YEREL
Giriş Tarihi : 18-12-2021 15:56   Güncelleme : 18-12-2021 15:56

Halkça Bir Düzeni Hep Birlikte Kuracağız

Halkça Bir Düzeni Hep Birlikte Kuracağız

DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, Artvin Emek ve Demokrasi Platformu, “Enflasyona, Pahalılığa, Zamlara ve Yoksulluğa Artık Yeter” eyleminde konuşma gerçekleştirdi.

Artvin Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 18 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen “Enflasyona, Pahalılığa, Zamlara ve Yoksulluğa Artık Yeter” eyleminde konuşma gerçekleştiren DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, “Seçim sandığında hep birlikte bu ülkeyi 19 yılda buralara getirdikleri için göndereceğiz, hep birlikte göndereceğiz” dedi.

Başkan Bilgin konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bundan 10 gün önce ekonominin kitabını yazdığını iddia edenler, dün borsayı kapatarak gösterdi. Borsanın kapanması demek ekonominin çöküşünün ilanı demektir.Çalışan biz, üreten biz, geçinemeyen biz. 2021 Ocak ayında yürürlüğe giren asgari ücretle bir arkadaşımız 1883 tane ekmek alabiliyormuş.  Bugün itibarıyla %50 zam yapıldı, tarihi görülmemiş zam yapıldı ya 170 ekmek eksilmiş durumda,

Zamların nereye gittiği belli değil

Zamların nereye gideceği belli değil. Dün gece Artvin’e gelirken Hopa’dan itibaren Hopa’da, Borçka’da, Artvin’de insanlar petrol istasyonlarının kapısında kuyruk oluşturmuştu.Şimdi susma zamanı değil.Evlerde geçim derdi var.Anneler yorganların altından gizli gizli ağlıyor, çocuklarına harçlık veremiyor, neyin ekonomisi, neyi niçin modeli.

Gidişattan memnun musunuz?

Bir sorum var arkadaşlar, gidişattan memnun musunuz? Biz hep beraber seçim sandığında, bu ülkeyi 19 yılda buralara getirdikleri için göndereceğiz. Daha Cumhuriyet ilan edilmeden 1923'de İzmir iktisat Kongresi toplanmış, amele diye geçen, çalışan kesime işçi denilecek diye yasaya sokmuşlar ve denilmiş ki sanayici desteklenecek, esnaf kalkındırılacak, tarım desteklenecek, sendikalaşma olacak.

Ekonomi kitabı yazanların bunlardan haberi yok

20201'in sonunda ekonomi kitapları yazanların tabii bunlardan haberi yok.  Bunlar iktidar değil tek kişilik yönetim. Onlar zannediyor ki herkes uçakla geziyor, lüks arabalarla geziyor. 400 bin kişi Avrupa ülkelerinde vatandaşlık almış. Türkiye Cumhuriyeti bankalarından yurttaşlık almak için Portekiz’den, İspanya’dan, Malta’dan kaç lira para götürdüler, kaç lira para çaldılar, kimin akrabaları bunlar.

19 yıldır iktidarın paçasına yapışmış, yalakalık yapanlar bu memleketi soyanlar Avrupa’dan hem vatandaşlık alıyorlar hem de Türkiye Cumhuriyeti’nden paralarını çekiyorlar.Niye söylemiyorlar bunları. Ne ezilen ne ezen insanca halkça bir düzeni hep birlikte kuracağız.”

Dilan Şahinbaş