat ödülü olamazdı…

Olurdu olmazdı bilemem ama buradan şunu çıkarmak gerekir; Romanda batı tekniği bütün dünyayı etkisi altına almıştır. Edebiyatta büyük bir ekolun sahibi olan Ruslar bile uzun süre batı edebiyatından etkilendiler ve daha sonra kendi ekollerini kurabildiler.

Biz etkilenmedik ve böyle bir arayış içine de hiç girmedik.

Sadece birkaç yazar; A Hamdi Tanpınar, Sabahattin Ali, Oğuz Atay ve Orhan Pamuk…

Geri kalan diğerleri bu etkileşime girmedi, o bilinen tekdüze kurguyla yerel konular, halkın homojen yapısıyla da örtüştürülüp hikâye tadında anlatılıp duruldu. O eski, bildik yıpranmış sözcüklerle öykü, hikâye, roman yazıldı, yazıldı…

Efendim Serhad Artvin Gazetemizin bu gün ki konuğu Hemşerimiz Hasan Torun. 1956 yılında Şavşat’ın Akdamla köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, ortaokulu Şavşat’ta, liseyi Ankara Yüksek öğretmen okulu hazırlık lisesinde okudu. Ankara Gazi Fen bilimleri bölümünü bitirdikten sonra İstanbul Hukuk fakültesinden mezun oldu. Ilık Damlalar, Sessizliğin Hüznü, Üşüyen Sevgi, Su ve Son Güz isimli şiir kitapları yayımlandı. Köyünden atasözleri, deyimler, Şavşat’tan bilmeceleri bizim Ahıska dergisinde yayımlandı. Serbest avukatlık yaptı ve emekli oldu. İki çocuk babasıdır. Ankara’da oturmaktadır.

Sevgili okurlar birkaç gün boyu Hasan Torun’un şiirlerini okudum.

Şiirlerinde Türkbey mahlasını kullanıyor. Türkbeyin şiir duruşu, ağırlığı, seslenişi, tonu, rengi, sözcük seçimi, hitabı, hacmi, kurgusu, konu bütünlüğü, dili kullanma becerisi çok farklı. Oldukça özgün bir şiir dünyası var. Şiiri iyi bilen, altyapısı sağlam birisi. Üretken bir yanı var. Daha önemlisi yeni sözcük üretimlerinde şiir dizelerini beslemede çok başarılı... Şiirlerini sıkılmadan keyifle okudum. Sosyal medya paylaşımlarını görüyordum ama ilk kez ayrıntılı inceleme imkânına sahip oldum. Konu çeşitliliği, verimliliği, şiire bakış açısı, şiir dilini kullanma becerisi, ölçülü şiirlerin de adeta serbest şiir tadını veren gizemi, okuma rahatlığı, yöre ağzını şiire yansıtma zenginliğiyle şiirde usta mahlası alabilecek ender kişilerden birisi. Duyguyu dizelere yansıtma becerisi, donanımlı şiir alt yapısıyla gerçekten çok iyi. Deyişme ve atışmalarda etkisini daha çok gösteriyor. Sözcük seçimi, vurgusu, ironi ve mizahı kullanma becerisi üst düzeyde. Çok etkilendiğimi söylemeliyim.

Üşüyen sevgi isimli şiir kitabı bir başka usta İmsak Kılıç ile birlikte deyişlerle sunulmuş.

Üşüyen Sevgi çok başarılı iki ustanın dizeleri insanı alıp, alıp götürüyor. Önemsediğim bir başka isim genç şairlerden Ömer Yazar’ın takip edilmeye değer özel bir yanı var. Şiir düşüncesi çok iyi, sözcükleri iyi kullanıyor, çok zinde ve istekli. Umarım bir gün şiir kitabıyla buluşur ve yorumlama imkânına sahip olurum.

Serhad Artvin gazetesi olarak hemşerimiz şair Hasan Torun Türkbeyine sonsuz başarı dileklerimizi iletiyor, ailesiyle birlikte sağlıklı mutlu yaşamlar diliyoruz.

Sevgiyle Kalın.