YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 11:30   Güncelleme : 19-05-2021 11:30

‘Gençliğe yurt emanet düşünmesi yasak olmaz’

Üniversite öğrencisi Ali Eray Çelik 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 102’nci yıldönümünde gençlerin sorunlarını değerlendirdi.

‘Gençliğe yurt emanet düşünmesi yasak olmaz’

Atatürk’ün ülkenin geleceğini emanet ettiği gençliğin durumu içler acısı

Henüz 22 yaşında olan Ali Eray Çelik 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın eskiden stadyumlarda kutlandığını, milli bayramların bir şölen havasında geçtiğini ifade ederek, “Ne yazık ki insanları mutlu eden her şey gibi kutlamalar da kaldırıldı. Şimdi ise milli bayramlarda dışarı bile çıkamıyoruz. Covid-19 virüsünü bahane ederek sokağa çıkma yasağı getirildi ama Ak Parti kongrelerinde salonların lebaleb dolu olmasında bir sakınca görülmedi. Bu salgın döneminde de gördüğümüz üzere Ak Parti hükümetinin yarattığı eşit olmayan düzenin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle Türk gençliğine olan etkisini ele alalım. Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni gençliğe emanet etmiştir fakat gençliğin durumu pekiyi sayılmaz. İnsan kendini gezerek görerek sosyalleşerek okuyarak geliştirir. İşte gezmek de görmek de sosyalleşmek de okumak da masraf” dedi.

Öğrenciler okul sırasındayken borçlanıyor

Üniversite öğrencisine verilen KYK bursunun altı yüz elli Türk Lirası olduğunu, Cumhurbaşkanlığı bursu kazanılmadığı sürece üniversite öğreniminin tamamlanması ile birlikte 2 yıl geçmesinin ardından alınan bursun faiziyle geri ödendiğini belirten Çelik, “KYK yurdu iki yüz on beş Türk Lirası ila üç yüz kırk Türk Lirası arasında değişiyor. Öğrenci, üniversite yemekhanesinde 1 öğün yemek yediğin takdirde aylık doksan Türki Lirası ila yüz yirmi Türk Lirası arası harcaması oluyor. Ulaşıma harcadığı masraf ise yüz Türk Lirası yüz otuz Türk Lirası arasında değişmektedir. Okul için araç-gerece harcadığı masrafı da eklediğimiz takdirde bir üniversite öğrencisi elinde kalan burs ile kendini nasıl geliştirebilir? Bu burs ile nasıl sosyalleşebilir? Öğrenciler daha okul sıralarında bankaya borçlanıyorlar. Üstelik mezun olduklarında devletten aldıkları geri ödemeli KYK burs kredisi ile birlikte hayata borç içinde başlayan gencin tepesine bir de ne yazık ki işsizlik biniyor” diyerek Türkiye’de iki yüz üç tane üniversite bulunduğunu ve bu iki yüz üç üniversiteden her yıl milyonlarca öğrencisin mezun olarak diplomalı ordusuna katıldığını vurguladı.

Ak Parti hükümetinin gençliğe borcu var

Bu kadar çok üniversite olmasının eğitim kalitesini olumsuz yönde etkilediğini, akademisyen kadrosunun üniversitelerde yetersiz durumda olduğunu ifade eden Çelik, “Hal böyle iken üniversite öğrencisi kendini nasıl geliştirsin? Kendini geliştiremeyen öğrenci mezun olmaya yakın karamsarlığa kapılır. Gelecek kaygısını düşünmeden edemez. Mezun olduğunda işsizlik beklemektedir. Türk genci bu haldeyken yurt dışındaki yaşıtlarını görerek bu durumun tek çözümünü yut dışına kaçmakta olduğunu düşünüyor. Ak Parti hükümetinin yarattığı bu düzende Türk gencinin hayali yurt dışında bulaşıkçı olmak. Şimdi soruyorum gençlik bu haldeyken Mustafa Kemal Atatürk’ün emanetine nasıl sahip çıkacak. Ak Parti Hükümetinin gençliğe bir gençlik borcu var bu bedeli ödemek zorundalar ve ödeyecekler” dedi.

Çelik açıklamasının devamında “Ak Parti döneminde İmam Hatip Lisesi sayısı bin altı yüz on, fen lisesi sayısı üç yüz dokuz, spor lisesi sayısı yetmiş dört ve güzel sanatlar lisesi sayısı seksen iki. Bu sayılar her şeyi anlatıyor. Bilimden, spordan ve sanattan uzak bir nesil yetiştirmek isteyen Ak Parti siyasal İslam rejiminin yetiştirmek istediği nesil sorgulamayan, araştırmayan, İslamcı bir nesil yetiştirmek” dedi.

“Cem Karaca’nın da dediği gibi ‘Gençliğe yurt emanet düşünmesi yasak olmaz’ gençlik düşünecek ki bu köhnemiş düzeni değiştirecek ve o eski milli bayramlar stadyumlarda şölen havasında kutlanmaya devam edecek” diyen Çelik 19 Mayıs Atatürk’ün Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak açıklamasını sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