KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 23-12-2022 10:58

Harika Şeyler 2’nci kez seyirciyle buluşacak

Harika Şeyler 2’nci kez seyirciyle buluşacak

Anıl Kaan Özkaya, ‘Harika Şeyler’ Stand Up gösterimi ile Lion Cafe Bar’da Artvin halkının karşısına çıkacak.

Patika Kitabevi’nde yaptığı gösteri ile büyük beğeni toplayan Anıl Kaan Özkaya, Lion Cafe Bar’da 25 Aralık Pazar günü 20.00’de ‘Harika Şeyler’ Stand Up gösterimi ile tekrardan Artvin halkının karşısına çıkacak. Ücretli olan gösteri, sınırlı sayıda olan biletler 80 lira. İnteraktif bir gösteri olan ‘Harika Şeyler’ gösteriminin karakteri olan Harika, kendi dertlerini anlatan, dertleriyle barışmış ve kendi dertlerine, insanlarla birlikte gülüp geçen bir kadın. 20 yaşında olan Anıl Kaan Özkaya, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünü birincilikle bitirdi. Ankara’da konservatuar yetenek sınavlarına hazırlanırken ‘Harika Şeyler’ metnini yazdığını ve Ankara’nın son 5 yılının 105 kişi seyirciye karşı en kalabalık Stand Up’ını gerçekleştirdiğini belirtti.

‘Harika Şeyler’ metnini yazma niye yazdığını anlatan Özkaya “Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi Tiyatro bölümünü birincilikle bitirdim. İstanbul’da 5 sene yaşadım. Konservatuar ve yetenek sınavlarına girdim olmadı.  İstanbul’dan sonra Ankara’da bir müddet yaşadım. Ankara’da yine konservatuar ve yetenek sınavlarına hazırlandım. Ayrıca Ankara’da bir tiyatro topluluğu kurdum. Bu süreç içinde dedim ki ‘neden kendi işimi yapmıyorum ve neden sahne almıyorum’ ve oturdum bir metin yazdım ‘Harika Şeyler’ diye” ifadelerini kullandı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’ne giderken ailesinin ve çevresinin desteklediğini belirten Özkaya “Ailem çok iklimde kaldı. Daha çok küçüktüm. 14 yaşındaydım ve resmi rakamlarda 16 milyon, gayri resmi rakamlarda 20 milyonu bulan bir şehir olduğu için ailem ikilemde kaldı. Rahmetli babam anneme ‘bu çocuğu gönderelim. Yarın öbür gün istemediği bir mesleği yapacağı zaman ve anamla babam yüzünden demesin’ lafı üzerine aileden tam destek geldi. Çevremde ise iyi bir reaksiyon aldım. Şaşırtıcı bir reaksiyondu ama hiç kötü bir şey duymadım, olumsuz bir reaksiyon almadım” dedi.

Ek iş olarak baristalık yaptığını belirten Özkaya “Şu anda yolun çok başındayım. O yüzden ek bir iş yapmak gerekiyor ama akıllarda şöyle bir soru yaratmasın ‘Tiyatroda para yok mu’ diye. Her tiyatrocu yandan ek bir iş yapıp sahne almıyor. Şu anda gelirimin yüzde 50’sini baristalık yaparak yüzde 50’sini ise sahnemi yaparak geçiniyorum. ‘Harika Şeyler’i Ankara’da yazdım, yönettim ve oynuyorum. Ankara’da son beş yılda Ankara’nın 105 kişi seyirciye karşı en kalabalık Stand Up gösterisini gerçekleştirdim. Konservatuar yetenek sınavları başladığı için başka gösteriler için teklif aldım ama ben kendimi 2023 programına ilerlettim’ ifadelerini kullandı.

Artvin halkının bu gösteriye ihtiyacı olduğunu belirten Özkaya ‘Harika Şeyler’ metni Üstad Seyfi Dursunoğlu’ndan esinlenilerek yazıldı. Bu bir interaktif bir gösteri. Karakterin adı Harika. Harika, kendi dertlerini anlatan, dertleriyle barışmış ve kendi dertlerine, insanlarla birlikte gülüp geçen bir kadın. Biraz politik, biraz göndermeli bir gösteri. Şu anda bile ben insanlara oyun içeriğinden bahsetmediğim halde, insanlardan güzel bir reaksiyon alıyorum. Sahnede kadın kılığında bir erkek var ve insanlardan ‘medeni cesaretini tebrik ediyorum’ diye bir reaksiyon alıyorum. Merak edenler çok oluyor. Genel olarak baktığımız zaman Artvin halkı, iyi ya da kötü tepki verebilirler kestiremiyorum ama sadece şunu biliyorum, Artvin halkının buna ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

Artvin’in sanat konusunda sorunlarını anlatan Özkaya “Şimdi bir şov yapıyoruz, ‘Harika Şeyler’ ile bir ilk yapıyoruz ve inşallah birilerine cesaret verir ve benden sonra da yaparlar. Bana sorsan Artvin’de ‘Harika Şeyler’i bir daha ne yaparsın diye, zor. Neden zor, çünkü üniversite öğrencilerine güvenerek girdik. Herkes çok şey istiyor, aktivitesi olsun istiyor ama kimse icraata geçmiyor. ‘Harika Şeyler’ için ortada yoklar, herkes bir yerlerde konuşuyor, bir yerlerde bir şey istiyor bunu üniversite öğrencileri kıstasında söylemiyorum. Özetlemek gerekirse hayvanlara yardım edelim, hayvanları sevelim ama kapının önüne bir mama bir su koymuyorsun. Sorun burada başlıyor. O yüzden ne olur da Artvin’de sanat nasıl gelişir? Artvin’de ayrı yerlerde farklı işlerde ayrı insanların düşüncesiyle olacak bir iş değil. Toplu olarak bir şey yapmak gerekiyor. Mesela ben çok isterdim üniversite öğrencilerin oyuna akın akın gelmesini. Maalesef bu konuda kırgınım. Sen istiyorsun ben istiyorum ama icraatımız nerede? O yüzden bu da neye dönüşüyor bir zamandan sonra Artvin’de tiyatro yapmak isteyen insanların hedeflerini kırıyor. Umutları kırıldığı için insanlar geri adım atıyor. Aziz Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden yürüyoruz. Onun bakış açısıyla bakmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Anıl Kaan Özkaya, bu işin daha başında olduğunu ve Artvin’de ilk gösterisi olan Patika Kitabevi’ne ve Lion Cafe Bar’a desteklerinden dolayı teşekkür ederek “Ankara’da ilk oyunumdan sonra teklif aldım, kabul ettim ve bir tarih ve saate anlaştık. Ama anlam veremediğim bir şekilde bir sansür yedim kendilerinden ve iptal ettiler. Sebebi ise sosyal medyadaki duruşumdan dolayıymış. Çok doğru, ortadan bir yerden sanatçının durması gereken noktada duruyorum. Bu nedenle Patika Kitabevi’ne ve Lion Cafe Bar’a ayriyeten çok teşekkür ediyorum, çünkü yolun başında sansür yemiş bir ismi, bağrına basıp buyur burada sahne al demek çok ayrı bir nokta benim için” diyerek konuşmasını bitirdi.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber