YEREL
Giriş Tarihi : 20-05-2022 12:20   Güncelleme : 20-05-2022 12:20

Gençliğin nabzı Mustafa Kemal olarak atıyor

Gençliğin nabzı Mustafa Kemal olarak atıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda program gerçekleştirdi.

Valilik önünde gerçekleştirilen programa Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, Kadın Kolları İl Başkanı Ayşe Yavuz Dinç, Gençlik Kolları İl Başkanı Emre Altıparmak, Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Avukat Reşat Murat Genç, Parti üyeleri ve halk katılım gösterdi.

Sırasıyla CHP İl Başkanı Ahmet Biber, İYİ Parti İ Başkanı Kemalettin Akgök, Demokrat Parti İl Başkanı Sevinç Yıldırım ve Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ayla Varan Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başlayan program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Avukat Reşat Murat Genç, “Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK bir konuşmasında Sizler, yani yeni Türkiye'nin genç evlatları!

Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz... Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.

rk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.” Diyor. Biz gençlerAtatürk’ün bize bıraktığı mirasın ve sorumluğunun farkındayız. Onun devrimlerini özümsemiş gençler olarak yapılan tüm saldırılara, tüm sindirme girişimlerine ve baskılara rağmen, onun yolundan vazgeçmeyeceğiz. Bilinsin ki biz gençler, Atatürk’ü unutturma çalışan gericilerin uykularına kabus olmaya devam edeceğiz” dedi.

Program Orçun Köksal’ın günün anlam ve önemini belirten Celal Sahir Erozan’ın “O GELİYOR” şiirini okuması ile devam etti.

Gençlik adına konuşmalarını yapan Sıla Şentürk şu ifadeleri kullandı:

“Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir.Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki Türkiye Büyük Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919da Samsundan yakılan özgürlük ateşi,Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir. Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.

Sevgili gençler,

Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti’ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız.

Gençlik iş istiyor , liyakat istiyor, gençlik nitelikli eğitim istiyor, hak , hukuk, adalet istiyor. Buradan açık ve net söylüyoruz ki gençliği bu düşünceye mahkum bırakmayacağız. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, Atatürk’e ve onun silah arkadaşlarına yapılan tüm saldırılara rağmen Ne yaparsa yapsınlar gençliğin nabzı Mustafa Kemal olarak atmaktan vazgeçmeyecek.”

Dilan Şahinbaş