Yerel
Giriş Tarihi : 06-09-2022 10:13   Güncelleme : 06-09-2022 10:46

Hak Sahibi Olamayan Vatandaştan Çadırlı Eylem

Hak Sahibi Olamayan Vatandaştan Çadırlı Eylem

Baraj suları altında kalacak olan Yusufeli’nin taşınacağı yeni yerleşim alanında hak sahibi olamayan vatandaş çadır kurdu.

Baraj inşaatı kapsamında sular altında kalacak olan Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yerleşim yerinde bulunan konutların anahtar teslimleri başladı.

Farklı sebeplerden dolayı hak sahibi olamayan bölge halkı tepkilerini göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün esnaf dükkân kapatırken yürüyüş düzenlenmiş basın açıklamasıyla isteklerini sıralamıştı. Son olarak ise hak sahibi olamadığını iddia eden Serhat İnce yeni yerleşim alana çadır kurdu.

Hak sahibi olamayan kişilerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla yeni yerleşim yerinde çadır açan ve polis müdahalesiyle çadırı kaldırılan ilçe halkından Serhat İnce “Hak sahibi olmak için birçok şart arıyorlar, hak sahibi olanlar ise evlerini kiraya verirken memura kiralıktır ibaresi ile ilan ediyor, bizim mağduriyetimizi giderecek olan kişiler ise devamlı ‘yapacağız halledeceğiz’ diyor. Ben bu sorunun da gözler önüne serilmesi için ‘Ne yapalım, çadırda mı yaşayalım’ diyerek çadır eylemimi başlattım” dedi.

İlçede yaşayan yabancı uyruklu kişilerin hak sahibi olmak için şartları sağladığı ve hak sahibi olduğunu ifade eden İnce, “Yusufelili olan ve Yusufeli’nde yaşayan ama 2013 yılından sonra evlenen çiftler hak sahibi olamıyor ya da bir sebepten nüfusunu farklı bir bölgeye taşıyan ilçeli hak sahibi olamıyor ama herhangi bir restoranda çalışan Yusufelili olmamasını geçtim, farklı vatandaşlığı olan kişi şartlara uygun diye hak sahibi oldu. Yusufeli’nde 2013 yılından sonra evlenen yüzlerde çift var ya da evlenmeyip bekar olan birçok kişi var. Bu kişiler hak sahibi olamıyor.

Farklı bir şehirde yaşayan ve yeni yerleşim yerinde hak sahibi olan biri evini kiraya vermek istiyor ve memura kiralıktır diye ilan veriyor. Benim en çok dikkatimi bu çekti. Birçok hak sahibi olamayan insan memur da olmadığından ev de kiralayamayacak. Ben de bunun içindeyim” ifadelerini kullandı.

Kendisinin özel bir şirkette muhasebe çalışanı olduğunu ifade eden İnce, “Biz de yeni yerleşim yerine çıktığımızda ev sahibi bize diyecek ki sen memur değilsin, sana ben ev vermeyeceğim. Hak sahiplerinin evlerinin haricinde kalan evler, mağdur olan insanlar için kullanılacakmış ama ilçede o kadar mağdur insan var ki geriye kalan evler bu sayıya yetmez.

Şimdi okul dönemi başlıyor, yeni yerleşim yerindeki okulları aktif hale getiriyorlarmış, veli de istiyor ki çocuğum orada okuyorsa ben de evimi taşıyayım, çünkü farklı bir seçenek yok. Aşağıda dursan okul yok, yukarıya çıksan ev yok böyle bir durum var” dedi.

İlçe halkının yaşadığı mağduriyetlere dikkat çekmek amacı ile yeni yerleşim yerinde çadır kurma eylemine başlayan İnce, “Sanırım yetkililer, bize çadır kur, çadırda kal diyor. Ben de Belediye binasına yakın bir güvenli bölgede çadırımı kurdum burada yaşayacağım dedim. Yusufeli’nde hassas bir dönemde olduğumuzdan sanırım, toplumu eyleme teşvik etmeyeyim diye emniyet güçleri geldi, çadırımı kaldırmamı rica etti. Bizim amacımız zorbalık değil, mağduriyetimize dikkat çekmek” diyerek önümüzdeki günlerde eski yerleşim yerinde bulunan Kaymakamlık ve Belediye binasının önünde çadır açacağını ve eylemlerine devam edeceğini vurguladı.

İnce açıklamasının devamında taleplerine değinerek, “Sürekli ‘İnşallah yapacağız, edeceğiz” diye diye bir buçuk, iki sene geçti, elimizde hiçbir şey yok. Binali Bey geldiğinde bir sürü söz verildi, hak mahrumiyetleri giderilecek, bunlar yeniden masaya koyulacak, yapılacak denildi. Onun üzerinden 2 ay geçti ama değişen hiçbir şey yok burada” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber