YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2021 10:59   Güncelleme : 26-05-2021 10:59

GELİNLİKLERDE ŞAŞIRTAN TALEP

Gelinlik ve damatlıklarda yoğun ilginin kaynağı ne? Ayşegül Koç konu ile ilgili yaptığı açıklamalar ile herkesi şaşırttı.

GELİNLİKLERDE ŞAŞIRTAN TALEP

Yerli esnaflar arasında yerini uzun yıllardır koruyan Ayşegül Koç ablası ile işletmekte olduğu işletme hakkında şu açıklamalarda bulundu “ 2000 Yılında Suzan Gelinlik olarak işletmemizi ablam ile birlikte açtık. İki şubemiz vardı şu an bir şubemiz mevcut ablam 30 senelik dikiş öğretmeni halk eğitimden emekli oldu. Birlikte ortak olarak çalışıyoruz “ dedi.

Pandemi günlükleri

Koç, pandemi sürecinde tam kapanmaya denk geldikleri zaman taleplerin ne yönde olduğuna dair şu açıklamalarda bulundu “ Gelinlik, damatlık, abiye ürünlerimiz var bizim alanımız bu tür modeller. Geçen yaz 2020 güzeldi mesela bir önceki yılın hemen hemen üç katı iş oldu. Belki dışarıya gidemediler çünkü Artvin nasıl Artvin insanımız daha çok dışarıyı seviyor Rize’ye gidiyor Ankara’ya gidiyor oraya gidince oradan gelinliğini alıyor ama geçen yıl belki salgından dolayıdır bilemiyorum bir önceki senenin üç katı iş oldu. Bizim 21. Yılımız güzel zaten bilen biliyor bizi ne oldu son iki aydır bir sıkıntı var çünkü tam kapanma olduğunda ramazana denk geldik ve 20 gün boyunca işletmemiz kapalı kaldı. Bu durum bizi ve diğer esnafları yordu diyebilirim. Talep çok var zaten ramazanın ilk haftası çok güzeldi hazır siparişlerimizde başlamıştı ama kapandığımızda mecbur işlerimiz durdu. Şöyle bir şey var bizler evdeyken telefon ile birkaç sipariş aldım “ dedi.

Nelerimiz var?

Yaz ürünlerine yeni yeni modellerin eklemesini yapan Koç satış yaptıkları ürünler hakkında şu bilgileri verdi “ Dikiş işlemlerimiz var onu da şöyle yapıyoruz abiyede tadilat yapıyoruz orijinal tadilat veya işte herhangi kıyafet tadilatı ama yazın alamıyoruz. Yazları ağırlığımız gelinlik ve damatlık olarak devam etmekte. Sattığım abiyelerin tadilatı gerekiyorsa onları yapıyorum önceden kına ile düğün bir arada oluyordu ama şimdi ne yapıldı kına ayrı bir saat düğün ayrı bir saat olunca bizde ne yaptık kınaya da ağırlık verdik. Sektörümüz bu çünkü yani batıda öyle Karadeniz’de çok yaygın değil ama batıda kına başka bir sektör bizde ne yaptık ağırlık verdik “ dedi.

Son yıllarda neler oldu?

Önceki yıllarda yaşanan satış durumuna ve pandemide insanların durumunu şu açıklamalar ile anlatan koç, “ Önceden zaten dışarıdan alıyorlardı ne yaptık elimizde olan Hint modeli zaten talep ediliyordu sürekli soruyorlardı o modellerin farklı modellerini de yapmaya başladık bir sürü modele girdik inşallah bu sene güzel olacak. İnsanlarda 1,5 yıl yoruldu düğün ne kadar ertelenebilir nikâhlar oldu memur insanlar var İl dışı ve İl içi hizmetler var müşteri talepleri de var. Bizde daha çok dışarıya kayma durumu var ama sonuçta benim zaten çalıştığım İzmir’deki firmam aynı ürünü Rize’ye de ürün veriyor Trabzon’a da aynı ürünü veriyor yani bizde de aynıları var. Dışarıdan ürün alıp bizden alanlar oluyor mesela bizden bir ürün alan başka dışarıdan ürün alan kişiler ile kuaförde pişti oluyor. Birkaç defa bu durum oldu aynı ürünler bizde de var tabi insanlar gezmek için başka yerlere gidebilir ama gelinlik modelleri veya damatlık modellerinde aynı ürünler bizde de var bu konuda bilgilendirmek isterim “ dedi ve yaptığı açıklamaları sonlandırdı.