YEREL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 10:55   Güncelleme : 09-04-2021 11:05

Fatih Erbakan Artvinlilerle buluştu

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan bir dizi ziyaret kapsamında Artvin’e geldi. Artvin Çoruh Üniversitesi Nihat Gökyiğit Kongre merkezinde konferansa katılan yeniden Refah Partisi genel başkanı Fatih Erbakan burada partililer ve vatandaşlarla buluştu.

Fatih Erbakan Artvinlilerle buluştu

Konferansta konuşan Erbakan Türkiye gündemine dair önemli açıklamalarda bulunarak ülke olarak zor bir süreçten geçtiklerine vurguladı.

Konuşmasında şu ifadelere yer veren Erbakan ;” Artvin’deki coşkulu, muazzam buluşmamızın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Her şeyden Artvin il başkanımıza içten teşekkürlerimizi arz etmemiz gerekir. Hem bugüne kadar Artvin’de ve ilçelerinde topyekün bir seferberlik halinde yürüttüğü örnek çalışma gayretli çalışmalardan dolayı ve tabii ki bugün bu programın organizesini yapılmasından dolayı hem il başkanımıza hem de onunla birlikte bütün Artvin teşkilatımıza teşekkür ediyorum. Türkiye’nin birçok ilinden özellikle yakın illerden Artvin’e teşrif eden il başkanlarımız, ilçe başkanlarımız, teşkilat mensuplarımız ve yine onlarla birlikte çok değerli MKYK üyelerimiz, genel başkan yardımcılarımıza da teşekkür ediyorum. Ve tabii ki ev sahibimiz kıymetli rektörümüz üniversitenin salonunda gerçekleştirdiğimiz bu programda başta rektör hocamız olmak üzere üniversitenin yetkililerine, akademisyenlerine teşekkürler ediyorum.

Artvin’de bulunuyoruz ancak Hopa’da, Arhavi’de yaptığımız programlarda da bir kez daha gördüm. Daha öncesinde Talip Sucu başkanımızın bize iletmiş olduğu başarılı çalışmalarını duyduğumuz zamanda düşündüğümüz gerçekte şudur; Evet sonunda Artvin’e geldik ama Artvin’e gelmekte çok geciktik. Bir de üstüne Artvin’ de üye sayısı bakımında 3. Parti olduğumuzu duyduğumuzda gerçekten de geç kaldık diyoruz. Bu ziyaret ilk oldu ama umarım son olmayacak. Diğer illerimize de çalışmalarından ötürü Artvin örnek teşkil ediyor. İkinci 40 yılda Artvin milli görüş ilk 40 yılında kalesi olan illerimiz geride bıraktı. İlk 10 ilimizden hatta ilk 5 ilimizden bir tanesi haline geldi. Başta Talip Sucu olmak üzere emeği geçen bütün isimsiz kahramanlara bütün Artvin teşkilatına bir kez daha teşekkür ediyorum.

Yeniden Refah Partisi’ndeki birçok kişi rahatına bakabilirdi, keyfine bakabilirdi, ne gereği vardı. Evet ama keyfinize bakarken oturdunuz çayınızı, kahvenizi içerken televizyonu bir açıyorsunuz karşınızda bir haber Antalya’da bir anne baba çocuklarını komşularına emanet edip karı koca birlikte intihar ediyor. Ekonomik kriz yüzünden, borçlar yüzünden, geçim derdi yüzünden biz geçinemiyoruz ekmeğimizi temin etmemiz mümkün değil bu çocuklarda aç kalacak bu acıya dayanamayıp intihar ediyorlar. Bunları gördüğümüz zaman ben sadece kendimi kurtarıp rahatıma bakayım deme imkanımız asla ve asla yoktur.

