YEREL
Giriş Tarihi : 16-06-2022 13:31

Halk suyuna da ağacına da sahip çıkıyor

Halk suyuna da ağacına da sahip çıkıyor

Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu Tepedüzü köyünde HES şirketi tarafından hukuksuzca yapılan ağaç katliamı ardından ilçede bilgilendirme broşürü dağıttı.

Ardanuç Dereleri Kardeşliği platformu ilçe Bağlı Tepedüzü Köyü Çayağzı Mahallesinde Mahkemesi Danıştayda devam 5. Regülatör Hes’inhukuk aşamasında iken HES şirketi gelerek bölgede izinsiz bir şekilde ceviz ağaçları kesmişti.

Mahalle Halkının tepkisi sonrası bölgeyi terk etmişti. Edindiğimiz bilgilere göre HES şirketi yine bölgeye gelerek ağaçları kesmeyi planlayacağı endişesiyle Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu ilçe merkezinde bilgilendirme broşürü dağıttı.

Ardanuç Derelerin Kardeşliği Platformu açıklamasında, Ardanuç 5 Regülatörü HES projesi 1. ve 2. ÇED’ ini dava ederek iptal ettirmiştik. İdareden kolayca ÇED alan şirket 3.ÇED alarak projeyi sürdürmeye çalışmış, bizde 3. ÇED’ i dava etmiştik. İki dosyada köylülerin lehine karar veren mahkeme heyeti 3. Dosyada şirketin lehine köylülerin aleyhine karar vermiştir. Peki, ne demeliyiz. Yerel mahkemenin verdiği karar kesin değildir. Kararın kesin olması için Danıştay’ın bu kararı onaylaması gerekir. Hukuki süreçler köylüler açısından yorucu ama köylüleri de şirketi de ikna edici sonuçları vardır. O sebeple şirket de Danıştay kararını beklemek zorundadır. Ancak şirket yerel mahkemenin kararına dayanarak sahaya yerleşmeye çalışmaktadır. Yasaya, sürdürülebilir anlayışa ve doğa tahribatına yol açan HES çalışması eğer müdahale edilmezse geri dönüşü mümkün olmayan tahribatlara yol açarak yaşam alanımızda kalıcı hasarlar, tahribatlar bırakacaktır”denildi.

Bildirinin devamında “Danıştay kararını beklemeden yapılacak her çalışma doğaya kastetmek, yaşam alanımızı tahrip etmekten öte bir anlam taşımaz. Danıştay’ın; yerel mahkemenin şirket lehine verdiği kararı bozacağına inanıyoruz. Hele ki şirketin çalışmasına müsaade eden idare, koruyan kolluk gücü, karar bozulup geriye döndüğünde topluma karşı suç işlemiş olacaklardır. Bu HES işinden bize bir şey olmaz diyenlerin dikkatine; Yakın zamanda Kastamonu Bozkurt ilçesinde patlayan HES gövdesi ya da dere yatağına dökülen hafriyatların Bozkurt ilçesinde yol açtığı can kaybı ve hesap edilemeyecek oranda maddi zararı; ilçemizin üst kodunda yapılmak istenen HES projesinin bize aynı acıları ve maddi kayıpları yaşatmayacağını kimse garanti edemez. Onun için Ardanuç köylüleri ve halkı olarak HES istemiyoruz. Köylülerimizin sulama suyu olarak kullandığı su, köylülerin can suyudur. Bu suyu HES’ e veren her uygulama ve anlayış suyu kullanan köylülerin can damarını kesmiş demektir. HES ’çi ve yandaşlarının verecekleri taahhütlerin hiçbir karşılığı yoktur. Projenin devamı için HES’ çilerin söyledikleri her söz yalandır. Her şeye rağmen birlik olduğumuzda başarabiliriz. Birlik olursak kesinlikle başarırız” ifadeleri yer aldı.

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : Halk suyuna da ağacına da sahip çıkıyor
Artvin'de HaberArtvin'de Haber