YEREL
Giriş Tarihi : 19-05-2021 10:59   Güncelleme : 19-05-2021 10:59

FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Artvin Emek ve Demokrasi Güçleri, İsrail’in saldırılarına direnen Filistin halkının mücadelesine destek vermek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Halitpaşa Meydanında toplanan Artvin Emek ve Demokrasi Güçleri, İsrail’e karşı direnen Filistin halkının mücadelesine destek vermek amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Artvin Emek ve Demokrasi Güçleri adına Eğitim-Sen Başkanı Köksal Gümüş okudu. Gümüş’ün okuduğu basın açıklamasında Ortadoğu’yu kana bulayan ABD-İsrail emperyalizminin, yıllardır sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinde Filistin halkının direnişini kıramadığı ve İsrail’in tüm askeri gücüne karşı, dünyaya örnek olan Filistin devrimcilerinin mücadelesinin bütün coğrafyaya örnek olduğu vurgulandı.

İsrail başarılı olamayacak

İsrail devletinin direnen Filistin halkının mücadelesini kırmak için sürdürdüğü saldırıların başarılı olamayacağını,  dünyanın her yerinde direnen halkların mücadelesinin emperyalizmi yeneceğini belirten Gümüş, “Filistin halkı bir kez daha İsrail’in emperyalist, işgalci politikalarının hedefi olmuş, onlarca Filistinli evlerinden zorla çıkarılmak istenmiş, yaşanan saldırılar sonucunda onlarcası ise öldürülmüştür. Filistin sorununun temel nedeni İsrail’in işgalciliğine dayalı olarak Ortadoğu’da üzerinde büyük planların yapıldığı, başta ABD emperyalizmi olmak üzere emperyalist devletlerin ajandasının en önemli başlığını oluşturmuştur.  Filistin davasını yürüten sol, sosyalist, seküler örgütlere karşı şeriatçı yapılanmalar oluşturularak mücadeleyi bölme girişimleri ile çeşitli İslamcı yapılar türetilmiş ve bu durum Filistin davasını bölüp güçsüzleştirirken İsrail’in çok işine yaramıştır. Öyle ki bugünkü Filistin, Gazze ve Batı Şeria olarak iki parçaya bölünmüş; İsrail’in saldırılarına çok daha açık hale getirilmiştir” dedi.

Dünya gündemine oturdu

AKP iktidarının da Filistin meselesine pragmatist ve siyasal İslamcı ideoloji penceresinden yaklaşmış olduğunu ayrıca İsrail ile geçmiş iktidarların yürüttüğü geleneksel devlet politikalarını derinleştirerek yürütmeye devam ettiğini açıklayan Gümüş, “AKP iktidarı Filistin devletinin FKÖ içinden seçilmiş resmi temsilcileriyle ilişkileri sürdürürken diğer yandan kendisi gibi dinsel referanslardan hareket eden HAMAS’ı da muhatap alarak bu günkü iki yapılı Filistin’in oluşmasına ciddi etkide bulunmuştur.  HAMAS ile olan ilişki ile diğer emperyalist merkezler gibi çözümsüzlüğe oynayıp Filistin sorununu çözmeye çalışmaktan ziyade onu Ortadoğu’da söz sahibi olmanın aparatı olarak kullanmıştır” diyerek gelinen noktada Filistin sorununun Ortadoğu’nun çözülemeyen düğümlerinden biri olarak dururken işgalci İsrail’in Kudüs’te Mescidi-Aksa’daki Filistinlilere saldırısı ile yeniden dünya gündemine oturduğunu ifade etti.

ABD İsrail’i koruyor

Sonunda işgalci Siyonist İsrail’in işi savaş uçakları ile Gazze’ye hava saldırıları yaparak sivilleri, çocukları katletmeye kadar vardırdığını, yüzlerce Filistinli’yi öldüren, onlara destek veren herkese saldıran İsrail’in kural tanımaz tutumuna karşı dünyadan sadece kınama seslerinin yükseldiğini söyleyen Gümüş, “ABD ise İsrail’i değil; terörist dediği Filistinli örgütleri kınayarak İsrail’i korurken ABD işbirlikçisi Arap yönetimlerinin sus pus bir şekilde olayı seyretmektedirler” dedi ve AKP iktidarının son gelişmelerle birlikte bir yandan İsrail’e askeri ve siyasi iş birliğini yürütürken diğer yandan göstermelik kınamalarla durumu idare etmeye kendi tabanındaki geleneksel anti Siyonist tepkiyi kullanarak çözülen tabanını konsolide etmeye çalıştığını vurguladı.

