YEREL
Giriş Tarihi : 30-10-2021 18:12   Güncelleme : 30-10-2021 18:12

Görkemli Cumhuriyet Bayramı Etkinliği

Görkemli Cumhuriyet Bayramı Etkinliği

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında Artvin Valiliği tarafından program düzenlendi.

Program kapsamında Vali Yılmaz Doruk tarafından Valilik makamında kabul töreni gerçekleştirildi. Kabul töreninin ardından Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı Vali Yılmaz Doruk 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı temalı konuşmasını gerçekleştirmesi ile devam etti.

Vali Doruk yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Öncelikle bu anlamlı günde sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bugün bin bir emekle kurulan cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü kutlamanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz. Sizlerle birlikte tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bu güzel günde sevincimize ortak olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere cumhuriyetimizin kuruluşunda görev üstlenen kahramanlarımızı saygıyla minnetle yad ediyorum.

Cumhuriyet küllerinden yeniden doğan bir milletin diriliş destanıdır. Yedi düvele karşı sapasağlam ayakta olduğumuzu haykırışının adıdır Cumhuriyet. Dünyada bizim gibi binlerce yıllık kesintisiz devlet geleneğine sahip milletler pek azdır. İstiklal ve istikbalimize olan bağımlılığımız bizi diğer milletlerden ayıran en önemli özelliğimizdir. Türk milleti tarihin bir hiçbir aşamasında yaşamamış, esir yaşamaktansa ölmeyi tercih etmiştir. Bu yüzden aziz milletimiz tarihin her safhasında hür, hür ve onurlu yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir. Milli birlik ve beraberliğimize yönelen her türlü tehdide karşı da duruşumuz ya istiklal ya ölüm şeklinde olmuştur.

Böylesine onurlu bir milletin ferdi olmakla ne kadar iftihar etsek azdır. Karakteri, bağımsızlık olan bu asil millet tarih boyunca nice şanlı zaferlere de imza atmıştır. Malazgirt, Kut’ül- Amare ve Çanakkale bu zaferlerin en güzel örneklerindendir. Topyekûn bir varoluş mücadelesi vererek cumhuriyetle taçlandırdığımız İstiklal Harbi de bunlardan biridir. Kahraman ecdadımızın tüm imkansızlıklara rağmen burada gösterdiği aziz ve kararlılık tüm dünyaya da örnek olmuştur.

Türk milleti kurduğu yeni devletiyle coğrafyadaki kadim varlığını ebedileştirmiştir. Türkiye Cumhuriyeti 98 yıldır yaşattığımız ve inşallah asırlar boyu da yaşatacağımız son devletimizdir. Bağımsızlığımızın simgesi olan Cumhuriyet en kıymetli emanetimizdir. Milletimizin ortak eseri olan bu emanete sahip çıkmak hepimizin müşterek görevidir. Onu muhasır medeniyetler seviyesine çıkarma yolunda durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Son devletimiz olan Türkiye Cumhuriyeti'ne gidene kadar payı da kılacağımıza yürekten inanıyorum.

Cumhuriyet Bayramı'mızı bir kez daha en içten dileklerimle kutluyorum. Başta cumhuriyetimizin valisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bizlere vatan kılan aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize sağlıklı, uzun ömürler diliyorum.”

Vali Doruk’un konuşmasının ardından Kazım Karabekir Anadolu Lisesi öğrencilerinden Hüseyin Odabaş Cumhuriyet adlı şiirini ve Nagihan Öztürk Vatan Destanı adlı şiirini okudu.

Kazım Karabekir Anadolu Lisesi öğrencilerinden Asya Çoruh Liseler Arası Kompozisyon yarışmasında 1’inci olan eserini okudu. Gazi Ortaokulu öğrencilerinden Selin Nur Polat Ortaokullar Arası Şiir yarışmasında 1’inci olan şiirini okudu.

Öğrencilerin şiir ve kompozisyonlarını okumasının ardından resim, şiir ve kompozisyonda dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Özel öğretim resim dalında Gazi Ortaokulu öğrencisi Aleyna Altun 1’inci olurken Karadeniz Bakır İlkokulu öğrencisi Nurullah Efe Oral 2’nci, Çoruh Özel Eğitim Okulu öğrencisi Züleyha Altun 3’üncü oldu.

Anaokullar arası resim dalının 1’incisi Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencisi Deniz Yılmaz olurken, Zübeyde Hanım Anaokulu öğrencisi Aysima Mollomuhammetoğlu 2’nci, Zübeyde Hanım Anaokulu’ndan Ayla Defne Tekbaş 3’üncü oldu.

İlkokullar resim dalında Vakıfbank İlkokulun öğrencisi Aydın Efe Özer 1’nci olurken, aynı okulun öğrencisi Umut Harun Keskin 2’nci, Karadeniz Bakır İlkokulu Bilgimah Reyhan Topçuoğlu 3’üncü oldu.

Ortaokullar şiir yarışmasında Gazi Ortaokulu öğrencisi Selin Nur Polat 1’inci olurken, aynı okul öğrencisi Irmak Satır 2’nci, 7 Mart Ortaokulu öğrencisi Kübra Okatan oldu.

Liseler Arası Kompozisyon yarışmasında Kazım Karabekir Lisesi öğrencisi Aslı Çoruh 1’inci olurken Melis Topçu 2’nci, Fen Lisesi öğrencisi Nazlıcan Taş 3’ncü oldu.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Artvin Şubesi’nin düzenlediği 29 Ekim Cumhuriyet Futbol Turnuvasında şampiyon olan Çoruh Elektrik, 2.olan Murgul Devlet Hastanesi 3. Olan Emniyet 1, 4. Olan Ceza Evi’ne kupalarını ve turnuvanın gol kralı ile en iyi kalecisine ödüllerinin vermesinden sonra Halk Oyunları gösterisi ile program sona erdi.

Programa, Vali Doruk, AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Artvin Garnizon Komutanı Piyade Albay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Cumhuriyet Başsavcı Yunus Emre Büyükyurt, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İl Başkanı Kemalattin Akgök, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, kurum amirleri STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.