YEREL
Giriş Tarihi : 10-09-2021 11:03   Güncelleme : 10-09-2021 11:03

HALKIN PARTİSİ 98 YAŞINDA

Cumhuriyet Halk Partisi İl Yönetimi 98. Kuruluş yıl dönümüne özel olarak dün Milli İrade Meydanında bulunan Atatürk heykeli önüne çelenk bıraktı.

HALKIN PARTİSİ 98 YAŞINDA

CHP İl Yönetimi tarafından düzenlenen etkinliği İl Başkanı Ahmet Biber, CHP YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Altıparmak, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Dilek Çoruh, Belediye Meclis üyeleri, CHP İl Genel Meclis üyeleri, STK temsilcileri ve partililer katılım gösterdi.

Etkinlikte selamlama konuşmasını Gençlik Kolları üyesi Berkun Demir gerçekleştirdi. Berkun Demir konuşmasına Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Benim iki büyük eserim vardır; biri Türkiye Cumhuriyeti diğeri Cumhuriyet Halk Partisi'dir” sözleriyle başladı.

Kökleri milli mücadeleye dayanan, kuruluşun ve kurtuluşun partisi Cumhuriyet Halk Parti’sinin kuruluşunun 98. yıldönümünü kutlamak için toplandıklarını ifade eden Demir, öncelikle konuşmasını yapmak için İl Başkanı Ahmet Biber’i çelenk sunumu yapmaya davet etti.

Program çelenk sunumu ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları için önce saygı duruşu ardından İstiklal Marşını okunması ile devam etti.

Kurulduğu ilk günden bugüne daima demokrasiyi savunan, cumhuriyetin ve Atatürk devrimlerinin daimi bekçisi Cumhuriyet Halk Partisi’sinin kuruluşunun 98.  Yıldönümünü kutladıklarını ifade eden Demir, “Cumhuriyet devrimlerinin neferi olan bu partinin bir mensubu olmaktan bir kez daha onur duyuyoruz. Değerli katılımcılar gururla söylememiz gerekir ki Cumhuriyet Halk Partisi, milli mücadeleyi yürüten kadrolar tarafından kurulmuş, devrimlerin öncüsü olmuştur. Partimizin 4. Kurultayında konuşan Atatürk’ün de deyimiyle; “Türk ulusu ancak varlığını derin ve sağlam kültür sınırları ile çevreledikten sonradır ki, onun yüksek kapasitesi ve erdemi, uluslar arasında tanınır. Türk ulusuna doğunsal rengini veren bu devrimlerden her biri, çok geniş tarihsel devirlerin öğünebileceği büyük işlerden sayılsa yeridir. Bütün bu işler, Partimizin programını, özenle göz önünde tutarak başarılabilmiştir” dedi.

Asırlık bir çınar olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, köklerinden aldığı ilkelerle, adeta yeni filizler vererek günün koşulları için ilk günkü gibi mücadele ettiğini söyleyen Demir, “Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda, muasır medeniyetler seviyesine ulaşılması için durmadan çalışıyor. 18 yaşına basar basmaz üye olmak için parti binalarına koşan gençlerinden, evinde bayrağı, ceketinde rozetini eksik bırakmayan büyüklerimize kadar milyonlarca üyesi ve gönül vereniyle birlikte, Karadenizde çay tarlasında, ege de üzüm bağında, üniversitede, sanayide, sokakta, her yerde yarını düşünen milyonlar için umut olmaya devam ediyor” diyerek Atatürk’ün “Ulusa hizmet yolunda bütün varlığımızla çalışmak, parti üyelerinin bozulmaz andıdır” sözleriyle konuşmasına devam etti.

Demir’in konuşmasının ardından İl Başkanı Ahmet Biber kürsüye gelerek konuşma gerçekleştirdi.

“Kuruluşun ve kurtuluşun partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşunun doksan sekizinci yılı olduğunu ifade eden Başkan Biber, “Kökleri Kuvayı Milliye'ye dayanan bir mücadelenin içerisinden doğan bir parti. Aynı zamanda bugün dokuz Eylül. İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun doksan dokuzuncu yılı. Her ikisini de birlikte kutluyoruz. Gururla kutluyoruz. Dokuz Eylül'de İzmir'i kurtardık. Ondan tam bir yıl sonra dokuz Eylül bin dokuz yüz yirmi üçte de partimizi, Cumhuriyet Halk Partisi'ni kurduk. Partimiz Cumhuriyet kurulmadan önce kuruldu ama bununla ilgili bazı şeyleri açıklamamız gerekiyor. Bu partinin nasıl kurulduğunu açıklamamız gerekirse ilk partinin kurulacağını Mustafa Kemal Paşa on altı Ocak bin dokuz yüz yirmi üçte açıkladı. Gazetecilere verdiği demeçte Halk Fırkası adıyla bir parti kuracağını açıklamıştır. Aynı şekilde Balıkesir'de ve Paşa Camisi'nde de aynı şeyi tekrarlamıştır. Otuz Ağustos zaferinden düşmanın ülkeden kovulmasından sonra özellikle bir Kasım bin dokuz yüz yirmi ikide saltanat kaldırılır. O günkü Büyük Millet Meclisi'nde birinci grup ve ikinci grup olmak üzere iki büyük grup vardır. Birinci grup Atatürk'ün yanında yer alanlardır. İkinci grup muhalif gruptur. Muhalif grup çok rahatsız oluyor. Özellikle Rauf Bey ve arkadaşları saltanatın kaldırılmasına önce karşı çıkarlar ama Atatürk tavrını net bir şekilde koyar. Bu mücadeleyle elde edilmiş bir durumdur. Gerekirse bazı kafalar kesilecektir. Bunun üzerine Rauf Bey bazı sıkıntılarını dile getirir. Rauf Beye “padişahı kovacağınıza inanıyorlar” derler. Bir toplantıya davet ederler. Paşa bu toplantıya katılır. Rauf Bey diyor ki “Babamda padişahın mabeyliğini yapmıştır onun ekmeğiyle büyüdüm. Ben ona karşı çıkamam. Zafer kazanılmıştır. İşin ehline verilmesi gerekiyor”

Program katılımcıların fotoğraf çekilmesi ile son buldu

DİLAN ŞAHİNBAŞ