YEREL
Giriş Tarihi : 18-05-2022 11:01   Güncelleme : 18-05-2022 11:01

Genç Şefler Yöresel Yemeklerle Yarıştı

Genç Şefler Yöresel Yemeklerle Yarıştı

Artvin Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından “Genç Şefler Yarışıyor” yöresel yemek yarışması düzenlendi.

Öğrencilerin alan becerilerini ve deneyimlerini arttırmayı hedefleyen “Genç Şefler Yarışıyor” yöresel yemek yarışması 17.05.2022 Salı günü Ayhan Şahenk MTAL’de gerçekleşti.

Yarışmaya Vali Yılmaz Doruk’un eşi Meral Doruk, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve Müdür Vekili Kenan Güray, İl Protokolü, okul ve kurum müdürlerinin katılımı ile gerçekleşen yarışma programında öğrenciler hünerlerini sergilediler ve hazırladıkları yemekleri jürinin ve misafirlerin beğenisine sundular.

Artvin Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Arhavi Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Borçka Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere üç okul katıldı.

Tatlı ve yemek olmak üzere iki kategoriden oluşan yarışmanın her kategorisinde üçer öğrenci yarıştı. Yemeklerin hangi sıra ile sunulacağı kura ile belirlendi. Jüri üyeleri yemekleri Hijyen, Lezzet, Sunum, Yaratıcılık, İş güvenliği ve sağlığı, süre kullanımı kriterlerine göre değerlendirdi.

Jüri heyetinde; Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Glütensiz şef Süleyman Engin, Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi saha uzmanı Şef Mehmet Ali Yiğit, No1 Dinlenme Evi’nde Yönetici Şef Serkan Topal, Artvin Grand Otel’de Şef Aşçı Deniz Çınar, Artvin Cafe Time Şef Garson Uğur Dağdelenler yer aldı.

Yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Artvin Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yücel Şeker şu ifadeleri kullandı:

“Genç Şefler yarışıyor etkinliğinin 2 yıl süren Covid-19 sürecinden sonra 4’cüsünü yapmanın mutluluğunu yaşamaktayız. İlimizde Yiyecek hizmetleri alanı olan okulumuz Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Borçka Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Arhavi Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi okullarımızın öğrencilerinin bugün burada turizm şehri Artvin’in yöresel yemek ve tatlılarından sunumlar yapacaklardır. Artvin’in çinçarından harşosuna puçukosundan kavut helvasına kadar geleneksel mutfağımızın güzide yemek ve tatlılarını tekrar burada hatırlayıp bu yemek ve tatlıları günümüz mutfaklarımızda yaşatmanın amaç ve gayesi içerisindeyiz.

Bu projemizin amacı Yiyecek İçecek Hizmetleri alan öğrenci deneyimlerini ve becerilerini artırarak öğrencilerimizin yarışma ortamlarına alışmaları ve becerilerini geliştirmelerine   imkân sağlamak aynı zamanda yiyecek sektörünün ara eleman ihtiyacını karşılamaktır.

Projemizin gerekçesi; Mesleki ve Teknik eğitimde öğrencilerimize ilgi, yetenek ve mizaçları doğrultusunda mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tutum, tavır ve meslek ahlakı kazandırıldığında çalışma hayatında sektörün iş gücü ihtiyacına cevap verebilecek niteliğe sahip olduklarının farkındalığının bölge ve sektörde oluşturulmasıdır. İlimizin tarihi, doğal ve kültürel potansiyelin katılımcılarla paylaşılarak yapılan etkinliklerin medya ile paylaşılması ile turizme katkı sunabileceğimiz düşünülmüştür.

Bu etkinlik sonunda Turizm kenti Artvin’in ekonomisinde büyük bir payı olan yemek sektörünün içerisinde yöresel yemek reçetelerinin tanıtımı ile bölge ekonomisine sürdürülebilirliğine bağlı olarak büyük katkı sağlayacaktır. Bu etkinliğe emeği geçen tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyorum. Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.”

Yarışmanın sonunda yemek ve tatlı kategorisinde Artvin Ayhan Şahenk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 1’nci olurken Arhavi Orhan Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2’nci, Borçka Şehit Savaş Gedik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3’üncü oldu.

Yarışma katılan öğrencilere ödül verilmesi, öğretmenlere katılım belgesi, okul müdürlerine teşekkür belgesi, jüri heyetine plaket verilmesi ile sona erdi.

Dilan Şahinbaş