SİYASET
Giriş Tarihi : 03-09-2022 10:30

Faturayı Saray Ödesin

Faturayı Saray Ödesin

Artvin Sol Parti İl Başkanlığı doğalgaz ve elektriğe gelen son zamlara tepki gösterdi.

Doğalgaz ve Elektrik gibi temel enerji kaynaklarına gelen zamlara tepki gösteren Artvin Sol Parti İl Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada zamların geri alınması gerektiği, eğitim ve sağlığın ihtiyaç olduğu, eğitim ve internetin hak olduğu, barınmanın temel bir ihtiyaç olduğu ve öğrencilere ücretsiz barınma imkânı sağlanması gerektiği anlatıldı.

 “TEMEL İNSANİ İHTİYAÇLAR DAHİ KARŞILANAMIYOR”

Artvin Sol Parti İl Başkanlığınca yapılan açıklamada sermaye yanlısı ekonomi politikalarının terke dilmesi gerektiğine değinilerek “AKP ekonomi politikalarıyla yoksullardan zenginlere büyük bir servet transferi gerçekleştiriyor. Mega şirketler büyük kar oranlarına ulaşırken emekçi halk zamlar altında inim inim inletiliyor. Doğalgaz ve elektriğe yapılan yeni zamlarla enerjiye erişmek de imkânsız hale geliyor. Gıdadan barınmaya, ulaşımdan eğitim ve sağlığa en temel insani ihtiyaçlar dahi karşılanamıyor. Türkiye bu krizden çıkmak için öncelikle bu yağmacı, zengin dostu AKP iktidarından kurtulmak zorundadır. Ancak bu da tek başına yeterli değildir! Bu piyasacı, sermaye yanlısı, zenginleri koruyan ekonomi politikaları terk edilmelidir” denildi.

 HEDEFLERİNİ AÇIKLADILAR

Gündemdeki sorunları değerlendiren SOL Parti Artvin İl Başkanlığı halkçı çözümler sunarak;

“Krizden halkçı bir çıkış mümkündür ve zorunludur. SOL Parti, aşağıdaki mücadele hedefleri doğrultusunda bunun için mücadele edecektir.

Zamlar geri alınmalı, borç nedeniyle kimse elektrik ve doğalgazdan yoksun kalmamalıdır. Asgari ücretin yüzde 10’una kadar faturalar kamu bütçesinden karşılanmalıdır. İnternet parasız olmalıdır. Enerji şirketleri başta gelmek üzere özelleştirilen tüm iletişim ve enerji üretim ve dağıtım yapısı kamulaştırılmalıdır.

“ÖZEL OKUL VE ÖZEL HASTANELER KAMULAŞTIRILMALIDIR”

Eğitim ve sağlık bir haktır, devlet eliyle herkese eşit, ücretsiz ve nitelikli olarak sunulmalıdır. Servet biriktirme aracına dönüşmüş özel okul ve özel hastaneler kamulaştırılmalıdır.

Barınma haktır, devlet tüm öğrencilerin barınma sorununu ücretsiz olarak çözmelidir. Bunun için kamu kaynaklarıyla büyütülmüş tüm tarikat ve cemaat yurtları kamulaştırılmalıdır. Gençlerin KYK borçları silinmeli, icralar durdurulmalı ve ücretsiz eğitimin parçası olarak karşılıksız burs verilmelidir.” önerilerde bulunuldu.

“SERVET VERGİSİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR”

Vergi payının azaltılması gerektiğine vurgu yapan Artvin SOL Parti İl Başkanlığı;

“Herkese yurttaşlık temel geliri ödenmelidir. Her kişiye ülkenin yurttaşı, toplumsal varlıkların paydaşı olması sıfatıyla bütçeden yurttaşlık temel geliri ödenmelidir.

Halkın ihtiyaçlarını karşılamak üzere kademeli olarak servet vergisi uygulanmalıdır. Emekçilerin ödediği dolaylı vergilerin payı azaltılmalı, yıllardır yoksulların cebinden zenginlerin kasasına yapılan servet transferi sona erdirilerek servet vergisi hayata geçirilmelidir.” ifadelerine yer verdi.

Dilan Şahinbaş

AdminAdmin