SİYASET
Giriş Tarihi : 21-03-2023 17:11

Halvaşi de Mv. Aday adaylığını açıkladı

Halvaşi de Mv. Aday adaylığını açıkladı

Nazmiye Halvaşi CHP 28. Dönem Muğla Milletvekili aday adayı oldu

Artvin’in yetiştirdiği Atatürk ve Cumhuriyet değerlerini yaşayan ve yaşatan Nazmiye Halvaşi, CHP Muğla’dan 28. Dönem aday adayı oldu. Atatürk’ün izinde, bir Atatürk kızı olarak siyasette ve diğer sosyal ve toplumsal alanlarda aktif olarak rol almaya devam ediyor.

Uzun yıllardır Muğla’da CHP’de aktif siyaset yapan Artvinli Nazmiye Halvaşi yaşadığı kent Muğla’dan CHP 28. Dönem Milletvekili aday adayı oldu. Siyasetten uzak duran kadınlara rol model olmaya devam ediyor.

Kişiliği, bilgi birikimi, tecrübesi ve mücadeleci kişiliği ile oldukça aktif, sosyal ve çalışkan mert ve dost insan olarak tanınan Halvaşi, kadınların toplumun yarısını oluşturduğunu, diğer yarısını yetiştirdiğini belirterek daha çok siyasette yer alması gerektiğine vurgu yapıyor.

14 Mayıs’ta yapılacak olan TBMM 28. Dönem Milletvekili aday adaylığı için Muğla’dan aday adayı olan Halvaşi dosyasını CHP Genel merkeze teslim etti. Başvuru sonrası açıklama yapan Halvaşi;

“Değerli hemşehrilerim, CHP Muğla’dan milletvekili aday adaylık başvurumu bugün yaptım. Aday adayı olan tüm hemşehrilerime başarı diliyorum. Adaylaşsak da adaylaşamasak da ülkemizin aydınlık geleceği için bütün gücümüzle çalışacağız.

Değişim Atatürk çizgisinden yana, özgür ve demokratik Türkiye için şarttır. Hepimiz sorumluyuz.Özelde eşitlik mücadelesinin savunucusuyum. Her şey çok güzel olacak” dedi.

NAZMİYE HALVAŞİ KİMDİR?

CHP’nin yetiştirdiği, örgütün tabanından gelen az sayıdaki kadın önderlerden biri Nazmiye Halvaşi.

Gençlik, Kadın Kolları’ndan sonra İlçe Başkan Yardımcılığı ve iki dönem Parti Meclisi (PM) Üyeliği yaptı. Kadınların kendi ayakları üzerinde durarak siyaset yapmaları gerektiğini savunuyor.

1998 CHP Kurultayı’nda listeyi delerek PM’ye giren yedi kişiden birisiydi. Bunu Türkiye siyasetinde yapan ilk kadın olarak tarihe geçti.

1999 seçimlerinde Ankara/Gölbaşı Belediye Başkanlığına aday gösterildi. CHP barajın altında kalırken; iç çekişmeler ve bölünmüşlük seçimi az bir oyla kaybetmesine neden oldu.

1999 CHP Kurultayı’nda tekrar PM Üyesi seçildi. Altan Öymen ile biten dönemden sonra bir daha görev almadı.

2001’de eşi Yalçın Halvaşi’yi kaybetti.

2002 de Nijerya’da recm cezasına çarptırılan Emine Lawal’ın cezasının affedilmesi ve Türkiye’de kadına karşı şiddete dikkat çekmek için “Asya’dan Avrupa’ya Emine Lawal için yaşam yürüyüşü” gerçekleştirdi. 20 gün süren yürüyüş ilk kez Ankara’dan İstanbul yönüne yürüdü. Türkiye’de İlk kez bir kadın, bu çapta bir eylem yapıyordu.

Beş yıl yaşadığı İsveç’te gençlik yıllarında idolü olan OlofPalme’nin partisine S (Sosyaldemokrat İşçi Partisi) üye olup Belediye Meclisi Üyesi seçildi. 2006/2011 arasında İsveç-Datça arasında, 2011’den sonra da Datça’da yaşamaya başladı. 2013 yılında Datça Kent Konseyi Kadın Meclisini kurdu ve halen başkanlığını yürütmekte.

Ankara Yenimahalle Belediyesi’nden 2000 yılında emekli olan Halvaşi; ulusal ve yerel birçok gazetede köşe yazarlığı, Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. 1998 yılında Söz Kadının adlı kitabı yayınlandı. Kadın ve çevre konusunda birçok STK da çalıştı, yazdı, aktivist olarak eylem yaptı, eylemlere destek verdi. Eşinin işi gereği yurdun çeşitli yerlerinde yaşadı. Bu dönemleri ülkeyi ve halkı tanıması için fırsat olarak değerlendirdi. Liseden sonra bırakmak zorunda kaldığı üniversiteyi 18 yıl sonra tekrar sınava girerek okudu. Hacettepe Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’na giderken çocukları yaşındaki arkadaşları ile geçirdiği dönem, gençlerle iletişimini pekiştirdi.

Zülfiye AKSU

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber