YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 11:16   Güncelleme : 26-03-2021 11:25

Futbol için sabır lazım

Türkiye’de futbol çok sevilse de yeteri kadar sabır gösterilmediği için altyapıdaki çocuklar A takıma çıkmadan kaybolup gidiyor, A takımlar da uluslararası maçlarda yeterli olamıyor.

Futbol için sabır lazım

Artvin’in futbol alanında yeni kuşakta yetiştirdiği değerlerden biri olan Şahakan Erkal, ülkenin futbola olan yaklaşımı, antrenörlük kariyeri, alt yapıdaki çocukların gelişimi ve kariyer planlaması hakkında konuştu.

Erkal konuya ilişkin şunları söyledi;  “Genel olarak zor koşullarda çalışıyoruz yani bu sadece Artvin’le alakalı değil İzmir’de de böyle genel olarak ülkemizde futbol çok seviliyor. Ama hemen sonuç bekliyor insanlar kimsenin sabrı yok. Alt yapılarımıza sahip çıkalım demekle sadece çocukların yeteneklerini övmekle bu çocuklardan olur demekle olmuyor bu iş.  Hocalarımıza da hak ettikleri değeri vermemiz gerekiyor.  Ben 3 yıl Göztepe futbol okullarında çalıştım, 1 yıl kadar Göztepe Bergama futbol okulunun tek sorumlu antrenörlüğünü yaptım. Çocukların gelişimleri için elimden geleni yaptım. Antrenörlük demek sahaya çıkıp düdük öttürmek değil bu işin bilimsel bir tarafı var. Ben çocuklarım için antrenman planlaması yaparken sadece bunun üzerine 2 3 hafta çalıştım. Üniversiteden öğrendiklerimle geçmişteki tecrübelerimi harmanlayarak onların hem fiziksel hem mental gelişimlerini titizlikle takip edip ileri taşımaya çalıştım. Çocuklara her zaman şunu söyledim bir bahaneniz varsa bu sporu meslek olarak yapamazsınız her zaman daha fazlasını istemelisiniz.  Kendinize tabii ki de güvenmelisiniz ama hiç bir zaman yeterli olduğunu düşünmeden sürekli çalışarak basamakları tırmanmalısınız. Onlarda bana inandılar kendilerine inandılar ve güzel geri dönüşler aldım. Umarım ileride çocuklarımı büyük takımlarda görebilir ve çocuklarımla gurur duyabilirim. Artvin de bu mesleği yapar mıyım kısmına gelince hayat her zaman planladığınız gibi gitmiyor. Eğer Artvin’de güzel bir yapılanma ve proje olduğunu görürsem tabii ki de şehrim için elimden geleni yaparım. Ama su an için farklı planlarım hayallerim var.” 

Futbolun Artvin’de çok sevildiğini söyleyen Erkal, bu sevginin tek başına yeterli olmadığını inanca ve emeğe de ihtiyaç olduğunu söyledi: ”Artvin’de futbola verilen değerin yeterli olduğunu söyleyemem. Evet futbolu seven bir şehir hemen hemen herkesin futbolla alakalı bir geçmişi var. Fakat futbol sadece sevgi ve heyecanla ileriye taşınabilecek bir spor dalı değil maalesef. Ekonomik olarak gerekli koşullar sağlanamadığında bu sporcuların motivasyonunun düşmesine sebep oluyor. Çünkü futbolcunun kendini ve kulübünü bir üst seviyeye taşıyabilmesi için sadece futbola odaklanması futbolla yaşaması gerekiyor. Ama bu insanların geçim durumları da var, aileleri, bir hayatları var. Ve ekonomik sıkıntılar yaşarken futbola odaklanmaları şehrimiz için güzel başarılara ulaşmaları da pek mümkün olmuyor ne yazık ki. Bu konuda imkanları ve hayat koşulları iyi olan şehrimizin zenginlerin destek görmemiz gerekiyor ki bu da öyle bir seferlik olacak bir yardımla olmuyor. Futbol devamlılık ister ısrar ister. Bu yüzden umarım bu güzel memleketimin tanıtımı için gelecek neslin daha iyi koşullarda spor yapabilmesi için kulüplerimize destek olmaları gerekiyor. Kısaca futbola verilen değer değil verilen emeğin ve inancın artmasına ihtiyacımız var.”

Artvin’in bulunduğu konum itibariyle şartların zor olduğunu dile getiren Erkal, bu bahanenin arkasına sığınmanın doğru olmadığını gelişmek şehri tanıtmak için daha çok çalışmak gerektiği belirtti: ”Evet iyi koşullara sahip değiliz. Ama gençler için elinden geleni yapan abilerimiz var. Çocuklarımız için yeterli olmasa da isteyen başarır. Daha öncede dediğim gibi bahane bulmak şartlar iyi değildi demek kolay olan önemli olan zor şartlarda basarılı olabilmek. Çok yetenekli bir şehir olduğumuzu düşünüyorum kendilerine inansınlar yeter. Şartlar tabii ki de önemli ama neye inandığınız daha önemli ben kesinlikle Artvin’den futbolcu çıkabileceğine inanıyorum. Umarım gençlerimizde kendilerine inanarak bunu başarabilirler.”