YEREL
Giriş Tarihi : 05-07-2021 11:26   Güncelleme : 05-07-2021 11:26

“Gazetecilik sevmeden yapılmaz”

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Artvin’de Esnaf Olmak” adlı programa Gazeteci ve Arhavi Ofset Matbaacılık İşletme Yetkilisi Necmettin Numanoğlu konuk oldu.

“Gazetecilik sevmeden yapılmaz”

Necmettin Numanoğlu, gazetecilik kariyerinden bahsederek meslekle ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

“Gazeteci hem ilkeli hem tarafsız olmalıdır”

Eskiden Hürriyet, Milliyet, TRT, Anadolu Ajansında çalışan çoğu gazetecide daktilo olayının olmadığını söyleyen Numanoğlu, “Haberleri elle yazardık bazen de mektupla gönderirdik. Bu meslek sevmeden yapılmıyor. Tecrübe şarttır. Haberde fotoğraf çok önemlidir, kaliteli bir haber olabilir ama fotoğraf iyi değilse gazetenin tasarımını bozar. Mesela bir yangında fotoğraf çekerken fotoğraf haberi anlatmalıdır.  Ben gazeteciyim istediğimi yazarım diye bir şey yoktur. Gazeteci hem ilkeli hem tarafsız olmalıdır. Ben hiçbir partiye üye değilim ama örneğin iktidar partisiyle alakalı haber yapınca diğer partinin de haberini yapmak mecburiyetinde kalınıyor. Yapmayınca da olmuyor. Belediye Başkanıyla veya Kaymakamla ilgili her an gibi bir şey yazsak da niye yazdın niye çizdin diye bir münakaşa oluyor” ifadelerine yer verdi.

“Kendi mutfağımda pişirdiğim yemeğin servisini kendim yapıyorum”

Mesleğe 50 senesini verdiğini söyleyen Numanoğlu, “Bir dairem var. Hayatta hiç para biriktiremedim hep borçlandım. Hala sigortaya borcum ve 4 tane sigortalı eleman var. Devletin bu konuda genel basına bir katkısı olmadı. Haberin altına isim yazmak çok önemli bir unsur çünkü bu gazete 2000-3000 baskı yapıyor. Bu meslekte haber yazmak kolay bir iş değildir. Birçok haber yazma yöntemleri vardır. Gidilen haberde haberin saatini olayını yerini belirtmek ve bilgiyi de kaynaktan almak gereklidir. Artık sokaktaki herkes gazeteci oldu herhangi bir olay olduğunda vatandaşlar hemen telefonla çekiyor ve bunu haber kanallarına atıyor. Pazar günü matbaa kapalı olur ama ben pazar günü gelip matbaanın mürekkep kokusunu almadan yapamıyorum bu da meslek aşkından geliyor. Çıkardığım gazeteyi alıp kendim dağıtıyorum yani kendi mutfağımda pişirdiğim yemeğin servisini kendim yapıyorum. Buradan terminalden, bankalara, Kaymakamlıklara, Ticaret ve Sanayi Odasına, Esnaf Sanatkârlar Odasına ve daha birçok yere gidiyorum. Gazete dağıttığım yerden boş gelmiyorum haberde buluyorum. Artvin ilçelerinde kendi çıkardığı gazetesini dağıtan yok. Yağmur, kar, çamur demeden 300-400 gazeteyi tek tek adreslere veriyorum ve kimseden de ücret talep etmiyorum. Bu gazetenin maliyeti ayda 3-5 bin liradır. Şu an günümüzde bizi kurtaracak yeterli sayıda ilan da yok” dedi.

“Gazetecilik çok dikkat isteyen bir meslektir”

Bu meslekte çok fazla eleman yetiştirdiğini söyleyen Numanoğlu, “Hatta sanatçı Cengiz Kurtoğlu da buradaki matbaada çalıştı. Kumpasta yazı dizerdi. Kardeşi de gazete dağıtırdı. İyi bir kadromuz vardı. O zamanlar imkanlarda iyi değildi matbaada büyük para yoktu. Maliyet vardı. Mesleği yapanların çoğu Ankara’ya İstanbul’a giderek bıraktı. Bende kendi mesleğimi devam ettirdim. Bizim de bu mecrada elbette hatalarımız oluyor. Haber yazımı yaparken bazen gözümüzden kaçabiliyor, büyük gazetelerde bile hatalar olabiliyor bu yüzden Gazetecilik çok dikkat isteyen bir meslektir. Gazete, davetiye ya da herhangi bir basımı yapılan bir şey olsun bu meslek hata kabul etmiyor. Özellikle de manşette hata yapılmışsa hiç kabul edilmiyor. Bu yüzden bu mesleği severek ve dikkatli bir şekilde yapmak gerekiyor” diye konuştu.