YEREL
Giriş Tarihi : 28-12-2021 10:43   Güncelleme : 28-12-2021 10:43

Gerekli Soruşturmalar Başlatılmalı

Gerekli Soruşturmalar Başlatılmalı

CHP’li Bayraktutan, Cengiz Holding’in Cerattepe’de usulsüz bir şekilde yaptığı villa hakkında TBMM’ye soru önergesi sundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplandırılması talebi ile Cengiz Holding’in Cerattepe’de usulsüz bir şekilde yaptığı villa hakkında TBMM’ye soru önergesi sundu.

Soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

“Cengiz Holding’in tüm itirazlara rağmen açtığı maden ocağının şantiye sahasında ÇED İnceleme Değerlendirme Formuna aykırı şekilde kaçak bir villa inşa ettiği, konuyla ilgili Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’ne yazılı başvurular yapıldığı ancak kurum tarafından soruların yanıtsız bırakıldığı haberleri ulusal basında gündem olmuştur.

Artvin halkının Cerattepe ve Kafkasör bölgesinde yıllardır verdiği mücadele ortadayken; dönemin Müdür yardımcısı olarak imzalamış olduğu ÇED İnceleme Değerlendirme Formuna aykırı şekilde faaliyetlere göz yuman mevcut Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya ve diğer sorumlular hakkında gerekli soruşturmalar başlatılmalı, Mehmet Cengiz’e ait kaçak villa ile ilgili gereği ivedilikle yapılmalıdır.

Bu bağlamda;

  1. Kanun tanımaz bu faaliyete hangi gerekçe ile izin verilmiştir?  İlgili bölgede bir çivi dahi çakılmasına müsaade edilmezken; Mehmet Cengiz’i diğer vatandaşlarımızdan ayrıcalıklı tutulmasının gerekçesi nedir?
  2. Bakanlığınıza bağlı Kamu görevlileri konu yandaş Cengiz Holding olduğunda işlem yapmaktan, yaptırım uygulamaktan neden geri durmaktadır? Bu yönde Bakanlığınız tarafından verilmiş bir talimat mı vardır?
  3. Açık şekilde görevini ihmal eden ve kötüye kullanan yetkililer kimlerdir? Artvin Halkının Cerattepe ve Kafkasör Bölgesinde yıllardır süren mücadelesini yok sayan sorumlular hakkında gerekli soruşturma ne zaman başlatılacaktır?
  4. 2013 yılında ÇED İnceleme Değerlendirme Formu’nda idari bina ve sosyal tesislere orman sahasında izin verilmeyeceğini beyan eden imzasına rağmen konu Mehmet Cengiz olduğunda gereğini yapamayan Artvin Orman Bölge Müdürü Mimar Sinan Özkaya görevinden ne zaman uzaklaştırılacaktır?
  5. Artvin Halkında infial yaratan Mehmet Cengiz’e ait kaçak villa ne zaman yıkılacaktır? Bir takvim açıklar mısınız?”

 

Dilan Şahinbaş