YEREL
Giriş Tarihi : 06-05-2022 11:08   Güncelleme : 06-05-2022 11:32

Hanlı HES davasında doğadan değil validen yana karar 

Hanlı HES davasında doğadan değil validen yana karar 

Artvin’in Şavşat ilçesinde ÇED gerekli değil kararı alarak fiilen inşaata başlanan Hanlı HES projesinde bölge halkı ve çevre örgütlerinin ÇED gerekli değil kararının iptali için açılan dava reddedildi. 

Artvin’de valilik, Şavşat’ta ise kaymakamlık yapmış olan Akyurt’a ait Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapımına Şavşat’ta başlanan Hanlı HES projesinin iptal davasının kararı açıklandı.

Şavşatlıların uzun yıllardır sürdürdüğü hukuki ve fiili mücadeleye rağmen hukuk yine eski Vali’den yana işledi. İlçe halkının açtığı iptal davası Rize İdare Mahkemesince reddedildi.

Akyurt Enerji Üretim A.Ş. tarafından yapılması planlanan Hanlı HES için 2018 yılında ÇED olumlu kararı verildi.

Kararı yargıya taşıyan bölge halkı Rize İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bölgedeki erozyon tehlikesine dikkat çeken mahkeme, projenin çevreye vereceği zararlar nedeniyle ÇED olumlu kararını iptal etti. HES projesi için verilen ÇED olumlu kararının iptali, Danıştay tarafından da onandı.

Şirket karar üzerine projede revizyonlar yaparak santralın 10 megavatın altında olduğunu ileri sürerek ÇED gerekli değildir kararı alındı.

Bölge halkı ÇED gerekli değildir kararı sonrası yürütmeyi durdurma işin başvuru yapsa da bu başvuru reddedildi.

Dava sürecine ilişkin bir açıklama yapan Avukat Halis Yıldırım “Hanlı HES davamız uzun yıllar bir çoğunuzla birlikte sürdürdüğümüz hukuki ve fiili mücadeleye rağmen 15 Mayıs’ta girdiğimiz duruşma sonrası reddolundu. Karar bugün itibariyle tarafımıza ulaştı. Tabi ki hukuki mücadeleyi sonuna kadar takip edeceğiz.

Bildiğiniz üzere daha önce aynı davayı ( ÇED olumlu kararının iptali) kazanmış ve Danıştay onayıyla da kesinleşmişti . Ondan sonra ÇED gerekli değil kararı alarak fiilen inşaata başlamışlar ve biz de ona karşı ÇED gerekli değil kararının iptali için dava açmıştık. Reddolunan dava budur. 6 köyün muhtarı ile 15 mayısta katıldığımız duruşmada gerek muhtarlar gerekse biz bu ucube davanın her tür hukuksuzluğu içinde barındırdığını hukukun zerresinin kalmadığını, aynı bilirkişilerin aynı yer için daha önce lehe rapor tanzim etmişken bu dosyada önceki tespitlerinin tam aksi yönünde rapor düzenlediklerini  bu nedenle davamızın kabulü yönünde talepte bulunduysak da yürütmeyi durdurma kararı vermeyerek fiilen santralinin yapımına göz yuman - kendini araç kılan- mahkemenin belli ki kararı duruşma öncesi verilmişti ve onu da şimdi tebliğ etti.Davalı şirket mahkemeye daha önce aksini savunurken ve köylerin ( Çavdarlı, Savaş, Otluca, Dalkırmaz, Çiftlik, Çayağzı, üzümlü) su hakkını kabul ettiğine dair bir taahhüt sundu. Hiç bir şekilde mevcut sularına müdahale etmeyecek. 

Bu aslında kısmi bir kazanım olarak değerlendirilebilir. Evet hukukun yok olduğu yerde anlamsız gibi görünse de biz yola devam edeceğiz. Olur ya belki bir gün bir yerde rastlayabilir ya da kendimiz yaratabiliriz! Bayram şekeri göndermek isterdim ama elimde bu var”

Dilan Şahinbaş