YEREL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 11:01   Güncelleme : 08-04-2021 11:01

HALK OZANI OKTAY KÖSE VE SANAT HAYATI

Ulvi Sinan Dişli’nin Ulvi Değerler adlı programına konuk olan Halk Ozanı Oktay Köse sanat hayatı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

HALK OZANI OKTAY KÖSE VE SANAT HAYATI

Ulvi Değerler adlı programda eserlerini okuyan ilimizin değerli Halk Ozanı Oktay Köse, basıma hazır 800 şiirinin olduğunu ve Temmuz ayında bir eserinin basılması ile de okuyucuyla buluşacağının müjdesini verdi.

İşte programın detayları:

“Ben Oktay köse1962 yılında Şavşat’a bağlı Hanlı köyünde doğdum. Yöremizdeki koşullar nedeniyle önce Ardanuç’a ailece göç ettik. Yaklaşık 30 yıldır Artvin Merkez’de bir kamu kurumda çalışmaktayım. Şuanda idareci olarak görev yapmaktayım. Bütün ailemiz Ardanuç’ta yaşamakta.

Bizim sayın valimiz söz sohbet arasında bir şey söyledi “Artvin’de yaşayıp da şair olmamak elde değil” dedi. Gerçektende coğrafyamız çok farkı bir coğrafya. Bu nedenle de suyundan toprağından bize de bir ilham bulaşmış.  Yazmayı seviyorum şiir yazıyorum.

Sadece bizler aile içinde değil ayrıca biz Artvinliler de  yakın olmayı seviyoruz. Ben sıyrılıp çıkıp yükseleyim diğerleri aşağıda kalsın benim dünya görüşüme aykırıdır ayrıca.

Havuzumuz biz uzun zamandır ilçelerde ve Artvin Merkez’de çeşitli sosyal etkinlikler yapıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından şairlerimizi Artvin’e çağırıyorduk  ve şairlerimizle program yapıyorduk. Hem gelen şair ve yazarlarımıza Artvin’i tanıtıp hem de Artvin insanının da o şairlerle tanışmasına olanak sağlıyorduk. 2019 yılında Artvinli olup Artvin dışında yaşayan şairleri toparladık ve Artvin Merkez’de bir haftalık etkinlik ve gezi programlarımızı düzenledik. Bu programlarından ardından müthiş derecede Artvin yazılmaya başlandı. Sosyal medya artık çok etkin bir şekilde kullanılıyor ve watsapp gurubu  kurduk. 15 -20 kişi ile başladık. Daha sonra sayımız 100’e ulaştı.ve bizlerinde tek kriteri var Artvinli olmak. Biz hece ile şiir yazıyoruz ama Artvinli genç şairlerimizde var ve onlar serbest ölçü ile şiir yazıyorlar daha sonra onarı da dahil ettik. Onlarda bizim kültürümüzün içindeki değerler neticede. Havuzumuzun içinde kitap günü oluşturduk. Her ay bir şairimize kitap çıkarıyoruz. Geçtiğimiz Aralık ayında başladık bu işe.

Bütün sanat dalları çok önemli ama özellikle şairler ve yazarlar yaşadıkları dönemde tarihe tanıklık ederler.  Ve bu tanıklıklarını da yazdıkları ile belirlerler.  Bu çalışmaları yaparken de yöremizin çok eski duayen şairlerimizden Aşık Efkari ile ilgili  şiirlerinin bestelenmesi anlamında hem de eserlerin kaybolmaması durumunda bazı çalışmalar başlattık. Önümüzdeki bir yıl içerisinde birkaç eseri de müzik dünyasına kazandırmış olacağız.

Grubumuzun en yaşlı olanını tamamen kura dışı bıraktık. Nizamettin hocamız çok eski bir eğitimcimizdir. İlk onun kitabını çıkardık. İlk ay bunu yaptık. Daha sonra kura çektik ve benim kitabım Temmuz’da çıkacak. Yaklaşık iki sene de bu işlerimizi bitirmeyi tamamlayacağız. Gurubumuzla ilgili günlük tartışmalarımız var dört ayrı grubumuz var. Önemli kalemler var içlerinde. Bu çalışmaları yürütürken kendimizden çocuklarımızdan feragat ediyoruz. uykumuzdan feragat ettiğimiz de oluyor.

Şuan benim basıma hazır 800 şiirim var.  Geçmişi ifşa etmiş olacağız ama eşimle evlenmeden önce yaklaşık 7 yıla yakın bir tanışma sürecimiz vardı. Tabiî ki şiirlerimi ona yazdım. Lise yıllarında başladım yani.  Bir enstrüman iyi bir sırdaş iyi bir dert ortağı diyorum. Dövseniz de sövseniz de  sizi kırmıyor ne derseniz onu yapıyor.

Sanat dalı ile uğraşmanın bir artısı daha var. Yaşadığınız dönemdeki  birçok şeyde de sizi farklı kılıyor. Öğrenci iseniz öğrenci çevresindeki sosyal  çevreniz farklı oluyor. İş sahasında ya da halk arasında sosyal çevreniz farklılaşıyor. İşe yaramaz şeylerden sizi uzak tutuyor. Örneğin benim kahve hayatım yok, bar vs yerlere gitmiyorum. Sizi farklı düşüncelere yönelmekten uzak tutuyor.

İl dışında birçok etkinliğe katıldım yaklaşık 10 yıl Kaçkar TV’de  müzik pınarı programımız vardı. Festivallerde sunumlarla ilgilendik. Özellikle İzmir Kemalpaşa’da  Ardanuçlular Derneği’nin düzenlediği programa katıldık Nurbay Beyle orada gerçekten çok büyük bir haz almıştım. Çok büyük bir ilgi görmüştük. Artvinlileri temsilen orada olmamızı hiç unutamıyorum.

Gelecek nesillere şöyle bir tavsiyem olur, öncelikle kesinlikle yazsınlar, şiir olur, not olur, makale olur, yarın eline geçen kişi o devirde ne yaşandığını bir nebze de olsa bilmiş olur.  Özellikle şiir, roman tabiî ki bunlar ama ne olursa olsun yazsınlar ve ikincisi de paylaşsınlar. Üçüncüsü de kesinlikle bu işe ticari kaygı ile başlamasınlar. Ama bizim yaptığımız bir Pazar malı değil bu bir alıcı satışı yapılacak bir meta değil. Kesinlikle yazsınlar paylaşsınlar ve birbirlerine destek olsunlar. Her bir insanın bir başkasından alacağı bir şey vardır mutlaka.”