YEREL
Giriş Tarihi : 06-12-2021 16:56   Güncelleme : 06-12-2021 16:56

Geçinemiyoruz, Harekete Geçiyoruz

Geçinemiyoruz, Harekete Geçiyoruz

Asgari ücret görüşmeleri sürerken Halkevleri, kent merkezinde "Geçinemiyoruz" dedi.

İl merkezinde bir araya gelen Halkevleri üyeleri bir araya gelerek “Geçinemiyoruz. İnsanca Yaşamak İçin Geçinemeyenlere Çağrı” başlıklı bildiri dağıttılar.

Bildiri dağıtımı esnasında konuşma yapan Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, “Biz pazarlarda alışveriş yapamazken onlar milyonları, milyarları saraylara döküyorlar. Görüyorsunuz saray gibi vali konağı var, saray gibi rektörlük binası inşa ediyorlar.

Bu ülkenin üniversitelileri yurt bulamazken saray gibi rektörlük binası yapıyorlar, kimin parası ile yapıyorlar, bizim paramızla yapıyorlar, bizim paralarımızla caka satıyorlar. Bu halk düşmanları bu topraklardan gitmediği sürece bu ülkeye asla huzur ve refah gelmeyecektir.

Orduları var, halk düşmanları bunlar, o kurdukları ordular ile kendi servetlerini koruyorlar, halka düşman uygulamalarını, kurdukları polis devletleri ile koruyorlar. Polis devleti yaptılar bu ülkeyi.Polis devletleri ile saltanatlarını sürüyorlar.Ses çıkaranları göz altına alıyorlar. Hukuksuz bir şekilde aylarca, yıllarca tutukluyorlar çünkü kurdukları düzenin devam etmesini istiyorlar. Çünkü saltanat içinde yaşıyorlar.

Saltanatlarını korumak için bu ülkeye açlığı, susuzluğu reva görüyorlar yok olup gidecekler.Öyle ya da böyle bu topraklardan gidecekler. Bu topraklarda yeniden kardeşliği, yeniden özgürlüğü, insancıl yaşamı kurmak bizim boynumuzun borcu” dedi.

Halkevlerinin dağıttığı bildiride ise şu ifadeler yer aldı:

“Karanlık sabahlara uyanıp, sevmediğimiz işlerde çalışıp, yorgun vetükenmiş döndüğümüz evlerimizde yine karanlık karşılıyor bizi. Nefes almakiçin açtığımız pencereden baktığımız memleket manzarasında "iki Türkiye"var.

Bir tarafta bir ayağı villalarda diğer ayağı lüks otomobillerde kokainçekenlerin Türkiye'si; diğer tarafta nasıl geçineceklerini kara kara düşünenemekçilerin Türkiye'si.

Bir tarafta evini nasıl ısıtıp, kirasını nasıl ödeyeceğini, çocuklarını nasılokutup, tencereyi nasıl kaynatacağını, asgari ücretle nasıl geçineceğinidüşünen halkın Türkiye'si; diğer tarafta 15-20 bin TL maaşla yetinmeyip 3-4ayrı yerden 80-100 bin TL maaş almanın yolunu bulan ülkeyi yönetenAKP'lilerin ve ortaklarının Türkiye'si. Bir tarafta iş bulamayan gençlerinTürkiye'si, diğer tarafta çocuklarını torpille yüksek maaşlı işlere sokanAKP'lilerin ve ortaklarının Türkiye'si. Bir tarafta geçinemeyen halkınTürkiye'si, diğer tarafta halkın sırtından geçinenlerin Türkiye'si. Bir taraftaemeği yok sayılan, parasızlıktan boşanamadığı için şiddet gördüğü evleredönmek zorunda kalan kadınların Türkiye'si, diğer tarafta kadınlarınkazanımlarıyla kendilerine koruma kararı çıkarttıran erkeklerin Türkiye'si.

Ülkenin gelirleri 5-10 tane yandaş şirkete vegaranti ödemeli sermaye projelerine peşkeşçekiliyor. Faturasını ödeyemeyen halkınelektriği, doğal gazı, suyu kesilirken, yandaşsermayedarların milyarlık vergi borçları birkalemde siliniyor.

