Yerel
Giriş Tarihi : 21-10-2022 10:47

“Güçlü Bir Ekonomi Güçlü Bir Yerel Basın Getirir”

“Güçlü Bir Ekonomi Güçlü Bir Yerel Basın Getirir”

Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) Başkanı Yaşar Kars, Artvin’de yerel basının yaşadığı sorunlarını aktardı. Kars, yerel basının güçlü olması için Artvin’in ekonomik durumunun güçlü olması gerektiğini söyledi.

Artvin’in ekonomik yapısının güçlenmesi halinde yerel basının da güçleneceğini söyleyen AFGAD Başkanı Yaşar Kars, Artvin’de yerel basının sorunlarını anlattı. Devlet kurumların yerel basınla kontak halinde olması gerektiğini ve muhabirlerin ulaşım konusunda çok masrafı olduğunu belirten Kars, “Güçlü bir ekonomi güçlü bir yerel basın getirir, güçlü bir Artvin lobisini getirir. Burada ama başımızda üniversitemiz var, esnafımız var, ticaret odaları var, dernekler var bunu ortaya yatırıp bir stratejik planımızı nasıl yaparız buna yerel yönetimler, siyaset kurumunu nasıl katarız bunu nasıl ortaya çıkarırız bunun peşine düşmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Kurumların bilinirliğini artırmak için sosyal medyaya ve basına ihtiyacı olduğunu belirten Kars, “Bir ilin ekonomik gücü her şeyi etkiliyor, Artvin ekonomik gücü diyelim üretim anlamında 3 katı olsa, gerçekten üretim gücünü ortaya koymuş turizm anlamında özellikle potansiyelin ortaya koymuş stratejik planını yapmış hayata geçirmiş bir Artvin'in önünü alınamayacağını düşünüyorum ve böyle durum yerel basına da yansıyacak. Bizi besleyecek olan unsurlar bu ekonomik unsurlardır. Dolayısıyla önümüzdeki süreçte yerel medyada daha güçlü olur çünkü yerel medya demek o ilin sesidir, kulağıdır. Geçtiğimiz günlerde biliyorsunuz Orman Bölge Müdürlüğü ile bir etkinlik yaptık. Neden bizi bu kurum önemsiyor? Çünkü oraya yerel basının mensupları geldi ve birçok yayında paylaşıldı. Kurumsal olarak kendi bilinirliğini arttırıyor, bunun için neye ihtiyacı var? Sosyal medya ve ulusal medya temsilcilerine ihtiyaçları var. Kurumların burada tabii ki eksiklikleri de var, son yıllarda biraz farkında bu basınla ilgili birbirinin oluşturulması noktasında. Ama bunun bir kişiyle veya sadece Artvin'deki basın mensupları ile ilişki kuran bir yetkili ile olacak bir iş değil. Bu bir politikadır, kurumsal politikadır, basın bir koldur” ifadelerini kullandı.

Muhabirlerin ulaşım noktasında çok harcaması olduğunu bununla ilgili çalışmalar yapıldığını vurgulayan Kars, “Yerel anlamda muhabir olarak çalışan haber peşinde koşan toplantılara giden mensuplarımız var dernek üyelerimiz var diyelim ki günde birkaç kez şehir içerisinde farklı noktalara ulaşma istediği zaman bunun bir harcaması oluyor dolayısıyla bu harcamayı biraz minimize etmek gerekiyor ki yerel kuruluş yerel basın kuruluşları daha fazla Bu anlamda canı yanmasın çünkü diyelim ki bir kuruluşun iki elemanı varsa sadece biri bir yere gitmiyor gün içerisinde belki 5-6 yere gitme gereği hissediyor. Bir de kırık arazi olduğu için bisikletle gidip kolay bir şekilde ya da yürüyerek gidemiyorsun bunun için biz bir talepte bulunalım dedik. Ekonomi koşullarda artık zorlamaya başladı, bir ön görüşme yapalım ona göre uygun görülürse biz seviniriz, bunu anlattık. Onlar da tabii ki kendi gerekçelerini ortaya koydular biz dedik ki bunu sizlerden resmi olarak talep edelim de akabinde tabii ki yerel yönetim olarak kooperatif dolmuşları belediyenin seyahat alanında, belediyeye de bu talebimize iletelim dedik en azından belki tetikleyici olur kooperatife de destek anlamında belki daha pozitif ayrımcı davranırlar” şeklinde konuştu.