AKP pandemiyi fırsat bildi

Pazar ve pazartesi günleri İstanbul ve Ankara’da kendi yandaşlarına İsrail temsilciliklerinin önüne polis korumasında kitlesel protesto yürüyüş ve mitingler yaptıran, ülkenin diğer kentlerinde arabalarla konvoy düzenlettiren AKP iktidarının, daha birkaç gün önce açık havada parkta dolaşan çocuk ve yaşlılara, arabası ile alış veriş yapmaya gidenlere cezalar yağdırmış olduğunu aktaran Gümüş, “1 Mayıs kutlaması yapmak isteyen 4-5 kişilik gruplara dahi vahşice saldırıp gözaltına aldırmıştır. AKP iktidarının pandemiyi kendi politikalarını derinleştirmek için fırsata çevirdiğinin, kendi yandaşları ile kendisinden görmediği toplumsal kesimlere uyguladığı ikili hukukun, keyfiyetin bir başka göstergesi olmuştur bu uygulama” dedi.

AKP iktidarının asıl yapması gereken…

“İsrail’in işgal ve ilhak uygulamalarının, emperyalist saldırılarının protesto edilmesi kuşkusuz haklı ve gereklidir. Burada eleştiri konusu olan iktidarın kendisi gibi düşünmeyenlere sokağı yasaklaması, hakları ve özgürlükleri tanımayan baskıcı tutumudur. Sadece kınama ve kendi kitlelerini elçilikler önüne yürütmek ise yeterli değildir. AKP iktidarının asıl yapması gereken İsrail ile her tür diplomatik, ticari ve askeri ilişkinin kesilmesidir” diyen Gümüş Filistin halkının özgürleşmesinin ancak emperyalizme karşı verilecek mücadele ile mümkün olduğunu, İsrail’in açık bir işgal anlamına gelen yayılmacı politikalarını ve Filistin halkını zorla yerinden etme adına gerçekleştirdiği saldırıları kınadıklarını beyan etti.

Unutulmasın!

Doğu Kudüs’te evlerinden, mahallelerinden oldubittilerle gönderilmeye çalışılan ve buna direnen Filistin halkına, barış yanlısı eylemcilere, kadınlara, çocuklara gösterilen ırkçı şiddetin insanlık dışı olduğunu açıklayan Gümüş,  “Geçtiğimiz haftadan bu yana polisin ve İsrailli yerleşimcilerin saldırılarında onlarca Filistinli yaralanmıştır. Çatışmaların tırmanması ile birlikte İsrail’in Gazze’ye dönük hava saldırılarında aralarında çocukların da olduğu 42 Filistinli hayatını yitirmiştir. Unutulmasın; İsrail devleti halkın büyük bir bölümünü aşılamışken, aynı coğrafyada kuşatma altında yaşayan Filistinlilerin çok az bir kısmı aşılanabilmiştir ve son derece ağır koşullarda COVID-19’a karşı mücadele vermeye devam etmektedir. Bu büyük eşitsizliğe karşı İsrail yetkilileri kılını dahi kıpırdatmamış, ölümleri seyretmiştir” dedi.

Filistin devrimcilerinin mücadelesi örnek oldu

Tüm bu ölümlere karşın, İsrail’in en büyük destekçisi olan, elçiliği gayrimeşru bir şekilde Kudüs’te bulunmaya devam eden ABD’nin katliamı “savunma” olarak adlandırmasının da, saldırının nereden cesaret aldığını açıkça göstermekte olduğunu belirten  Gümüş, “Emperyalizm, bir halkı adeta boğmaya çalışmaktadır. Ortadoğu’yu kana bulayan ABD-İsrail emperyalizmi, yıllardır sürdürdüğü bağımsızlık mücadelesinde Filistin halkının direnişini kıramadı. İsrail’in tüm askeri gücüne karşı, dünyaya örnek olan Filistin devrimcilerinin mücadelesi bütün coğrafyaya örnek oldu. Bu mücadele, emperyalizmin yok etme pratikleriyle engellenemez. Katil İsrail devleti, geçmişte olduğu gibi bugün de Doğu Kudüs’te savunmasız halka saldırarak Filistin topraklarında kendi meşruiyetini sağlayamayacak” diyerek Filistin halkının yıllardır süren direnişinin, meşru bağımsızlık ve egemenlik taleplerinin daima yanında olduklarını ve yanında olmaya devam edeceklerini ifade etti.

 

Filistin halkı kazanacak

Artvin Emek ve Demokrasi Güçleri’nin, Filistin halkının eşit, özgür bir Filistin’i yaratmak için işgalci Siyonist İsrail’e ve emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin yanında olduğunu bildiren Gümüş basın açıklamasını,  “Bugün de İsrail’in Filistin halkına karşı soykırımı andıran saldırısını kınıyor ve AKP-MHP iktidarını Türkiye’nin İsrail’le olan bütün askeri, ticari, diplomatik ilişkisini kesmesi için gerekli bütün adımları atmaya çağırıyoruz. İşgal edilmiş topraklarını savunan Filiskin halkının yanındayız. İşgalciler kaybedecek, Filistin halkı kazanacak" ifadeleriyle sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