YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 11:04   Güncelleme : 14-08-2021 11:04

GÜRCİSTAN’A GİTMEK İSTEYENLERE UYARI

Hopa Ticaret ve Sanayi Odası, Tiflis Büyükelçiliği tarafından yayınlanan Gürcistan’ı Ziyaret Etmek veya Gürcistan Üzerinden Azerbaycan ve Rusya’ya geçmek isteyen vatandaşların sıkça soruduğu soruları yanıtladığı bildiriyi paylaştı.

GÜRCİSTAN’A GİTMEK İSTEYENLERE UYARI

Hopa TSO tarafından, Sarp Sınır Kapısı’ndan Gürcistan’a geçecek olan vatandaşların dikkat etmesi gerek ve merak ettiği hususların cevaplı paylaşımı yapıldı.

“Gürcistan’a kara yoluyla nasıl giriş yapabilirim” sorusuna yanıt verilen paylaşımda Gürcistan'a kara yoluyla girmek isteyen kişilerin, resmi aşı sertifikası (iki doz veya Johnson&Johnson aşısı için bir doz) ve son 72 saatte temin edilmiş PCR test sonucunu beraber ibraz etmek suretiyle ya da sadece test sonucunu ibraz ederek giriş sağlayabilmekte olduğu belirtilerek, “Bununla beraber, aşı sertifikası bulunmayan kişilerin Gürcistan'a girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olmaları gerekmektedir. Her halükârda, kara yoluyla giriş sadece aşı sertifikası ibrazıyla mümkün olmadığından, aşı olan vatandaşlarımızın da girişten önce bir kereye mahsus olmak üzere PCR testi olmayı ihmal etmemeleri önem taşımaktadır” denilerek mevcut tüm Kovid-19 aşısı çeşitleri kabul edilmekte olduğu belirtildi.

TIR sürücülerinin, uluslararası nakliye hizmet sağlayıcılarına ilişkin ayrı bir mevzuata tabi olduklarından, nakliye hizmeti verdikleri araçlarıyla seyahat ettikleri sürece yukarıdaki uygulamanın kapsamı dışında bulunmakta ve ilgili mevzuat çerçevesinde Gürcistan’a giriş yapabilmekte oldukları bildirildi.

“Gürcistan’a hangi kara sınır kapılarını kullanarak giriş yapabilirim” sorusu ise “Sarp (TR), Kazbegi/Verkhny Lars (RF), Kırmızı Köprü (AZ) ve Sadakhlo (ERM) Sınır Kapılarından Gürcistan’a giriş sağlayabilirsiniz. Öte yandan, Azerbaycan veya Rusya’dan kara yoluyla çıkış yapmanın Kovid-19 önlemleri çerçevesinde izne tabi olup olmadığı hususunda bilgi edinmek için Bakü ve Moskova Büyükelçiliklerimizin sosyal medya duyurularını takip etmeniz; çıkışınızın mümkün olacağından emin olamamanız durumunda bu Temsilciliklerimize telefon veya e-posta yoluyla ulaşmanız önerilmektedir” denilerek cevaplandırıldı.

“Gürcistan'a deniz yoluyla nasıl giriş yapabilirim” diyen vatandaşlara ise kara yolu giriş koşullarının deniz yolu için de aynen geçerli olduğu açıklandı.

“Gürcistan’a hava yoluyla nasıl giriş yapabilirim” sorusu hava yoluyla giriş sağlamak isteyen vatandaşların, kara yolu girişlerinden farklı olarak, sadece resmi aşı sertifikalarını (iki doz veya Johnson&Johnson aşısı için bir doz) ibraz ederek PCR testine gerek duymaksızın Gürcistan’a giriş yapabilmekte oldukları belirtilirken, “Sertifika sahibi olmamaları halinde son 72 saatten eski olmayan PCR test sonuçlarını ibraz edip, girişlerinin üçüncü günü ilave bir PCR testi olma koşuluyla giriş sağlayabilmektedirler. Mevcut tüm Kovid-19 aşısı çeşitleri kabul edilmektedir” denildi.

Son 14 günde Hindistan’ı ziyaret etmiş kişilerin, aşı sertifikasına veya Gürcistan'a giriş yöntemlerine (hava/kara/deniz) bakılmaksızın, PCR test sonucuna ilâveten masrafları kendilerine ait olmak üzere 14 gün zorunlu karantinaya alınmakta ve karantina bitiminde tekrar test olmak zorunda oldukları da dikkat çekilen bir diğer husus oldu.

“Gürcistan’a girebilmek için T.C. kimlik kartımın veya pasaportumun fotoğraflı olması zorunlu mu” sorusuna “T.C. İçişleri Bakanlığının ilgili kararı ve bu yönde Gürcistan makamlarına yaptığı bildirim çerçevesinde, Gürcistan’a giriş yapacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat belgelerinde (yeni tip T.C. kimlik kartı veya pasaport) fotoğraf bulunması 1 Temmuz 2021’den itibaren zorunlu olup, uygulamada yaş sınırlaması bulunmamakta, dolayısıyla yeni doğanların dahi Gürcistan’a fotoğrafsız seyahat belgesiyle giriş yapması mümkün olmamaktadır” denilerek cevap verildi.

Açıklamanın devamında “Gürcistan’dan hangi kara sınır kapılarını kullanarak çıkış yapabilirim? Gürcistan üzerinden kara yoluyla Azerbaycan veya Rusya’ya geçebilir miyim” sorusuna yanıt verilerek, “Azerbaycan ve Rusya’nın kara sınır kapıları (Kırmızı Köprü Kapısı’nın Azerbaycan tarafı ve Kazbegi/Verkhny Lars Kapısı’nın Rusya tarafı) ile Türkgözü ve Çıldır-Aktaş Kapıları hâlen kapalı olduğundan, Gürcistan’dan sadece Sarp (Türkiye) ve ilgili vizeye sahip olunması halinde Sadakhlo (Ermenistan) Kapılarını kullanarak çıkış yapabilirsiniz” denildi ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gürcistan üzerinden Azerbaycan veya Rusya’ya kara yoluyla seyahat etmelerinin mevcut uygulamalar kapsamında mümkün olmadığı açıkça ifade edildi.

Gürcistan’a gitmek isteyen ya da bu yol üzerinden başka ülkelere geçmek isteyen vatandaşlardan gelen “Otobüs ve/veya iş makinesi ihracatı yapacağım. Gürcistan üzerinden Azerbaycan veya Rusya’ya istisnai olarak geçmem mümkün mü” sorusu ise “Eğer bahsekonu araçlar Gürcistan’a TIR yükü olarak değil, şoför kaptanlığında giriş sağlayacaksa, Azerbaycan veya Rusya makamlarından temin edilen yazılı giriş izninin Gürcistan hudut makamlarına bildirilmesi gerektiği, aksi takdirde Gürcistan’a girişin mümkün olmayacağı yönünde Büyükelçiliğimizde şifahi bilgi bulunmakta olup, bu hususta ilgili Gürcistan kurumlarından yazılı teyit beklenmektedir” denilerek cevap verildi.

Her halükârda, Azerbaycan veya Rusya’ya bu şekilde ihracat amaçlı istisnai girişin mümkün olup olmadığı ve mevcutsa izin prosedürünün nasıl işlediğine ilişkin olabilecek bilgi taleplerinin Bakü ve Moskova Büyükelçiliklerine yönlendirilmesi gerektiği de açıklamada altı çizilen konulardan biri oldu.

“Azerbaycan veya Rusya’ya kara yoluyla giriş yapmak için bu ülkelerin makamlarına başvurarak özel izin temin etmem mümkün mü? Giriş iznim olursa bu ülkelere T.C. kimlik kartımla seyahat edebilir miyim” diye merak edenlere ise Azerbaycan veya Rusya’ya kara yoluyla giriş sağlamak için özel izin temin etmenin mümkün olup olmadığı hususunda, sadece Gürcistan’a akredite olan Büyükelçiliğinde bilgi bulunmamakta ve dolayısıyla yönlendirme yapılmasının mümkün olmadığı belirtilerek, “Yukarıda da belirtildiği üzere, bu hususta Bakü ve Moskova Büyükelçiliklerimizin ilgili duyurularından bilgi temin edilmesi mümkündür. Öte yandan, bu ülkelere kara yoluyla giriş izninizin mevcut olması veya bu ülkelerin kara sınır kapılarının açılması halinde, Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a seyahat edilebilmesi için pasaport zorunlu olup, Rusya’ya seyahat edilebilmesi için ise pasaporta ilaveten, pasaportun türüne bağlı olarak vize alınması gerekebilmektedir. Gerekli seyahat evraklarının neler olacağı hususunda ilgili ülkedeki diplomatik temsilciliklerimizden veya resmi çevrimiçi kaynaklardan bilgi alınabilmektedir” denildi.

Vatandaşlarımız, Türkiye’yle Azerbaycan arasında kimlik kartlarıyla seyahatin mümkün hâle gelmesini gerekçe göstererek, Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a neden pasaportsuz geçemediklerini istifsar etmek üzere sıklıkla Büyükelçiliğimize başvurabilmektedir. Ülkemiz ile Azerbaycan arasında böyle bir anlaşma mevcut olmakla beraber, henüz Gürcistan’la Azerbaycan arasında benzer bir anlaşma bulunmadığından, Gürcistan üzerinden Azerbaycan’a transit geçecek kişiler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dahi olsalar kimlik kartıyla seyahat edememektedirler.

“Gürcistan’a girişimin üçüncü gününde olduğum ilave PCR testimin sonucunu nereye ibraz etmem gerekiyor” diyen vatandaşlara ise, “İlave PCR testinizin sonucu otomatik olarak Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi sistemine işlenmekle birlikte, sonuç belgenizi hudut makamlarına ibraz etmeniz de gerekebilmektedir. Test sonucunuzun bir çıktısını yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz” denildi.

“Gürcistan’a üçüncü gün tekrar PCR testi olma koşuluyla giriş yaptım. Bu testi olmamam durumunda cezai bir işleme tabi olacak mıyım” soru başlığı altında eğer aşı sertifikasız giriş sağlandıysa, girişin üçüncü günü yeniden test olunmaması durumunda 2000 GEL tutarında cezai işlem uygulanacağı belirtilirken, “Gürcistan’a yalnızca üç günlüğüne geldim. Üçüncü gün test olursam sonucunu beklemem durumunda uçağımı kaçıracağım. Ne yapabilirim” sorusuna “Dönüş uçak biletinizi Gürcistan’a girişinizden önce aldıysanız ve test sonucu beklemek durumunda kalmanız hâlinde uçuş saati bakımından sorun yaşayacağınızı makûl şekilde gerekçelendirebiliyorsanız, Gürcistan’daki üçüncü yerine ikinci gününüzün akşamında test olmanız mümkün olup, bu konuda esneklik gösterilmektedir” denilerek öte yandan, vatandaşların üçüncü gün test koşuluna imkânlar dahilinde azami özeni göstermesi gerekmekte olduğu, uçuş saatinin geç bir saat olması durumunda, sabah erken saatlerde test olmak da mümkün olduğundan bilet tarihinin gerekçe olarak göstermenin mümkün olmayacağı vurgulandı.

Çok merak edilen konuların sonuncusu ise “Çocukların da Gürcistan’a giriş için PCR testi yükümlülüğü bulunuyor mu” oldu. Büyükelçilikten yapılan açıklamada bu soru “Velileriyle birlikte seyahat eden 10 yaş altı çocukların Gürcistan’a girişte veya girişin üçüncü gününde PCR testi olması gerekmemektedir” denilerek cevaplandırıldı.

Ayrıca Tiflis Büyükelçiliği tarafından önemli bir de duyuru yapıldı. Duyuruda şu ifadelere yer verildi;

Gürcistan’da sürmekte olan Kovid-19 salgını çerçevesinde, 14 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında geçerli olacak şekilde aşağıdaki geçici önlemlerin alındığı açıklanmıştır:

Tiflis, Batum, Kutaisi ve Rustavi’de şehir içi toplu taşıma durdurulmuştur. Şehirlerarası toplu taşıma devam edecektir. Festivaller, spor etkinlikleri, konserler ve kültürel faaliyetler dahil olmak üzere tüm kalabalık etkinlikler yasaklanmıştır. Çocuk eğlence merkezleri kapatılmıştır. Restoranlar ve kafelerin en geç 23:00’da kapanmaları zorunlu hale getirilmiştir.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