Devlet kurumların yerel basın ile kontak halinde kalması gerektiği belirten Kars, “Bütçesi kendisine ait olan kurumsal yapılar var. Bunların artık bir kurumsal anlayışla yerel basın mensupları ile veya yerel basın kuruluşlarıyla kontak kurmalarını istiyoruz, buna bir bakış açısı getirilmesini istiyoruz. Çünkü bireysel olarak veya spontane yardımlarla veya daha doğrusu bütçelerle yerel basın bir yere varamaz. Tabii ki sürdürülebilir olabilmesi için kurumların belli bir bütçe ayırması bunu bir politik olarak benimseyerek kendine fazla fayda sağlayacak şekilde kendi bilinirliğine kendi kurumsal çalışmalarını aktarma enstrüman olarak yerel medya ile veya ulusal medya ile kontak kurması gerektiğini söyledik bunun yanında basın halkla ilişkiler birimlerini güçlendirilmesi bunların daha aktif ve kurumsal bir yapıya büründürülmesi yerel medyaya özellikle bu ekonomik zor dönemde bütçe ayrılması özellikle bunun dernekler vasıtasıyla kişilere veya belli yayın kuruluşlarına değil gerçekten kurumsal iki dernek var bunların vasıtasıyla diğer bünyesindeki yayıncı kuruluşlara adaletli ve paylaş bir şekilde onların istekleri doğrultusunda yayılmasını öneriyoruz bunları talep ediyoruz. Bunu yanı sıra başka taleplerimiz de var ama esas konumuz ekonomi, yerel basın ekonomik olarak iyi değil. Böyle giderse gün geçtikçe kapanacak herkes kendi gazetesini mi çıkartır sosyal medyadan kendini ifade etmeye mi çalışır onu bilemiyorum. Bir yerde nasıl iktidar ve muhalefet var etki tepki meselesi var şimdi yerel medyada bulunduğu alanda eksikleri veya toplumun taleplerini dile getirecek kamuda bulunan kulak versin ve bu hizmetler daha olgun daha halkın yararına hayata geçirilebilsin. Benim zaten birinin var sosyal medyadan ben bu işi yapıyorum demek bu kolaycılık demek. Artvin'de yerel medya aktüel ve magazinel bir yapısı yok ortada magazin var ama bizim böyle bir yapımız yok iş magazine dökülünce insanlar tabii ki biraz daha imtina ediyor dolayısıyla bizim işimiz Artvin'i geliştirmek Artvin'in sorunlarını, halkın sorunlarını doğru objektif bir şekilde yetkili mercilere ulaştırmak onun yansımasını almak” ifadelerini kullandı.

Yerel basının güçlü olması için Artvin’in ekonomik yapısının güçlü olması gerektiğini belirterek “Güçlü bir ekonomi güçlü bir yerel basın getirir, güçlü bir Artvin lobisini getirir. Burada ama başımızda üniversitemiz var, esnafımız var, ticaret odaları var, dernekler var bunu ortaya yatırıp bir stratejik planımızı nasıl yaparız buna yerel yönetimler, siyaset kurumunu nasıl katarız bunu nasıl ortaya çıkarırız bunun peşine düşmesi lazım. Burada en asli konulardan bir tanesi geceler Her yerde Artvin 6 bölge olmalı diye herkesin ağız birliği yapması lazım bizim Artvin'in teşviklerde özellikle cazip hale gelmesi lazım ki gerçekte yatırımcı burayı tercih etsin. Burada yatırım yapmış olanın da önünün açılması lazım böyle bir bilinçte gerekiyor kamu tarafından. Basın neye yarar işte bunların dile getirilmesi için varız biz bunları dile getiriyoruz. Buradan söylüyorum Artvin'in hakkı teşviklerde 6 bölgedir iş insanları bunu her yerde söylesin bunu açık ve net bir şekilde akademik olarak da ortaya koyabiliriz üniversitemiz burada bunu zaten çalışmaları bazı butik makaleler var bunların dillendirilmesi lazım akademik olarak ortaya koyulması lazım Artvin gerçek yatırımcıya kavuşacak ki güçlü bir ekonomisi olsun, güçlü bir yerel medyası olsun. Aksi takdirde gün geçtikçe erir dışarıdan medet uman bir yapıyla devam eder. Yerel yönetimlerde bu anlamda çok zayıf buluyorum birçok şeyi elindeki mevcut potansiyeli çok iyi kullanmadıklarını düşünüyorum. Özellikle mevcut şirketlerine dair, mevcut ekonomik imkânlarını daha aktive edebilirler bu mevcut şirketlerle ortaklıklar açabilirler bunun gibi istihdamı açık projeler ortaya koyabilirler dolayısıyla burada bir etki görmüyorum. Bubenim kişisel görüşüm. Özet olarak bütün iş insanlarına, bütün sivil toplum kuruluşlarına, bütün yerel medya olarak bizim Artvin'imizin gerçek yatırımcıya ihtiyacı var bunun içinde teşviklerde cazip hale gelmesi lazım bunun yolu da Artvin'e en az 5 ama benim görüşümde 6 bölge olmalı ki buraya gerçek yatırımcı gelsin. Organize sanayi Bölgesi de yapılmakta olan Küçük sanayi sitesi de oradaki mevcut yatırım yapmak isteyen iş insanları da kendini geliştirebilirsin aksi takdirde biz devamlı etraftaki bölgesel illerimizin arasında ezilen bir il oluruz. Ne yerel medyamız doğru dürüst hareket edebilir ne de kendini geliştirebilir. Şunu belirtmek istiyorum Bu handikapveya karşı bir dolup duruş olarak algılanmasın ama baktığımız zaman bugün Artvin İl genelinde sadece zincir marketler neredeyse yüzü buldu bunlar neyi etkiliyor yerel yapıdaki esnafın gücünü etkiliyor bu gidişatı ters çevirebilmek için Artvin'in gerçekten şapka yönüne koyup düşünmesi gerekiyor ben bu işi nasıl çözerim bu kadar dışarıya para gidiyor, Artvin'in kendi yatırımcısının güçlendirmeye ihtiyacı var bunun yolu da gerçek bir plan ve gerçek bir strateji, ne istediğini bilen önüne programını koymuş kurumlardan gelir. Tekrardan söylüyorum bu 6 bölgeyi Artvin'in alması lazım” diye konuştu.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber