YEREL
Giriş Tarihi : 06-06-2022 16:26   Güncelleme : 06-06-2022 16:26

Geleceğimizi çöpe atmayın

Geleceğimizi çöpe atmayın

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü olması hasebiyle Şavşat Çocuk Belediyesi ile çevre farkındalığına dikkat çekmek için pedal çevirdi.

Şavşat Belediye Başkanı 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği ile ilgili “ Sıfır Atık” başlıklı bildiriyi Şavşat halkına dağıttı.

Başkan Acar, “Lütfen dikkat! Geleceğimizi çöpe atmayın” dediği bildiride, “Cittaslow ilçemizde yaşayan siz değerli hemşehrilerimizin yaşam kalitesini yükseltmek ve sürekliliğini sağlamak, sağlıklı güvenli bir ilçe yaratmak geleceğe bırakılacak en büyük ve anlamlı mirasımızdır.

Planladığımız her projenin mutlaka bir ayağı çevreye saygılı olmaktan geçiyor. Bu nedenle israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması, etkin toplama sistemlerinin kurulması, atıkların geri kazanılması konularını kapsayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yayımlanan genelgeler ve yönetmelikle gereğince geleceğe değer katmak üzere “Sıfır Atık” çalışmalarımız başlatılmıştır.

Çocuk Belediyesi üyeleri ve Zabıta Amirliğimizce kağıt, bitkisel atık yağ, pi, cami metal gibi geri dönüşüm çalışmaları yürütülmekte olup, biriktirilen atıkların lisanslı firmalara geri dönüşüm için teslimatı yapılmaya başlamıştır.

Cittaslow markalı ilçe olmamızdan dolayı tarihi, coğrafi ve kültürel altyapıya ve muhteşem doğal güzelliklere sahip olan ilçemizi geleceğe hazırlamak adına çaba gösteriyoruz.

Tüm projelerimiz hayata geçirildiğinde yaşadığımız güzel ilçemiz daha da yaşanabilir hale gelecektir.

Yapılan bilimsel çalışmaların verilerine göre;

* 1 ton kağıdın geri kazanılması ile 17 ağacın kesilmesi önlenir, 4100 kwh enerji tasarrufu sağlanır, 2.5 m3 depolama alanından tasarruf sağlanır. 177 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir, 16.3 varil petrolden tasarruf edilir.

* 1 ton plastiğin geri kazanılması ile 5.774 kwh enerji tasarrufu sağlanır, 23 m3 depolama alanından tasarruf sağlanır, 41 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir, 16.3 varil petrolden tasarruf edilir.

*1 ton camın geri kazanılması ile 42 kwh enerji tasarrufu sağlanır, yüzde 30 hammadde tasarrufu sağlanır, 1.5 m3 depolama alanından tasarruf sağlanır, 30 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir, 0.12 varil petrolden tasarruf edilir.

*1 ton metalin geri kazanılması ile; 642 Kwh enerji tasarrufu sağlanır, 3 m3 depolama alanından tasarruf sağlanır, 95 kg daha az sera gazı salınımı gerçekleşir, 1.8 varil petrolden tasarruf edilir.

Yine;

* 1 kalem pil toprağa atıldığında 4 m3 alanı zehirli hale getiriyor.

* Su ve toprağa karışan 1 litre atık yağ 1 milyon litre işçe suyunu kirletiyor.

Yukarıda belirtilen bilgiler ışığında yapılan ve bundan sonra yapışacak olan çevre, katı atık ve sıfır atık çalışmalarımıza desteğiniz kendi sağlığınız ve çevre sağlığınız için çok önemlidir.

Bu nedenle evlerde ve işyerlerinde toplayacağımız pilleri, camları, metaller, atık yağları, kağıtları ayrı ayrı biriktirerek sıfır atık çalışmaları kapsamında geri dönüşüm için belediyemize teslim edilmesi yaşadığımız çevre için vatandaşlık görevi olarak benimsemek geleceğimiz açısından gerekli bir davranış olacaktır.

Çocuklarımızı bu yönde bilinçlendirmek ve eğitim vermek her anne ve babanın onların geleceği için görevi olmalıdır.

Ayrıca;

1-İlçemiz halkının temiz ve düzenli bir şehirde yaşaması bakımından Belediyemizce katı atıkların toplama işlemi her gün düzenli olarak akşam 19.00-21.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Evsel katı atıkların mutlaka belirtilen saatlerde atılması

2-Moloz, kül ve hafriyat gibi atıkların gelişigüzel cadde ve sokaklarda dökülmemesi, çuvallanarak veya düzgün bir şekilde biriktirilerek Zabıta Amirliğine bilgi verilmesi,

Belediyemizin izni ve bilgisi olmadan cadde, sokak, yol ve kaldırımlarda herhangi bir arıza veya bağlantı için kesinlikle kazı yapılmaması,

3-Sahibi bulunduğunuz binalarda yapacağınız (boya, mantolama, çatı değişimi vb.) tadilatların mutlaka Belediye Fen İşleri Müdürlüklerine yazılı müracaatta bulunularak izin aldıktan sonra istenilen şekilde yapılması,

4-Toplu konutlarda ve özel olarak kurulan merkezi sistemle ısınan binalarda TSE Standartlarına uygun yakıt kullanılması ve baca filtresi takılması,

Atıkları ayrı ayrı biriktirerek teslim etmeye, katı atık atma saatlerine, belirtilen diğer düzenlemelere ve kurallara riayet edilmesi, etmeyenlerin uyarılması çevre sağlığı, insanca yaşam, kalkınma, birey ve toplum sağlığı için önemlidir.

İlçemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın rahatı ve huzuru için karşılıklı anlayış içerisinde ceza uygulamadan düzen sağlamak istiyoruz.

Sizleri için çalışmaya devam ediyoruz.

Yaptığımız hizmetlerin gerçekleştirilmesi sırasında kıymetli görüş ve önerilerini beyan eden, katkı sağlayan, paydaş kurumlara, bütün çalışmalara özveriyle iştirak eden Belediye Meclis Üyelerine, Çocuk Belediyesi üyelerine ve Belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Dilan Şahinbaş