YEREL
Giriş Tarihi : 11-03-2021 14:13   Güncelleme : 11-03-2021 14:13

Geleneksel Artvin Gecesi 100. Yıl Etkinliği

Artvin’in kurtuluşunun 100. Yılından şölen tadında muhteşem bir programa imza atıldı.

Geleneksel Artvin Gecesi 100. Yıl Etkinliği

Artvin Çevre Platformu (ARÇEP) ve Artvinli TV’nin ortak yayını ile Artvin’in kurtuluşunun 100. Yıl dönümünde “Geleneksel Artvin Gecesi 100. Yıl Etkinliği” adlı şölen tadında muhteşem  bir program gerçekleşti.

Programda ilimizin birbirinden kıymetli sanatçılarının katılımı ile Artvin’in kurtuluşunun 100. Yıl dönümü kutlandı. Sanatçılar, Uğur Dayal, Emine Şeheri, Aydoğal Topla Moderatörlüğünde yayınlanan programda Bayar Şahin, İbrahim Özbayrak, Ebral Aydın, Salih Yılmaz, Elin Can Vayiç, Trio Maskulavi, Sıla Duman Yılmaz Ve Deniz Yılmaz, Özgür Tekin, Mehmet Çınar, Züleyha Savaş, Muzaffer Kara, Hüsnüşen Yaşar, Gökhan Özkan, Uğur Dayal, Aydoğan Topal ve Moli gecede birbirinden önemli eserleri seslendirdiler.

Ayrıca “Geleneksel Artvin Gecesi”ne Sürpriz Müzisyen ve Konuşmacılarla canlı yayın bağlantısı yapılarak Artvin’in çevre sorunları da gündeme getirilerek konuklar tarafından önemli mesajlar verildi.

İşte Geleneksel Artvin Gecesi 100. Yıl Etkinliğinin ayrıntıları…

İstanbul ARÇEP Sözcüsü DR. Mustafa Melek canlı yayına katılarak; “Artvin çevre mücadelesine sahip çıkan arkadaşlarımızın  katılımı ile bu yıl ki büyük Artvin buluşmasını Artvin 100. Yıl etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Bu geceye büyük emek eden arkadaşlarımıza teşekkür ederim.” Dedi.

Artvinliler Hizmet Vakfı Kurucu Başkanı Esen Yağcı; “Artvin 100. Yıl etkinliği kapsamında yaptığınız bu müzik yayını çok anlamlı.  Sizlere çok teşekkür ederim.  Özellikle paylaşmış olduğunuz videolar çok anlamlı idi” ifadelerini kullandı.

Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu: “Milletimizin bağımsızlığa olan turlusu yurdun dört bir yanında olduğu gibi bundan tam 100. yıl önce 7 Mart 1921 yılında Artvin’imizde de tezahür etmiştir. Milletimizin bağımsızlıktan asla vaz geçmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiş Artvin’imiz işgalcilerden  temizlenmiş ve başkomutan Atatürk’ün önderliğinde sürdürülen bu büyük mücadelede Artvinliler üzerlerine düşen görevi yerine getirmişlerdir.  Ülkemizi düşmanlardan temizleyerek bizlere emanet eden atalarımızı  bu önemli gün vesilesi ile rahmet ve minnetle anıyorum. Artvinli hemşehrilerimin kurtuluş gününü en içten dileklerimle kutluyor Arhavi’den sevgi ve saygılarımı gönderiyorum” dedi.

Barış Atay: “Çevremizi korumak için birçok mücadele veren  dostlarımızı öncelikle  selamlıyorum. Bu yürüttüğünüz haklı mücadelede yanınızda olmaya çalışıyor  bundan sonraki her gün mücadeleniz başarıya ulaşıncaya dek yanınızda  olacağımın garantisini veriyorum bugün fiziken yanınızda olamasam da ruhen ve fikren her zaman yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum.”

Erdal Güney: “Artvinlilere sevgilerimi iletiyorum. Çevre konusundaki mücadeleleri bizlere çok şey öğretti. Saygılarımla.”

Erkan Can: “Artvin önemli bir yer. Kadim ormanlarının bulunduğu bir yer. Dokuz sıcak noktanın birincisi Artvin’dir. Artvin kurtarılması gereken bir yerdir. Artvin’de iyi şeyler olmuyor. Söylenecek çok şey var. Artvin’i çok severim. Çok defa da gittim.”