Türkiye’de doğrudan doğruya hepimizi Artvinlileri ilgilendiren bütün 83 milyonu ilgilendiren önemli gündemimiz hepinizin bildiği gibi ekonomik sıkıntılardır. Bu esnafın perişan halini Refah partisi olarak sadece biz anlatmıyoruz. Taa İngiltere’de çıkan Financal Time Gazetesi geçen hafta haber yaptı. Ne diyor haber de Türkiye’de özellikle küçük işletmeler çok zor durumda çünkü artırılan bu yüksek faizler nedeniyle almış oldukları kredilerin altından kalkamıyorlar. Ve devlette bu küçük işletmelere gereken yardımı yapmadığı için pek çoğu kapanma riskiyle karşı karşıya diyor. Türkiye’de devlet vatandaşına en az nakit desteği yapan Dünya’daki 3 ülkeden biri tanesidir. Kapalı kalan esnafa kaybettiği cironun %3 ünü vereceğim diyor. Bizi kıskanan Almanya kapalı kalan esnafa kaybettiği cironun %75 ini veriyor. 100 bin lira yapan esnafın cirosu 20 bine düşmüş. 80 binin %3 ünü sana katkı sağlayacağım diyor. Ne demek bu 20 bin lira kazanacağına 22.5 bin kazanacak. Normalde 100 bin lira kazanan esnaf 22.5 bin kazanmakla ayakta kalabilir mi. Şimdi birde kısa çalışma ödeneğini de kesiyorsun. Bir yandan zamlar bir yandan vergiler üst üste ve bütün bu tablonun sonucunda3 milyon kobinin 107 milyar dolar borç yükü oluşmuştur. Bu 107 milyar doları ödeme ihtimali yok yeniden kredi alacak. Bu yeni alacakları kredileri de %25 faizle alacağı için Allah vermesin. Hiçbir şekilde bunun altından kalkması mümkün değil. 2020 yılında Türkiye’de 99 bin 588 esnaf dükkanını kapattı. Ve bu rakam artarak devam ediyor. 2021 yılı daha kötü durumda. Esnaf böyleyken çiftçinin durumu nasıl? Çay üreticileri, fındık üreticileri onların durumu da esnaftan farklı değil. Neden çünkü pandemi sürecinde çiftçiye, köylüye, tarımla uğraşan kesime doğru düzgün hiçbir destek sağlanmadı. Hiçbir teşvik, hiçbir sübvansiyon, hiçbir katkı, ortada bir şey yok. Üretici ihmal edildi. Gerekli destekler verilmedi. Borç, faiz, zam, vergi ekonomisi yüzünden milyonlarca çiftçi köylüde adeta kaderine terk edildi. Bir de üstüne üstlük 3 kuruşluk 5 kuruşluk taban zam fiyatı artışları enflasyon oranının yarısı kadar 3 de1 i kadar taban fiyatı artışı. İşte geçen sene çaya verilen zammı gördünüz. Bu sene bu çaya en azından %50 taban fiyat artışı yapmadan burada insanların yüzüne bakmamaları lazım. Bu %50 lik taban fiyatı artışı bir lütuf değildir. Buradaki çay toplayışının çay üreticinin hakkının temsil edilmesidir.

Bir yanda asgari ücret yüzünden nüfusu %40 açlık sınırı altında, %85 i yoksulluk sınırı altında, 11 milyon işsiz, 1.5 milyon üniversite diplomalı işsiz 4 de 1 i elektrik parasını ödeyemiyor, %40 ı sosyal yardım alıyor, 10 milyon insan gıda yardımı alıyor. Ondan sonra köprü yaptım, yol yaptım , spor salonu yaptım, havaalanı yaptım. İyi yaptın da bunlar aç karnını doyurmuyor ki insanın. Bu noktada söylememiz gereken bir diğer hususta şu kaynaklar yok değil kaynaklar var ama kaynaklar imtiyaz sahiplerine var. İşsiz sayımız 11 milyonla Yunanistan’ın nüfusunu geçmişken, vatandaşlar bugün bayat ekmek kuyruklarında beklerken, marketlerde bebek mamalarına alarm takılırken, ayçiçek yağı dahil lüks bir ürün kategorisine girmişken, EYT liler isyan halindeyken millet bu haldeyken Eylül ayındaki resmi gazeteyi açın bakın. Sadece 1 tane holdingin bir kalemde 9.5 milyar liralık vergi borcunu affediyorlar. Sen burada bu holdinge bu imtiyazlıya bu imkanı sağlıyorsun diğer tarafta çiftçinin köylünün traktörünü bağlıyorsun. Esnafa, öğretmene, kobiye, vatandaşa yok yok yok imtiyazlılara gelince çok çok çok. Böyle devam ederlerse geçmişte bunun örneklerini yaşadık. Sandık konulduğunda da vatandaşta onlara bizden size oy yok yok yok diyecek ve onları sandığa gömecek.”