YEREL
Giriş Tarihi : 25-11-2021 13:17   Güncelleme : 25-11-2021 13:17

Gazetecilerin Boyun Eğmekten Uzakta Olmasına İhtiyaçları Var

Gazetecilerin Boyun Eğmekten Uzakta Olmasına İhtiyaçları Var

Psikolog Didem Doğan, Türkiye’de gazetecilik yapanların yaşadığı zorluklara yönelik açıklamalarda bulundu.

dokuz8HABER Yerel Medya Koordinasyonu ve Artvin Faal Gazeteciler Derneği (AFGAD) işbirliği ile gerçekleştirilen 'Yerel Medya ve Yurttaş Habercileri İçin Hak Temelli ve Toplumsal Cinsiyet Odaklı Yeni Medya Eğitimi Karadeniz Programı’nda “ Gazeteciler İçin Psikolojik Özbakıma Giriş” başlıklı eğitim veren Psikolog Didem Doğan eğitim sonrası açıklamalarda bulundu.

Psikolog Doğan açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“İnsan gazeteci olduğunda, basınla uğraşmak istediğinde, bir haberi duyurmak, yolunda gitmeyen şeyleri duyurmak ister, ama büyük bir güç tarafından baskıya alındığımızda özgür bir şekilde bu mesleği yapamıyor olursunuz. Dolaysı ile zaman geçtikçe motivasyon düşüren, bir tükenmişliğe götüren bir durum yaratması beklenebilir.

Türkiye’de de maalesef basın beklediğimiz kadar özgür ve demokratik alan bulamıyor kendisi için ve mesleğe karşı bir anlam yitirme motivasyonsuzluk kendi öz saygısı ile insanların zorluklar yaşayabileceğini de tahmin edebiliyorum. Gazetecilerin basınla uğraşan insanların çeşitli handikapları var, çok zor olaylara şahitlik ediyorsunuz, çok zor olaylarla karşı karşıya kalıyorsunuz, çeşitli ağır haberlere gidiyorsunuz, bazen baskıda oluyor dolayısı ile ikincil travma boyutlarını yaşama olasılığınız çok fazla.

Yerel basın özelinde de bazı sorunlar olduğunu öğrendim bende, daha  küçük alanda çalışıyor olmak, biraz önce bahsettiğim büyük çaptaki baskıları küçük çapta ama daha odaklanmış olarak kişilerin üzerine işaret ediyor olabilir, bir haberi yapmak engellendiğinde bir basın mensubunun bütün motivasyonu düşüyor yani bu reelde daha fazla zorluyor olabilir çünkü tanıdığınız insanların haberini belki yapamıyorsunuz, haber yaptığınızda belki sizi işaret edip belki tehditler, belki korkutmalar belki küsmeler yaşayabiliyorsunuz. Ben temel problemleri insanın mesleğini istediği gibi, inandığı gibi yapamıyor olması bu baskıların altında, yerelde de böyle, resmide de böyle.

Aslında bir suskunluk yokta bir susturulma var onu da sanki aşıyor gibiyiz, önceki kadar susmuyor insanlar konuşuyor, nasıl baş ederizin cevabı herhalde susmayarak, bazı riskleri göze alarak, ama bir yandan da kişisel güvenliğimizi de ihmal etmeyerek, kendimizi feda etmeden belki profesyonel sınırlara yada kendi sınırlarımıza dikkat ederek işimizi de yapmaya devam ederek belki bir faydası olacak uzun vadede mücadele etmek gerekiyor.Gazetecilere burada çok fazla yük düşüyor.Çünkü siz duyurmazsanız biz ne olduğunu bilemeyiz.

Siz duyurmazsanız insanlar nasıl, neden yoksul kaldıklarını anlayamazlar.Nasıl ayrımcılığa uğradıklarını, niye ayrımcılığa uğradıklarını anlayamazlar.Nasıl işkence gördüklerini anlatamazlar. Sizin susmamanız lazım.Kendinize iyi bakmanız gerekiyor ve birlikte susmamanız gerekiyor. Herhalde, bütün gazetecilerin boyun eğmekten uzakta olmasına ihtiyaçları var dayanışma içinde.”

Dilan Şahinbaş