Araştırmacı Gazeteci Yazar  Coşkun Aral: “Dünya bize doğa değer veremediğimiz göz ardı ettiğimiz başka ülkelerde   mahvettiğimiz de ses çıkarmadığımız doğa bize bir ses çıkarttı.  Ne kadar akıllandık, ne kadar doğru şeyler öğrendik bunu doğa bize gösteriyor. Artvin benim için çok önemli.  35 yıldan beri çok sık geldiğim bir coğrafya. Ben Siirtliyim.  Sizin o muhteşem coğrafyanızda  ne yazık ki her yerde olduğu gibi katletmek için her şeyi yaptılar. Defalarca eylemlerde bulunduk. HES’lere karşı, haksız maden ocaklarının yol açtığı katliamlara karşı sesimizi duyurmaya çalıştık.  Belgeseller yaptık. Ne kadar etkili olduk o tartışılır. Sizlerde iyi ki varsınız. Bu gezegen bize çocuklarımızdan emanet. Ama aç gözlülüğümüz, hırsımız ne yazık ki yaptığımı yanlışları görmemizi engelliyor” ifadelerini kullandı.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan: “bizim için sözcüklerle anlatılmayacak başka bir yerle kıyaslanmayacak özel bir coğrafyadır Artvin.  İnsanlığa ve elbette bizlere sunulmuş olan Artvin bazen kendimize acaba çok mu abartıyoruz diye sorduğumuz her defasında hiç değil diye cevabı hazır olan memleketimiz Artvin. Ormanı, merası, dağı, tepesi, sebze, meyvesi, hayvanı, bitkisi,arısı çiçeği, bitmedi altı üstü ve en iyisinden insanı ile dolu dopdolu Artvin’imiz kurban edilmek isteniyor. 1985 yılında sondajlarla başlayan çok uluslu sömürge madenciliği altın ve bakır rüyasının komiko şirketinin 1994 yılındaki ilk çalışmalarında kabus olduğunu gördük. Hemen 1995 yılında  Yeşil Artvin Derneği kuruldu. Ardından ilk Artvinliler Hizmet Vakfımızca onlarda  pandel, mitink ve teknik raporlar ile madenciliğin Artvin için ne denli ölümcül sonuçlar doğuracağını ortaya kondu. Kamuoyu farkına vardı. Tüm  siyasi partiler ve sivil toplumum tüm kesimi  ortak bir dil ile  Artvin’de yaşamın son olacağı açık olan madenciliği red ettiler. Hukukla iki kez bu doğa katliamını durdurduk ama sürekli değiştirilen yasalar ve hakimler ile hukukun gücü güçlülerin hatta cin gözlerin hukuku haline geldi. Hukuk ayaklar altına alındı. Önceden 250 hektar olan ruhsat alanı şimdi 8530 hektara çıkarıldı ama madenci kasırgası arkadan gelmekte idi. Yusufeli’nde, Hod’da kasırga rüzgarının ilk esintileri eserken  Artvin’nin tümüyle maden çukuruna düşürülmek istendiğinin farkına vardık.  TEMA Vakfı yaptığı çalışmalara  ricamız üzerine Artvin’i de ekledi. Bu göz bebeği memleketin tamı tamına yüzde 71’nin maden sahası olduğunu ortaya koydu. Tarım alanlarının ormanın meranın  yarıdan fazları madencilerin bayram harçlığı olmuş meğer.  Bu kıyım gerçekleşirse ağzımızdan yel alsın kalan yüzde 29’luk dağlık ve sarp tepelik yerler ile sahil kesimindeki dar bir şeritte tarımı yerleşmeyi, hayvancılığı, arıcılığı, meyveciliği yitireceğiz. Bu büyük zulmü kabul etmemizi bekleyenler gaflet delalet ve hatta hıyanet olanlar bilsinler ki bu mümkün olmayacaktır.” Şeklinde konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Doç. Dr. Yunus Emre; “Artvin’de ancak doğal koşullar korunarak yaşanabilir. Artvin’in bütün doğal güzellikleri Artvinliler yaşayabilmesi için korunmayı gerektiriyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engil Altay: “Kurtuluş günümüz kutlu olsun. Artvin özel bir il. Doğası tartışmasız çok ön planda ama bence Artvin’in insanı daha ön plandadır.  Türkiye’de 81 vilayet var hepsi şüphesiz çok kıymetli ama Artvin’in Artvinliler ile ilgili Türkiye’nin 81 vilayetinde menfi bir laf duyamazsınız. Oranın suyundan mı engebeli doğasından mı bilmiyorum ama kimse alınmasın ama ben Artvinliliği ben çok önemserim.  Oranın toprağının suyunun oranın insanına kattığı önemli bir şey var. Doğası da bambaşka.  Türkiye’de herkesin iki vilayeti görmesi lazım biri Artvin diğeri Sinop.  Çünkü bakir kalmış iki ilimizdir.  Artvin’in herkes tarafından görülmesini isterim” dedi.

 CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, “Mustafa Kemal’in kentinden selamlar.  Artvin’i ben şöyle tabir ederim, Artvin’den her türlü siyasal düşünce çıkar, bu topraklar verimli topraklardır  bu  topraklardan bir tek vatan haini çıkmaz.  Artvinliler yüzyıllar boyunca Cumhuriyet değerlerini asla tartışmadılar. Mustafa Kemal adını duyunca yürekleri cız etti. Devrimlerini sonuna kadar özümsediler. Biz bu kentte onurlu, namuslu olmayı öğrendik. Cerattepe direnişinin, cumhuriyetin kalesi olmaın her zaman büyük onurunu yaşadı. Biz Artvinliler Artvinli olmanın büyük gururunu yaşarız” dedi.

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin; “Bizlere böyle bir imkan sağladığınız için hepinize teşekkür ediyorum. Artvin’in emperyalist güçlerden kendisini özgürlüğe kavuşturduğu 100. Yılını inşallah nice dalyaları hep birlikte bizden sonraki nesillerle daha özgür, daha eşitlikçi, daha demokratik bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak ilelebet bunu kutlarlar diyorum. Artvin’imizi bize bağışlayan bize miras olarak bırakan bizimde daha iyi bir Artvin’i geleceğe bırakmak için  demokratik bir ortamda beni de belediye başkanı seçen o onuru hem kendime  hem aileme veren bütün hemşehrilerime minnet duygularımı yaşam boyunca  çocuklarıma da vasiyet etmişim. Siz dışarıda olan Artvinlilerin de desteğini aldım herkese teşekkür ediyorum. Artvin’in ilk dalyasını kutluyorum herkese saygılarımı sunuyorum” dedi.

Bayar şahin: “Saygılarımı selamlarımı sunuyorum. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Artvin birlikteliğini Artvin kültürünün bir araya gelmesini istiyordum. Bu yayına bu şölene özel bir şarkı düşündüm. Her yıl emeği geçen emine önerdi onur akın’ın Artvin’de bahar adlı eseri söyleyeceğim istek üzerine burada seslendireceğim. Tüm Artvinlileri yürekten kucaklıyorum” şeklinde konuştu.

Atilla Öztürk; “Bana da yer verdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum. Artvin’in kurtuluş günü kutluyorum ” Dedi.

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan; “Günümüzde farklı duygular yaşıyoruz inişli çıkışlı. Tabiî ki şehitlerimiz var Allah rahmet eylesin. Üzgünüz. Artvin’in kurtuluş günü kutluyorum. Doğal güzellikleri korumak tanıtmak hepimizin görevi. Ama Artvin’in üstü altından daha değerli  bugün çevre ile ilgili bir şeyler söylemek lazım. Önce doğa diyoruz, önce çevre diyoruz. Yaşam alanlarımıza sahip çıkmamız gerekli diyoruz. Borçka’nın ve Artvin’in korunması gereken özel bir kent. Artvinli olmaktan gurur duyuyorum ” Dedi.

Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir; “Çok kaliteli Artvin’e yakışır bir gece. Öncelikle bizlerle beraber olan değerli hemşerimize selamlar saygılar diyorum. Artvin kendine  özel Türkiye’ye örnek bir şehir. Ayrıca insan kalitesi ile Türkiye’ye örnek bir kent. Kurtuluşunun 100. Yılı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Zülfiye AKSU