YEREL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 11:10   Güncelleme : 18-08-2021 11:10

GİRİŞİMCİLİK HAYALLERİN PEŞİNE GİTMEKTİR

Atadan Tarım işletme sahibi Belgin Bülbül, işletmeleri hakkında bilgi vererek yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.

GİRİŞİMCİLİK HAYALLERİN PEŞİNE GİTMEKTİR

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Daha önce Artvin Tarım Kooperatifi’nde çalıştığını, emekli olduktan sonra boş kalmak istemediğini, yeni bir uğraş edinmek istediğini belirten Bülbül, “Bildiğim işi yapmak istedim. Artvin çiftçisinin ihtiyacı olan her türlü girdiyi dükkânımızda satışa sunuyoruz. Evde oturmak bana göre değil. İşimi yapmaya devam edeyim dedim. İleride çocuklarıma da iş kapısı edindirmek istedim. Her şeyi Devlet’ten beklemek olmuyor” dedi.

Köyde arazilerin boş olduğunu, kimsenin iş yapmak istemediğini söyleyen Bülbül, “İşsizlik diye bir şey yok aslında. Çalışan ekmeğini çıkarabiliyor. Kızım Ziraat Mühendisliği okuyor, okulu bitirir bitirmez Devlet’ten teşvikler alıp mısır ekeceğini, mısır unu üreteceğini söylüyor. Bunu söyleyen kaç tane genç var bilmiyorum” diyerek Atadan Tarım işletmesinde arıcılık malzemelerinin, makine ekipmanlarının ve yedek parçalarının mevcut olduğunu, yem ve gübrenin mevcut olduğunu, ileriye dönük ata tohumlarından Artvin yöresine özgü fidan yetiştirmeyi planladıklarını belirtti.

Şavşat’ta meyve bahçelerinin olduğunu, bu bahçede Artvin’e özgü 30 çeşit armut ağacının olduğunu belirten Bülbül, “Bunların anaç kalemleri üretildi, birkaç yıl içinde bunları fidan olarak yetiştirmeyi planlıyoruz. Armut fidanlarını Artvin il ve ilçelerinden toparladık, bahçemizde aşılama yaptık. İnşallah üretimini de yapacağız” diyerek geçen yıl Şavşat’ta kendilerine ev yaparken dışarıdan gelip köyde hane sayısını artıranları gördüklerini, hane sayısı artınca evlerin etrafında olan bahçelerde hobi bahçeciliği de olsa insanların bir şeyler yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Şavşat bölgesi olarak arıcılıkta potansiyelin mevcut olduğunu söyleyen Bülbül, “Şavşat ve Borçka arıcılıkta yatak sayılabilir. Şavşat’ta bulunan bahçemizde her üründen ekiyoruz. Kudret narı, mısır, patates, fasulye, biber, patlıcan, kavun gibi tüketebileceğimiz her şeyi ekiyoruz. Hafta sonlarını Şavşat’ta bahçemizde geçiriyoruz” diyerek Atadan Tarım işletmesinin şubat ayında faaliyete geçtiğini, ileriye dönük değişik projelerinin olduğunu, üretimini yaptıkları ürünleri pazarlayacaklarını ve diğer ürünleri de pazarlayacaklarını belirtti.

Pandemi sürecinde neler gözlemlediklerini, insanların beslenme alışkanlıklarının değişerek doğal ürünlere yöneldiklerini dile getiren Bülbül, “Pandemi döneminde artık insanlar denizden ziyade doğaya merak saldı. Artvin’imiz bu anlamda zaten cennet. Geçen hafta Mersinden misafirlerimiz vardı geldiler gezdiler hayran kalarak geri döndüler. Her yıl buraya tatile gelmeyi planlıyoruz dediler. Şimdi deniz kenarlarında kalabalık ortamlarda zaman geçirmek istemiyor insanlar. Sakin yerlerde piknik yapmayı gezmeyi tercih ediyorlar. Bunun yanı sıra pandemi döneminde ekonomik olarak çok etkilendik. Bütün sektörler etkilendi. Zor süreçler geçirdik inşallah tez zamanda bu belayı def ederiz” dedi.

