YEREL
Giriş Tarihi : 12-04-2022 11:39   Güncelleme : 12-04-2022 11:39

Gazi Ortaokulu Derece ile Döndü

Gazi Ortaokulu Derece ile Döndü

Yıldızlar Halk Oyunları Türkiye Birinciliği Yarışmaları 9 Nisan Cumartesi günü Kastamonu’da gerçekleşti. Artvin’i yarışmada temsil eden Gazi Ortaokulu 85 tam puan alarak 4’üncü oldu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından okullarda spor kültürünün gelişmesini sağlamak ve uluslararası alanlarda ülke sporunun ve sporcusunun başarılarını artırmak ve sürekli hale getirmek amacıyla düzenlenen Okul Spor Faaliyetleri Yıldızlar Halk Oyunları Türkiye Birinciliği Yarışmaları Kastamonu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kastamonu Merkez Spor Salonunda düzenlenen yarışmada Gazi Ortaokulu 9 ekip arasından 85 tam puan alarak dereceye girdi ve 4’üncü oldu. Düzenlenen yarışmaya AKP Artvin Milletvekili Ertunç Erkan Balta da gelerek ekibe destek verdi.

Gazi Ortaokulu Türkiye 4’üncüsü
Yapılan yarışmalar sonunda düzenlemesiz dalda Diyarbakır Kazım Karabekir Ortaokulu Türkiye Birincisi olurken, ikinciliği Erzurum Hilalkent 125. Yıl Ortaokulu, üçüncülüğü Kilis Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu, dördüncülüğü ise Trabzon Merkez Ortaokulu elde etti.

Düzenlemeli dalda Türkiye Birinciliği Bursa Macide Gazioğlu Kükürtlü Ortaokulu’nun oldu. Burdur Şeker Ortaokulu Türkiye İkinciliği, temsilcimiz Kastamonu Merkez Ortaokulu Türkiye Üçüncülüğü ve Artvin Gazi Ortaokulu ise Türkiye Dördüncülüğü elde etti.

Derece elde eden okullar kupa ile öğrenciler ise madalya ve başarı belgesi ile ödüllendirildi. Ödüller Vali Avni Çakır, Artvin AK Parti Milletvekili Erkan Balta, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak ve Halk Oyunları Federasyonu Kurul Üyeleri tarafından verildi.

Türkiye’nin farklı illerinden 24 takımla birlikte 800’ü aşkın öğrenci, derece için mücadele etti. Ödül töreninin ardından açıklama yapan Vali Avni Çakır şu ifadeleri kullandı: “Kastamonu çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Farklı illerimizden 24 takım ilimize geldiler. Harika bir atmosfer oldu. Harika bir salonda çok güzel bir yarışma oldu. Kastamonu bir spor şehri. Her türlü organizasyona, ilimizdeki tesislerimizle hazırız. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Buraya gelen takımlarımıza da başarılar diliyorum” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından okullarda spor kültürünün gelişmesini sağlamak ve uluslararası alanlarda ülke sporunun ve sporcusunun başarılarını artırmak ve sürekli hale getirmek amacıyla düzenlenen Okul Spor Faaliyetleri Yıldızlar Halk Oyunları Türkiye Birinciliği Yarışmaları ilimiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 9 Nisan Cumartesi günü düzenlenen yarışmalara Merkez Spor Salonu ev sahipliği yaptı.

Her iki dalda toplam 24 ekibin mücadele ettiği Türkiye Birinciliği yarışmalarında 800’den fazla öğrenci illerinin ve okullarının başarısı için sahne aldı. Vali Avni Çakır, Artvin AK Parti Milletvekili Ertunç Erkan Balta, Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, Halk Oyunları Federasyonu Genel Sekreteri Muzaffer Güven, sivil toplum ve siyasi parti il temsileriyle çok sayıda ilgili performansları tribünden takip etti. Tüm gün süren yarışmalarda gerçekleştirilen halk oyunları gösterileri renkli görüntülere sahne oldu.


Ödül töreninin ardından açıklama yapan Vali Avni Çakır şu ifadeleri kullandı: “Kastamonu çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptık. Farklı illerimizden 24 takım ilimize geldiler. Harika bir atmosfer oldu. Harika bir salonda çok güzel bir yarışma oldu. Kastamonu bir spor şehri. Her türlü organizasyona, ilimizdeki tesislerimizle hazırız. Emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Buraya gelen takımlarımıza da başarılar diliyorum.”

Ödül töreninde de katılımcılara bir konuşma gerçekleştiren Vali Çakır şunları söyledi: “Sizleri böyle önemli bir organizasyonda Kastamonu’da ağırlamaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Folklor bizim milletimizin, kültürümüzün çok güçlü bir değeri. Özel günlerimizin, mutlu anlarımızın, törenlerimizin en güçlü figürü. Bu değerin yaşatılması bizlerin üzerinde büyük bir borç. Türk halkı, Türk Milleti folklorüne, geçmişine, ata kültürüne sahip çıkıyor. Kastamonu da bu illerden bir tanesi. Ben tekrar tüm yavrularımıza katılımlarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Bundan sonraki eğitim hayatlarında üstün başarılar diliyorum.”

Gençlik ve Spor İl Müdürü Reşat Asrak, organizasyonun ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Geleneksel Halkoyunları Yıldızlar Türkiye finallerine katılmak için kendi illerinde ve gruplarda başarılı olarak Sivas, Tokat, Diyarbakır, Van, Gaziantep, Kilis, Ankara, Antalya, Bursa, Erzurum, Trabzon Bayburt, Adana, Burdur, Bursa, Artvin ve Kastamonu illerinden geleneksel düzenlemesiz dalda 15, düzenlemeli dalda 9, toplam 24 okul takımımızı Türk Dünyası kültür Başkenti Kastamonumuzda misafir etmekten çok büyük gurur ve mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Kültürümüzün en önemli yaşayan değerlerinden, halk oyunlarının korunması, gelecek nesillere sağlıklı aktarılmasını, halk oyunlarının geniş kitleler tarafından tanınmasını istiyorsak, kendi kültürüne sahip çıkan, örf adet ve göreneklerine duyarlı, kendini doğru ifade edebilen, sosyal, çağdaş, kötü alışkanlıklardan uzak, sağlıklı bir nesil istiyorsak bu uğurda ter akıtan emek veren öğretmenlerimizi, anne ve babaları en önemlisi geleceğimizin teminatı biricik gençlerimizi yürekten alkışlıyorum. Bir kültür ve medeniyetler beşiği olan yurdumuzun hemen hemen her yöresinde ayrı oyunlar, ayrı giysiler ve ayrı müzikler kültürümüzün zenginliğini ve derinliğini göstermektedir. Bu gün burada bu zenginliğin ilimizde şölene dönüşmüş halini görmenin heyecanını ve mutluluğunu hep birlikte yaşadık. Gençlerimizi Türkiye finallerinde yalnız bırakmayan Valimiz Sayın Avni Çakır’a, Artvin Milletvekilimiz Sayın Ertunç Erkan Balta’ya, Belediye Başkan Vekilimiz Sayın Mehmet Yurt’a, halk oyunları genel sekreteri Muzaffer Güven’e protokol üyelerine ve salonu dolduran misafirlerimize, federasyondan görevli gelen hakemlerimize, okullarımızın idarecilerine, öğretmenlerine ve antrenörlerimize,  Halk Oyunları İl Temsilcimize, çalışma arkadaşlarıma ve organizasyonda tüm emeği geçenlere finallere katılan tüm takımlarımıza teşekkür eder; dereceye giren takımlarımızı tebrik ederim.”

Dilan Şahinbaş