Yerel
Giriş Tarihi : 27-02-2023 17:28

“Halk bizi tercih etmiyor”

“Halk bizi tercih etmiyor”

S.S 11 Nolu Minibüsçüler ve Motorlu Taşıyıcı Kooperatifi şoförleri yaşadıkları sorunlarını anlattı.

Artvin-Hopa arası ilçeler arası dolmuş şoförleri sorunlarını anlattı. Enflasyon artması, yakıt, araç parçaları fiyatlarının artması olumsuz etkilendiklerini belirten şoförler, bu durumu dolmuş ücretine yansıtmak zorunda kaldıklarını söyledi.

Artvin-Hopa Dolmuş Şoförü Şenol Uzun, yakıt fiyatlarının artması ile kötü yönde etkilendiklerini belirterek “Yakıt fiyatlarının, mazot fiyatlarının bu şekilde artışından dolayı ister istemez yolculara yansıtmak zorunda kaldık. Fakat bu şekilde olunca insanlar çok mecbur kalmadıkça seyahat etmiyor” ifadelerini kullandı.

Üniversitelerin Nisan ayına kadar uzaktan eğitim olmasıyla yolcu sayısında azalma olduğunu belirten Uzun “Üniversite öğrencilerin olmaması bizi çok etkiledi. Çünkü hiçbir bölgede öğrenci yok, gelen giden yok bir sirkülasyon olmuyor bundan dolayı” dedi.

Enflasyonun artmasıyla dolmuş ücretlerinde mecbur arttırmak zorunda olacaklarını belirten Uzun “Her şey arttıkça bizde mecbur fiyatları artırmak zorundayız. Örneğin servisin en küçük bakıma götürdüğümüz zaman enflasyon bu kadar artmadan önce aracın bir parçası 100 lira diyelim enflasyonun artışsından sonra 600 lira oldu. Yani fiyatlar sürekli artıyor yerinde durmuyor biz nasıl yolcu ücretlerini sabit tutalım? mecbur arttırmak zorunda kalacağız” şeklinde konuştu.

27 yaşında olan Hüseyin Ustabaş 6 senedir Artvin-Hopa Dolmuş şoförlüğü yapıyor. Artık giderlerini karşılayamadıklarını belirten Ustabaş “Bir zamanlar severek yaptığımız bu iş şimdi bizim kendi giderlerimizi karşılayamaz duruma geldi. Bunların tek sebebi ise artan yakıt fiyatları ve aşırı zamlardan dolayı halkın artık bizi tercih etmemeleri. Genel olarak baktığımızda bölgemizde çok geçim kaynağı olanağı yok ve belli kısımın çay ile geçimini sağlıyor ama çay parası ile geçinen insanların da artık mecali kalmadı. Çiftçiye, tarıma herhangi bir destek yok. Yakıt fiyatlarının litresi 23 lirayı geçti. Araçlarımızda yolcu artık bizi tercih etmiyor. Yani herhangi bir kazancımız kalmadı. Kendi memleketimizde aç geziyoruz” ifadelerini kullandı.

Fiyatların yükselmeye devam edeceğini belirten Ustabaş “Şu an yönetenlerin durumuna baktığım zaman ben kesinlikle Türkiye’de herhangi bir fiyatlarda düşüş dönemi tahmin etmiyorum. Seçim yaklaştığı için bazı şeyleri göz boyamak için fiyatlar üç aşağı, iki aşağı indiriyorlar ama her şey bittikten sonra fiyatların 15 kat yukarı çıktığı zamanları da biliyoruz, görüyoruz” şeklinde konuştu. 

Ayşe ÖZDER

Artvin'de HaberArtvin'de Haber