Pandemi sürecinde bağların bahçelerin ekildiğini, çayırlıkların biçildiğini, hayvanların beslendiğini belirten Bülbül, “Herkesin de ekmesini isteriz ki yerlerimiz boş kalmasın çoraklaşmasın. Artvin göç veren bir şehir ama pandemi sürecinde bu durdu giden yaşlılarımız gitmez oldular batıya. Kışlıkçılar yaz kış memleketimizde kalıyorlar bu bizi sevindiriyor. Batıya göçü nasıl engelleriz? Burada gençlerimize iş düşüyor. Gidip asgari ücretle çalışmak yerine burada dedelerinin yerlerine sahip çıkıp devletin teşvikleriyle güzel şeyler yapabilirler. Tarım il müdürlüklerimiz devletimiz güzel teşvikleri veriyor gerek arıcılık gerek hayvancılık gerek turizm olsun bu tür desteklerden faydalanarak güzel işler yapabilirler. Ne olursa olsun memleketimizi terk etmeyelim” diyerek 25 yıl Tarım Kredi Kooperatifinde çalıştığını, çiftçilerin her türlü girdiyi tarım kredi kooperatifi aracılığıyla kredili olarak alabildiğini ve vadeli olarak alım yapıldığını, aldıktan sonra işlendiğini, üretildiğini ve vade sonunda getirip ödemeleri gereken tutarı kooperatife ödediklerini söyledi.

Tarım kredinin satış marketinin olduğunu, markette girişimcilerin ürünlerinin değerlendirildiğini, ortaklardan, üyelerden ürünlerinin alınıp raflarda satışa sunulduğunu açıklayan Bülbül, “Burada markalaşmak için gerekli girişimlerde bulunacağız. Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla ne gerekiyorsa, barkod, paketlenme, bu konularda da tarımdan destek alacağız. Tarım İl Müdürlüğü her yıl çiftçiye bedelsiz devlet destekli fidan dağıtımı gerçekleştiriyor. Bunu batıdan alıyoruz getirip ilimizde üreticilere veriyoruz. Bunların da birçoğu adaptasyon sorunu yaşıyor” dedi.

Yeni nesil girişimciler için tavsiyelerde bulunan Bülbül, “Girişimcilik cesaret isteyen zor bir şey. Bu olaya ben cesaret edemeseydim çocuklarım cesaret edemezdi giremezdik. Günümüz şartlarında cesaret isteyen bir süreçteyiz. Bir işletmeyi açarken 1 yıl herhangi bir şey beklemeden bu işletmeyi nasıl ayakta tutabilirim diye düşünmek gerekiyor. Bakıyoruz mantar gibi işletmeler açılıyor. Bir ay sonra kapatıyorlar çok üzülüyorum. Özellikle yiyecek sektöründe Artvin’de döner salonu hevesi var herkeste. Açıldıktan kısa süre sonra kapandığını görüyoruz. Gerçekten üzülüyorum. İş yerini açarken bir yıl ben buradan bir beklenti içerisine girmeyeceğim diye düşüncesi ile yola çıkmak gerekiyor. Ondan sonra önümüze bakmalıyız eğer yürütemiyorsak belki kapatmalıyız. Bizde işletmemizi açarken öyle düşünerek yola çıktık inşallah hayırlısı olur hakkımızda” ifadelerini kullanarak emekli sermayesi ile Atadan Tarım işletmesini açtığını, çocuklarına bir yer kazandırmak istediğini, iş yeri açarken gençlerin umutlarının kırılmaması adına bir miktar sermaye ile yola çıkmaları gerektiğini ve çocukları için yola çıktıklarını açıkladı.

Belgin bülbül açıklamalarını şu ifadelerle sonlandırdı;

“Girişimcilik hayallerin peşine gitmektir. Şimdi ben bir önceki dönemde arıcılık kursu açıldı arıcılar birliği üzerinden güzel bir konu çocukları gönderdim oraya dedim gidin kursta eğitimini alın şimdi ana arı üretimi kursu açılacak bir dahaki ay başlayacak gençler katılabilirler halk eğitim bünyesinde çalışma. Kursa katılıp orada bilgiler edinip devletimizin destekleriyle bir proje üretebilirler. Bilgi önemli bilmeden cahilce yola çıkmaktansa bilgili bir şekilde üretim yapmak daha verimli olur.”