YEREL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 11:30   Güncelleme : 27-04-2022 11:30

Fransız gezgin Artvin’e aşık oldu

Fransız gezgin Artvin’e aşık oldu

Fransa’dan Türkiye’ye gelen yabancı gezgin Salma Farhati Artvin’in doğal güzelliklerine hayran kaldı.

50 gündür Türkiye’de olan ve farklı 12 şehri gezen gezgin Farhati 13’üncü durağı olarak doğal güzelliği ile kendine özgü kültürü ile ulusal ve uluslararası platformlarda adından sıkça söz ettiren Artvin’i seçti.

Engebeli zor coğrafyası, zengin flora ve fauna çeşitliliği, kara gölleri, şelaleleri, yaylaları, UNESCO’nun koruması altındaki Macahel Vadisi, Ortaçağ ve Yakın Çağa ışık tutan tarihi kilise, cami, ve kümbet ve diğer yapılarıyla hem tarihi ve doğayı bünyesinde barındıran Artvin, baharın gelmesi ve doğanın uyanması ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Türkiye’de ve Doğu Karadeniz’de alternatif turizm denince akla gelen ilk merkezlerden olan Artvin’in popülaritesi her geçen gün artıyor. 

Aslen Tunuslu olmasına rağmen Fransa’da yaşayan 34 yaşındaki Salma Farhati 50 gündür Türkiye’de birçok ili gezdiğini belirterek, “İstanbul, Ankara, Kars, Iğdır, Doğubeyazıt, Van, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman ve Erzurum’u gezdikten sonra Artvin’e geldim. Türkiye’ye gelme kararı aldıktan sonra gezebileceğim yerleri araştırdım. Karadeniz Bölgesini incelerken Artvin’in fotoğrafları ilgimi çekti. Çok güzel görünüyordu. Özellikle Şavşat ve Borçka’nın fotoğrafları beni büyüledi, hayran kaldım. Bu yüzden Artvin’e geldim. 3-4 gün burada kalıp bu güzel coğrafyayı keşfedeceğim” dedi.

Türkiye’nin çok güzel bir ülke olduğunu, çok önemli bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Farhati, “Türkiye’de her şey var; dağ var, deniz var, orman var, bir dürü doğal güzellik var, tarihi yerleri var. Tur yapmak için mükemmel bir yer. 3 ay boyunca bu mükemmelliğe yakından tanık olacağım” ifadelerini kullanarak Türkiye’ye gelme kararı alması ile birlikte Türkçe öğrenmeye başladığını, 1 yıl kurs görerek Türkçeyi öğrendiğini belirtti.

Gezgin Farhati şehirlerarası seyahatinde çoklu taşıma araçlarını kullandığını, gideceği şehirde kalabilmek için Couchsurfing uygulaması üzerinden birileri ile iletişime geçerek, o kişilerin evinde misafir olduğuna dikkat çekti ve “3 aylık Türkiye turum için 600 Euro (yaklaşık 9 buçuk bin lira) bütçe ayırdım. Benim 5 günlük turumdaki en büyük masrafım otobüs biletleri oldu. Bizim için değil ama burada yaşayanlar için çok pahalı bir ülke” dedi.

Salma Farhati’nin Artvin’e gelmeden önce Couchsurfing uygulaması üzerinden iletişime geçerek evinde misafiri olduğu Orkun Paçacı da “Couchsurfing uygulamasında kendi adıma bir profil oluşturmuştum. Amacım bu uygulama ile hem İngilizcemi geliştirmek hem de yeni insanlarla tanışıp yeni deneyimler elde etmek” ifadelerini kullandı.

Uygulama hakkında bilgi veren Paçacı, “Salma Artvin’e gelmeden önce Couchsurfing uygulamasına girerek Artvin’de yaşayan bir kullanıcı olup olmadığına bakıyor, ben çıkıyorum karşısına haliyle. Bu sefer Salma benimle iletişime geçiyor ve ‘Ben şu tarihler arasında Artvin’de kalmak istiyorum. Beni kanepende misafir eder misin?’ Couchsurfing dediğimiz şey zaten kanepe sörfü. Bu uygulamayı kullanıyorsunuz diye kabul etmek zorunda değilsiniz. Uygulamanın güzel yanı şu; öneri kısmı var. Salma bende kaldı, benim adıma uygulamada yorum yapıyor ya da ben onun için yorum yapabiliyorum. Bu da referans sağlıyor. Bu yönüyle çok güvenilir bir uygulama. Gezginlerin çok düşük bir bütçe ile gezmelerine olanak sağlayan bir uygulama” dedi.

Dilan ŞAHİNBAŞ