YEREL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 13:19   Güncelleme : 25-03-2021 13:22

GENEL PROBLEM “DEPRESİF DURUM, ENDİŞE VE KAYGIDA ARTIŞI”

Artvin’de ki eğitim seviyesinin yüksek oluşu psikolojik hastalıkların yüksek olmamasını engellerken geleceğe yönelik kaygı ve iletişim yetersizlikleriyle ilgili şikâyetler daha fazla ön plana çıkıyor.

GENEL PROBLEM “DEPRESİF DURUM, ENDİŞE VE KAYGIDA ARTIŞI”

Çağın önemli sorunlarından biri olarak kabul edilen psikolojik hastalıklar pandemiyle birlikte farklı bir boyut kazanmış durumda. Pandemi süreci ve Artvin’de ki genel psikolojik hastalıkları Psikolog Esra Delioğlu’na sorduk. 

1- Merhabalar Esra Hanım. Esra DELİOĞLU kimdir biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba, Ben Artvin’in Yusufeli ilçesinde 1996 yılında dünyaya geldim. Öğrenim hayatım üniversiteye kadar Yusufeli de geçti. Üniversitem olan Avrasya Üniversitesinde Psikoloji bölümünü bitirdim. Bölüme devam ederken kendi alanımı çok sevdiğim için birçok eğitimlere katılmak kendimi geliştirmek için çabaladım. Mezun olduğumdan beri kişisel gelişim kurslarında, psikoteknik merkezlerinde çalıştım. Bu süreçte seanslarımı online olarak sürdürdüm. Artık seanslarımı daha sabit bir ortam da sürdürmek için Artvin Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezini açtım.

2- Yaptığınız çalışmalardan ve odaklandığınız alanlardan bahseder misiniz?

Aslında birçok alanda çalışıyorum. Özellikle Oyun terapisi, çocuk ve ergen terapisi bunun yanı sıra aile, çift ve cinsel terapiler daha çok uyguluyorum diyebilirim.

3- Çalışmalarınızda hangi terapi ekollerinden faydalanıyorsunuz?

Terapilerim danışanlarıma göre şekilleniyor çünkü insanların hayatlarına etki edebilmek için danışanın kendi yapısına uygun olabilecek ekolle devam etmek daha verimli oluyor. Ama özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi ,  Gottman Çift Terapisini, Çocuk Merkezli Oyun Terapisini daha ağırlıklı kullanıyorum.

4-Pandemi döneminde danışanlarınızın şikayetlerinin özellikle yoğunlaştığı alanlar nelerdir?

Bu süreç herkes için zorlu bir süreçti. Sürekli evde olmak özellikle çocuk  danışanlarımda okula gidememekle birlikte akran iletişiminden uzak kalmanın getirisi olan tablet , oyun bağımlılığında artışa sebep oldu. Ergen danışanlarımda ise sınava yönelik ne yapacağını bilememe ile pandeminin getirmiş olduğu belirsizlik durumu  sınav kaygısında artış oluşturdu. Bunun yanı sıra çift terapilerimizde de yoğun bir artış oldu. Çiftlerimiz bu süreçte daha tahammülsüz daha yorgun hissetmeye başladılar. Ailelerin bu süreçte evde verimli vakit geçirmesine yönelik danışmanlık hizmeti daha çok verdik diyebilirim.

5-  Danışanlarınıza özel olarak pandemi süreci ve sonrasındaki sürece adaptasyon noktasında sunduğunuz farklı yaklaşımlar var mı?

Bu zorlu Pandemi sürecinde herkes çok farklı etkinlikler deneyerek bunu paylaşmak için yarıştı. Ancak farklı farklı oyunlar bulup veya etkinlikler ile günü doldurmaya çalışmaktansa günlük ev işlerini aile içerisinde eğlenceli bir hale getirmek daha verimli ve ailedeki çocukların da doğal öğrenimini gerçekleştirecektir. Pandemi sonrası hayata dönüş aşamasında zorlanmalar olacaktır. Evde kalmak herkes için çok zor olsa da artık alışılmışlık bir durum da söz konusu. Evde kalmak, dışarı çıkma isteğinde azalma genel olarak hiçbir şey yapmak istememe, bitkin hissetme haliyle çokça danışanlarımızda karşılaşıyoruz. Bu noktada aşamalı olarak dışarıdaki kalma süremizin arttırılmasını daha mantıklı buluyorum. Çünkü evde uzun bir süre kalıp daha sonra yoğun bir çalışma ortamına girmek insanları daha çok depresif hale sokacaktır. Çalışma sürelerinin yavaş yavaş artırılması adaptasyonu da arttıracaktır düşüncesindeyim.

6-Peki siz pandemi sürecini nasıl geçiriyorsunuz?

Bu süreç de daha çok online seanslarımıza odaklandık. Ben bu süreci kendi kitaplarımla değerlendirdim diyebilirim. Günün yoğunluğuyla vakit ayıramadığım bir çok kitabım ve makalelerimle vakit geçirdim bu da benim için güzel bir süreçti.

7-Artvin'de görev yaptığınız sürece çoğunlukla ne tür psikolojik hastalıklarla karşılaşıyorsunuz?

Artvin de genel bir psikolojik hastalık yaygın diyemem ama Artvin’deki eğitim seviyesinin yüksek olmasının vermiş olduğu geleceğe yönelik kaygı ve iletişim yetersizlikleriyle ilgili şikayetler daha fazla diyebilirim. İletişim aslında genel olarak tüm terapilerimde ele aldığım bir konu. Çoğu insan iletişim konusunu hep atlıyor. Herkesin hayatında problemler var ancak temel noktasına eğildiğimizde iletişimde eksiklik durumuyla karşılaşıyoruz ve ya doğru iletişimin olmamasıyla. Çünkü genel olarak terapilerimde iletişimin yeterli seviyeye getirilmesi veya kendini daha doğru ifade ettirilmesi ile problemlerin şiddetinin daha azaldığını görebiliyoruz.

8-Son olarak meslek hayatınız boyunca danışanlarınızda ilk görüşmelerde en sık duyduğunuz şikayetler nelerdir? Var mı böyle bir listeniz?

Böyle bir listem yok.  Ancak sıkça karşılaştığım durumlar olarak belki bu Pandemi sürecinin de etkisi olduğu için depresif durum, Endişe ve kaygıda artış, panik ataklara eşlik eden agorafobi dediğimiz açık alana yani dışarıya çıkamama hastalığı konusunda terapi talepleri alıyorum.

Psikolog Esra DELİOĞLU

Artvin Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi

0 537 056 32 31

Ayşe ÖZDER