Yerel
Giriş Tarihi : 02-11-2022 11:32

Halkevlerinden Eğitimcilere Destek Çağrısı

Halkevlerinden Eğitimcilere Destek Çağrısı

Halkevlerinden bugün iş bırakan eğitimcilere destek: 2 Kasım'da Öğrencileri, Velileri ve Eğitimin Tüm Bileşenlerini Öğretmenlerimizin Yanında Olmaya Çağırıyoruz!

Halkevleri Artvin Şube Başkanı Uğur Karakuş yazılı basın açıklaması yayınlayarak Öğretmenlik Meslek Kanunu’na karşı bir araya gelen ve bugün iş bırakacak olan 13 eğitim sendikasının yanında olma çağrısında bulundu.

Karakuş açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“2 Kasım'daÖğrencileri, Velileri ve Eğitimin Tüm BileşenleriniÖğretmenlerimizin Yanında Olmaya Çağırıyoruz!

Eğitim emekçileri 2 Kasım Çarşamba günü ülke genelinde "ÖğretmenlikMeslek Kanunu ve Sınav İptal Edilsin" talebiyle iş bırakacak. Eğitimemekçileri, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun (ÖMK) Meclis'te yenidentartışılıp, tüm eğitim sendikalarının ve öğretmenlerin görüşlerininalınarak yeniden düzenlenmesini istiyor. Bu nedenle de 19 Kasım 2022'deyapılacak kariyer basamakları sınavının iptal edilmesi gerektiğini talepediyor. Eğitim emekçileri, eşit işe eşit ücret ilkesine uygun olarak farklıücret ve istihdam şekillerine son verilmesini ve kadrolu, güvenceli istihdam istiyor.

Meslek onurlarına ve öğrencilerinin geleceğine sahip çıkanöğretmenlerimizin yanındayız. Yıllardır uygulanan güvencesizleştirmepolitikalarıyla ücretli-sözleşmeli-kadroluayrıştırılanolaraköğretmenlerimizin iş güvenceleri şimdi de ÖMK ile bir kez daha tehditaltında.

Bizler Halkevleri olarak biliyoruz ki öğretmenlerimizin diplomalarıuzmanlık belgeleridir.  Öğretmenlerimizi stajyer-uzman-baş öğretmengibi uygulamalarla bölen aynı işi yaptıkları halde farklı ücretlere tabitutan bu kanun iptal edilmelidir.

14 sendika tarafından ortak alınan iş bırakma eylemini destekliyoruz.2 Kasım'da öğrencisiyle, velisiyle ve eğitimin tüm bileşenlerini deöğretmenlerimizin yanında olmaya çağırıyoruz.”

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber