YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 11:30   Güncelleme : 21-04-2022 11:30

Haber gerçeği yansıtmıyor

Haber gerçeği yansıtmıyor

Arhavi Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Nuray Güzel, internette paylaşılan “Artvin'de başıboş sokak köpek dehşeti: Küçük çocukların olduğu okulun bahçesini istila ettiler” başlıklı haber üzerine açıklama yaptı.

Güzel yaptığı açıklamada aslında bu haberin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Sokakta yaşayan köpeklerin okul civarına yayılmasının nedeninin altında çocukların hayvan sevgisi var. Çocuklar kendileri oynamak için vsbiri ile ilgilendiğinde diğerlerini de okul bahçesine alıyorlar. Ama ne yazık ki çoğunlukla fatura hayvanlara kesiliyor. Saldıran bir hayvan yok, o hayvanların içinde kısırlaştırılan hayvanlar var. Bakım evinden bırakılan hayvanlar var” dedi.

Birkaç yıldır Arhavi’de sokakta yaşayan hayvanlarla ilgili çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Arhavi Sokak Hayvanlarını Koruma Derneği Başkanı Nuray Güzel, “Nero bakımevi açılmadan önce doğum yapan veya kaza geçirmiş canlılara bakıyorduk. Sonra Nero Bakımevi açıldı fakat kısa bir süre içerisinde 22 Temmuz’u 23 Temmuz’a bağlayan gün gerçekleşen selden dolayı yıkıma uğradı. Selden kurtardığımız canlar, yaralı olanlar, sokağı, yolu yordamı bilmeyenleri, terk edilmiş lojmanlar vardı oraya koyduk. Şu anda 80-90 tane cana bakıyoruz. Tabii dışarıda da var. Belediye bir kısmının kısırlaştırmasını yaptı fakat bu yetmiyor. Besleme yapılmadığı için nerede çok besleme olursa hayvanlar oraya yığılma yapıyor. Bu da çocukların korkmasına sebep oluyor.

Saldırganlık olayı yok. Böyle durumlara biz de karşıyız zaten. Saldırı olayları yaşandığı zaman biz de yardımcı oluyoruz. Fakat bu saldırma olaylarında daha çok belediye bizi öne sürüyor. Bir sorun olduğunda direkt Arhavi Sokak Hayvanlarını Koruma Derneğine mal ediyorlar. Bir çocuğa köpek havlasa veya yığılma olsa hayvanseverler bize toplattırmıyor diyorlar. Belediyenin sokakta yaşayan bir canı toplama hakkı yok. Bakımevinin bir kısmına onarım yapıldı, kısırlaştırmak için yapılmıştı ama kısırlaştırmak için alınan hayvanlar veteriner olmadığı için orada içler acısı durumda yaşıyor. Besleme düzgün yapılmıyor, orada kötü durumdalar.Biz de dernek üyeleri olarak zor durumdayız, vatandaşla biz karşı karşıya geldik. Çünkü sorunun çözülmesi için boş alan talebinde bulunduk, hatta iki sponsorumuz var Almanya'dan, şu an beklemedeler. Ama arazi tahsisinde bulunulmadı. Bunun en kısa zamanda çözülmesini talep ediyoruz. Ayrıca vatandaşlara yanlış yansıtılıyor bu da inşallah çözülür.” İfadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş