YEREL
Giriş Tarihi : 28-05-2021 10:52   Güncelleme : 28-05-2021 10:52

Gün geçtikçe fiyat düşecek

Yaz sezonun en sevilen meyvelerinden biri olan Karpuz pazardaki tezgahlarda ve manav reyonlarında yerini almaya başladı.

Gün geçtikçe fiyat düşecek

İlk gelen karpuzların İran’dan gelmesi sebebiyle pahalı olduğunu ifade eden manavcı Murat Canıbeyaz, Türkiye’de üretim artıkça fiyatın düşeceğini belirtti.

Vatandaşların karpuz fiyatlarını pahalı bulması üzerine Canıbeyaz yaptığı açıklamada; “Şuan karpuzun bahçeden çıkış fiyatı 1.5 TL, 250 TL nakliyesi, 250 TL komisyoncu karı, gerisi de satan üretici karıdır. Yeni sezonu başladığı için farklı yerlerde farklı fiyatlar da görülebilir. Bu fiyat farkının aralığı 2.75 TL den 5 TL ye kadar değişmektedir. Bunlar satan üreticinin aradaki kar farkıdır. Karpuzun toptancı fiyatı şuan 2 TL nakliyesi, komisyoncu karı ve bizim karımızda eklenince biz 3 TL ile 3.5 TL arasında satıyoruz.

Karpuz’un en çok yetiştiği yöre olan Adana sahil kısmında çıkmıştır. Bu karpuzlarda kum karpuzlarıdır. İç kısımlara doğru karpuz çıktıkça daha da ucuzlayacaktır. Karpuz birçok yerde yetişiyor. Ancak Adana’da çıkan karpuz tüm Türkiye’yi doyurmaya yetiyor. Şuan karpuz dediğimiz gibi 3 TL ile 3.5 TL arasında alınabilir. Yani aslında çok da pahalı olduğunu düşünmüyorum. 1 hafta önce 5.5 TL ve 6 TL arasında olmasının sebebi sadece İran’dan gelen karpuzlar vardı. Ve devlet bunların kilosuna 2 TL vergi uyguluyordu. O sebeple 1 hafta önce karpuzlar daha pahalıydı. Ancak şuan ülkemizde yetişmeye başlamasından sonra gümrük vergisinin ödenmemesi sebebiyle fiyatlar düştü ve iç kısımlarda yetişmeye başladıkça da düşecektir.

Artvin’in hava şartları ve toprak şartları karpuz yetiştirmeye elverişli olmadığı için pazarlarda ve manavlarda karpuzda yerli karpuz bulmak çok mümkün olmuyor. Yetiştirilebilir ama çok güneş görmesi gerekiyor, hem çok güneyde bir yer olması gerekiyor, hem de toprağını sevecek toprak da kumlu toprak olacak. Karpuz’un yetişmesinde önemli olan güneştir. Güneş karpuza tat verir. Su ise sadece sebzeyi büyütür ama tat vermez. Üretilebilecek bölgelerimiz var ama pazarda, manavda satacak kadar çok yetiştirilebileceğini düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

Karpuz’un faydalarından da bahseden Canıbeyaz; “Böbrek bozukluklarını tedavi eder, kan basıncını düşürür, kan damarlarınızı rahatlatmaya ve genişletmeye yardımcı olur. Karpuz  kas ağrısına iyi gelir. Karpuz böbrekleri temizlemede ve düzgün çalışmasını sağlamada çok iyidir. Karpuz kanseri önleme ve tedavisi arasında çok etkilidir. Karpuz ve göz hastalıklarını önleyebilir. Karpuz ve astım önleme, astımı tedavi etmeye veya önlemeye yardımcı olabileceği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Karpuz hem zengin bir su hem de lif içeriğine sahip olduğundan, bu sulu meyve sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenliliğin teşvik edilmesine kolayca yardımcı olur. C vitamini sayesinde cildinizi pürüzsüz ve sağlıklı tutmak için hayati önem taşıyan kollajen üretimini teşvik etmelerini sağlar. Karpuz saç köklerinin büyümesini teşvik ediyor. Karpuz hem likopen hem de biraz kalsiyum ile doludur, bu da onu kemiklerinizin gelişimini sağlar. Karpuz doğal bir elektrolittir, yani vücudumuz için kalbimizi, kaslarımızı ve sinirlerimizi etkileyen önemli dürtüleri gönderdiğinden doldurulması gereken önemli bir besindir. Karpuz gibi alkalin bakımından zengin gıdaların yaşlanmayla birlikte gelen doğal semptomların çoğunu azalttığı kanıtlanmıştır, bu da daha uzun, daha sağlıklı yaşam sürmemize olanak tanır.  C vitamini, insan yara iyileşmesinin tüm evrelerinde yer alır. Karpuz neredeyse %92 sudur, geri kalanı mineraller, besinler ve diğer bileşiklerdir. Bu meyve aynı zamanda hem kan basıncınızı hem de vücut ısınızı azaltmada son derece etkilidir. Karpuzdaki yüksek miktarda su ve diğer nemlendirici sıvılar vücudunuzu nemlendirmeye yardımcı olur ve aynı zamanda vücudumuzun bizi soğutmanın yolu olan ter şeklinde fazla sıvının salınmasını teşvik eder. Hindistan ve diğer tropikal bölgeler gibi bazı ülkelerde, işçiler kavurucu güneşte çalışırken her gün bu meyveyi tüketirler. Karpuz, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur. Karpuz, diş eti rahatsızlıklarında tedaviye yardımcı olur.

Karpuzun yararı olduğu gibi zararlarının da olduğunu belirten Canıbeyaz; “Karpuz, mükemmel bir su kaynağı ve aynı derecede büyük bir diyet lifi kaynağıdır. Bununla birlikte, büyük miktarlarda tüketmek, ishal, şişkinlik, gaz ve benzeri gibi sindirim sorunlarına yol açabilir. Çok fazla karpuz tüketimi kan şekeri seviyesini artırabilir. Sağlıklı bir meyve olabilir, ancak glisemik indeksi yüksektir. Alkol alanlarda karaciğer iltihabı gelişme riskini artırabilir. Çok miktarda karpuz tüketmek vücudumuzdaki su seviyesini artırabilir. Aşırı su atılmazsa, kan hacminde bir artışa yol açabilir, ayrıca bacaklarda şişlik, halsizlik, zayıf böbrekler, vb. Aynı zamanda vücutta sodyum seviyesi kaybına neden olabilir” ifadelerine yer verdi.