Yerel
Giriş Tarihi : 25-02-2023 12:12

Gençlerin bu alanı değerlendirmesi gerekiyor

Gençlerin bu alanı değerlendirmesi gerekiyor

Borçka Halk Eğitim Merkezinde Bilgisayar kursu veren İsa Erdoğan, 40 kursiyer ile eğitimlerin devam ettiğini belirterek bilgisayar ile ilgili her türlü eğitimin verildiğini aktardı.

13 yıldır Halk Eğitim Merkezinde Bilgisayar kursu veren İsa Erdoğan, bilgisayar kullanımı hakkında ayrıntılı bir şekilde eğitim verdiklerini belirterek kurs saatinin 163 saat olduğunu aktardı. Kendisini geliştirmek isteyen kursiyerlerin katılım gösterdiğini dile getiren İsa Erdoğan” Kursumuzun genel süresi 163 saattir. Biz bu kursu haftada iki gün şeklinde planladık ortalama 16 Mayıs’ta bitirmeyi planlıyorduk ama depremden dolayı iki hafta daha uzadı. Bilgisayar kurslarımızın içeriği olarak Bilgisayar kullanım modülün den başlıyoruz, ofis programlarının kullanımı, Word, sunum hazırlama programı gibi eğitimler veriyoruz. İnternet konusunda bilgilendirme yaparak kursumuzu tamamlıyoruz. Yaşlı kesimden katılım çok fazla olmuyor ama yaşlı kesimden ziyade orta yaş kesiminden, iş yerlerinde bilgisayar kullanan kişiler kendilerini daha da geliştirmek için kurslarımıza katılım oluyor. Diğer türlü genç kişiler ise bir işe başvurdukları zaman bilgisayar sertifikası istendiği için bu kurslarımızı tercih ediyorlar” dedi.

Teknoloji çağına uygun hareket edilmeli

Bilgisayar kursuna katılımın her sene fazla olduğunu dile getiren İsa Erdoğan, pandemi zamanında eğitimleri bilgisayar üzerinden yapıldığını ve öğrenilmesi gereken bir modül olduğunu belirterek “Şuanda kursumuzda 40 tane öğrencimiz mevcuttur. Geçen yıllara göre bilgisayar kursunun hiçbir zaman öğrencisi azalmıyor. Her dönem hemen hemen iki ayda bir yeni bir kurs açılıyor yani süreklilik arz ediyor. Kurslarımıza olumlu duyumlar aldığımız için ve kursiyerlerin diğer kişilere de tavsiyesi ile daha da artıyor. Bundan ziyade üniversitenin de açılması ile genç arkadaşlarımızın daha fazla bu kursları talep etme olanağı sağlanıyor. Boş zamanlarını değerlendirmek isteyenlerde çok oluyor. Devlet kurumlarında memurluk alanında tercih yapan bir kişi bilgisayarı çok iyi kullanması gerekiyor. Günümüz teknoloji çağı olduğu için bunu mutlaka iyi bir şekilde değerlendirmek gerekiyor. Pandemi yaşadık yakın bir dönemde çocuklarımız bile bütün eğitim ortamlarını artık bilgisayar üzerinden yaparak devam ettirdiler. Aileler olsun ev hanımları olsun bilgisayarı çok iyi kullanması gerektiğini düşünerek kurslarımıza yine bu şekilde çok katılım oldu. Çocuklarımız bizden yardım bekliyor ama biz hiçbir şey bilmediğimiz için çocuklara yardımcı olamıyorlar. Bu işi bilen birilerini çağırmak zorunda kalıyoruz diye duyumlar da aldık onun için de katılan çok oldu kurslarımıza” ifadelerine yer verdi.

“Kadın Katılım Oranı Yüksek”

Halk Eğitim Merkezinde verilen Bilgisayar kursuna kadınların katılımının daha fazla olduğunu dile getiren İsa Erdoğan, gençlerin boş zamanlarını değerlendirmesi gerektiğini belirterek” Genelde kursumuza bayanlar daha ağırlıklı kurslara katılım sağlıyorlar önceki yıllara baktığımız zaman bayanlar daha kursa istekli, hevesli bir şekilde öğrenme azmi ile geliyorlar. Genç erkeklerimiz orta yaşlılar pek fazla katılmıyorlar. Boş zamanlarını değerlendirmelerini istiyorum illa bir işe girmek için alınan bir belge değil hobi olarak da yapabilirler sadece bu kurs değil Halk Eğitimde açılan bütün kurslar için bunu söylüyorum. Bir belgenin ne zaman işe yarayacağı hiçbir zaman belli olmaz. O yüzden boş zamanlarında mutlaka kendilerini bu belgelerle yenilesinler. Halk Eğitim Merkezinin nimetlerinden yararlansınlar” diye konuştu.

Ayşe ÖZDER

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber