Yerel
Giriş Tarihi : 17-12-2022 12:08

Geçmişten Gelen Harikalar

Geçmişten Gelen Harikalar

Karadeniz Bakır İlkokulu 3/A sınıfının hazırlamış olduğu “Geçmişten Gelen Harikalar” müzesinin açılışı yapıldı.

Karadeniz Bakır İlkokulu 3/A sınıfı öğrencileri ve öğretmeni Gülay Torun, geçmişten günümüze kadar gelen ve Türkiye’nin ve Artvin’in kültürünü parçalarından olan eşyaları toplayarak “Geçmişten Gelen Harikalar” müzesini oluşturdu. Müzenin açılışı 15 Aralık Perşembe günü Karadeniz Bakır İlkokulu Çok Amaçlı Salonu’nda saat 10.30’da yapıldı. 3/A sınıfı öğrencilerin velilerin ve Gülay Torun’un köylerden, akrabalarından, annesinden, babasından kalan eşyalar getirilerek müzede sergilendi. Müzede eskiden kullanılan tarak, kuci, sitil, gaz lambası, suluk, cezve, çaydanlık, maşraba, tepur, yün çoraplar, beşik, paralar, bilyeli araba, tahta bisiklet, radyo, güğümler, kazanlar, değirmen tarağı, ahizeli telefonlar gibi buna benzer eşyalar sergilendi. 3/A Sınıfı Öğretmeni Gülay Torun, Müzenin amacının yeni nesile, geçmişi tanıtabilmek olduğunu söyledi.

Karadeniz Bakır İlkokulu 3/A Sınıf’ının öğretmeni Gülay Torun, “Geçmişten Gelen Harikalar” müzesinin amacını anlatarak “Bugün açılışını yaptığımız müzeyi açma amacımız, Artvin’de müzemiz yok ve çocuklarımız kültürlerini bilmiyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Geçmişini bilmeyen toplumlar geleceğine yön veremez” biz bu sözden hareket ederek, geçmişe ait bularak bir müze oluşturmaya çalıştık. Umarım bu müzenin devamı gelir ve Artvin’imize bir müze kavuşturmuş oluruz” ifadelerini kullandı.

Artvin'in müzeye ihtiyacı olduğunun altını çizen Torun “İlçelerimizde bile müze tarzı güzel kültür evleri var ama Artvin’de böyle bir yer yok. Biz bunları derslerimizde işliyoruz. Görsel Tasarım dersinde müze gezileri oluyor, sosyal bilgiler dersinde kültürel müze gezilerimiz oluyor. Ama biz çocuklarımızı götürüp gezdiremiyorduk. Durum böyle olunca çocuklarımız müze bilincinden mahrum kalıyordu. Çocukların müze bilinci oluşturmak istedik. Onlarda geçmişi görsünler, tanısınlar. Eskiden kullanılan eşyaları öğrensinler, bilsinler. Umarım amacımızı oluşturup Artvin’de müze olmasını sağlarız” dedi.

Müzede sergilenen eski eşyaları nasıl bulduklarını anlatan Torun “Müzemizde sergilediğimiz eserleri çoğunu köylere giderek topladık. Köyde yaşayan yaşlı insanların mereklerinde, ambarlarında kalan eserleri çıkardık. Bazı eserleri velilerimizin ailesinden kalma eşyaları saklıyorlardı kendi evlerinde oradan getirdik ve Asıl kaynağımız olan Serkan Aslaner’den topladık. Yusufeli’nde BedazorCilcim köyü var. Bu köyde benim akrabamın babasına, dedelerine ait eşyalarını getirdik” şeklinde konuştu.

Müzeyi hazırlarken öğrencilerin, velilerin çok emeklerinin olduğunu belirten Torun “Toplanan eserleri buraya getirerek güzelce hazırladık ve misafirlerimize sunduk. Gelen misafirlerimizin müzemizi beğendiğini düşünüyorum. Tekrardan söylüyorum Umarım bir müzeye kavuşuruz. Öğrencilerimin bu müzeye katkısı var, velilerimizin de katkıları var. Öğrencilerime sorsansınız “Müzede yer alan aletleri ne olduğunu, neye yaradığını” diye tüm öğrencilerim anlatabilir. Bazı öğrencilerim eşyaları tanıtırken gelen misafirlerimize, “bu benim babaanneme ait bu dedeme ait dediği eserler var ve bunu hoşlarına giderek söylüyorlar. Bu da geçmişlerini önemsedikleri anlamına geliyor. Zaten amacımız buydu. Yeni nesile, geçmişini tanıtabilmek. Bu çok önemli” dedi.