Halkın yaşamsal, acil ihtiyaçlarınayangınlara, sellere, depremlere gerekli veyeterli kaynak ayırmayan iktidar, AFAD'asadece 2,4 milyar TL ayırırken; "şükretmefetvaları"ndan başka hiçbir iş yapmayanDiyanet'e 16,1 milyar TL ayırıyor.

Kendileri saraylarda, bolluk içinde yaşayanlargeçinemeyenlere porsiyonlarınızı küçültün,kombiyi kısın, bayat ekmekten lezzetliyemekler yapın diye dalga geçer gibitavsiyelerde bulunuyorlar. Artık ne ekmekucuz ne de pasta ne elma ucuz ne de muz nepeynir ucuz ne de zeytin ne dolmuş ucuz ne detaksi. Her şeyi gramla, her şeyi taneylealıyoruz. En ucuz şey hayatlarımız!

Asgari ücret geçim ücreti olsun!

En düşük emekli maaşı asgari ücretdüzeyine yükseltilsin!

Kiralar denetlensin, kiracılar desteklensin!

Faturalar ve gıdalarda kdv sıfırlansın!

Her konuta parasız 18 msu,

140 m’doğalgaz, 230 kwh elektrik!

Ödenmeyen faturalar nedeniyle elektrik,

Su, doğalgaz kesilmesin!

Diyanet'e, savaşa değil,

Halkın insanca yaşamasına bütçe

Çalışma haktır. Herkese güvenceli iş!

İşçiler geçinemiyor, gençlergeçinemiyor, kadınlar geçinemiyor,işsizler geçinemiyor, emeklilergeçinemiyor, ilkokul mezunları daüniversite mezunları da geçinemiyor.Halk geçinemiyor.

Barınamıyoruz, ulaşamıyoruz,beslenemiyoruz, uyuyamıyoruz, ısınamıyoruz, eğlenemiyoruz,gezemiyoruz, spor yapamıyoruz yanigeçinemiyoruz, yani insancayaşayamıyoruz, sadece hayattakalmaya çalışıyoruz.

İnsanlık onurunu ayaklar altına alan bu manzarayı haketmiyoruz! İnsanca yaşayabileceğimiz bir memleket içinbirlikte mücadele etmeye ve değiştirmeye çağırıyoruz.

Artık sadece nefes almak değil, insanca yaşamak istiyoruz.Öfkeliyiz hem de çok öfkeli. Memleketin dört bir yanındadirenen Geçinemeyenler; işçiler, kadınlar, "yurtsuz"Üniversiteli gençler, yaşam alanları yağmalanan üreticiler, buiktidarın, bu düzenin sermaye yanlısı gerçek yüzünü teşhirediyorlar. Bu iktidarın, kendi yarattığısorunları çözmeyeteneği kalmamıştır. Bu düzen değişecek, bu iktidar gidecek;bundan mutlak eminiz! Bunların toptan gidişi, bu düzenindeğişimi Geçinemeyenlerin direngen ellerinden olacak,bundan da mutlak eminiz!

Yalnız ve çaresiz değiliz. Geçinemeyen milyonlarız birliktegüçlüyüz. Geçinemeyenler olarak bir araya gelelim, birlikteortak çözümler arayalım. İşçiler, işsizler, kiracılar, gençler,üniversiteliler, kadınlar, emekliler, emekli olamayanlar, iflasıneşiğindeki esnaflar... mahalle mahalle, işyeri işyeri, kent kent,kendi birliklerimizi, meclislerimizi, dayanışma ağlarımızıkuralım; direnişlerde, eylemlerde, sokaklarda buluşupgücümüzü büyütelim. Umudunu kaybedene umut, ekmeğinikaybedene ekmek, geleceğini kaybedene gelecek olmak içinel ele verelim.

Geçinemiyoruz, Harekete Geçiyoruz!”

Dilan Şahinbaş