“Geçmişten Gelen Harikalar” müzesini başka yerlerde de sergilemel istediklerini belirten Torun “Müzemizi yarın öğleden sonra toplayacağız. Çünkü salonumuz başka amaçlar içinde kullanıldığı için çok uzun süre duramayacak. Başka yerlerde şu anlık sergilenmeyecek. Ama umarım sizin aracılığınızla başka yerlerde de sergileriz” şeklinde konuştu.

Bu haftanın Yerli Malı Haftası olduğunu belirten Torun, Yerli Malı Haftasının çok önemli olduğunu belirterek “Bu hafta Yerli Malı Haftası. Bu hafta,çocuklara parayı bilinçli kullanmayı öğretirler, yöresel yiyeceklerimiz, kullandığımız eşyalarımız tanıtılır. Bunların önemini, sağlam kalabilmeleri için ne yapılacağı veya eşyaya sahip çıkma bilinci oluşturmaya çalışırız. Çünkü yeni nesil eşyalarına sahip çıkmıyor, o bilinç yok. Çocuklar bugün bulduğunu hemen tüketiyor. Yarına saklamıyor, biriktirmiyor. Eskiden bir ayakkabı aldığımız zaman ayakkabı kopmadan, yırtılmadan yeni ayakkabı almazdık. Şimdi ayakkabı alınıyor bir aya ayakkabıyı eskitiyor ve yenisini alıyoruz. Kıymet bilmeyi öğrenmeleri lazım yeni neslin. Bunun içinse eskiden kullanılan eşyaları, bugüne kadar gelmiş eşyalarımızı tanıtıp, gösterirsek belki o bilinci öğretebiliriz” şeklinde konuştu.

Karadeniz Bakır İlkokulu 3/A Sınıfı Öğrencisi Beren Gümüş, müzeyi 1 haftaya hazırladıklarını ve çok uğraştıklarını söyledi. Müzede sergiledikleri eşyaları nasıl bulduklarını anlatarak “Bu müzeyi hazırlamak için çok uğraştık. 1 Hafta bu müze için uğraştık. Sınıf arkadaşlarımın annesi, babası eskiden kendi zamanlarında kalan eşyaları getirdiler. Bence müzemiz çok güzel oldu” şeklinde konuştu.

Karadeniz Bakır İlkokulu 3/A Sınıfı Öğrencisi Öykü Bayraktar, müze için çok uğraştıklarını ve hazırladıkları müzeyi çok beğendiği söyledi. ayrıca müze sayesinde yeni bilgiler öğrendiğini belirterek, “Bu müze için çok uğraştık. Daha çok annelerimiz babalarımız ve öğretmenimizin emeği oldu. Bu müzede bizim görevlerimiz var ve görevlerimizi çok seviyoruz. Müze çok hoşuma gitti. Burada olan eşyaların bazılarını hiç görmemiştim ve o eşyaları öğrendim. Ben annemin dedesinden kalan eşyaları getirdim müzeye ve o eşyaları çok bilmiyordum, öğrenmiş oldum” ifadelerini kullandı.

Karadeniz Bakır İlkokulu 3/A Sınıfı Öğrencisi Atakan, müze sayesinde görmediği eski eşyaları gördüğünü ve nasıl kullanıldığını öğrendiğini belirterek “Müzemizin adı Geçmişten Gelen Harikalar. Müzemizde eskiden kalan eşyaları tanıtıyoruz. Önceden görmediğim eşyaları gördüm. Önceden gaz lambasını ve dibek’i görmemiştim. Müze sayesinde öğrenmiş oldum” şeklinde konuştu.

Ayşe ÖZDER

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber