YEREL
Giriş Tarihi : 20-03-2021 12:36   Güncelleme : 20-03-2021 12:36

FAİZ SARMALINDAKİ BU VAHŞİ KAPİTALİST SİTEM HEPİMİZİ YUTACAK!

SAADET Partisi İl Başkanı Gültekin Soydan, AKP'nin 18 yıllık ekonomi karnesini Artvin Halkıyla paylaştı.

FAİZ SARMALINDAKİ BU VAHŞİ KAPİTALİST SİTEM HEPİMİZİ YUTACAK!

Sadece pandemi sürecinde yani 2020 yılında değil, sistematik şekilde  ekonomideki bu her yıl kötü gidişin katlanarak arttığını ve gelinen noktanın çok tehlikeli olduğuna vurgu yaptı. SOYDAN yaptığı açıklamada şu ifadekere yer verdi;

Saadet partisi Artvin il başkanlığı olarak Türkiye'de uygulanan yanlış ekonomi program gereği, ülkenin bir analizini yapalım.

Maalesef ekonomik tablo hiç iyi değil. Cumhuriyet tarihi boyunca 2002 yılına jadar toplamda   131 milyar dolar borç yaptık. 3002 yılından sonra AKP Hükümetleri döneminde  18 yılda ise 304 milyar dolar borç yaptık.

18 yılda geldiğimiz ekonomik tabloyu birlikte inceleyelim;

Dış ticarete bakalım. 28 yıllık devri iktidarları döneminde  3.4 trilyon dolar ithalat,  2,3 dolar ihracat yapılmış buradan ne anlıyoruz. 1,1 trilyon dolar dış ticaret açığimız var. Bu durum şu anlama geliyor; kazanmadığın parayı harcamışsın.. Dış ticaret açığı, Ihracatın yarısına denk geliyor dunyada böyle ekonomi uygulamak yanlızca Türkiyeye mahsus. Şu  Gerceği de görmek lazım. Faiz uygulanan bir ülke iflah olmaz. Dünyanın en yüksek faizle borçlanan 2 ülkelerden biriyiz.  Daha iki gün önce Merkez Bankası %17  olan borçjanmayı %19'a çıkardı. İnancımız gereği, faiz bir topluma 40 bela saçar.

 Ne yazık ki burada "Milli Görüş" gömleğini çıkartan kardeşlerimiz bakın 18 senede 602 miliyar dolar faiz ödediler!.

 2002 de özel sektör borcu 44 milivar dolar iken,  şimdi ise 248 milvar dolar olmuş!  18 yılda dış borç yapılan 70 milyar dolarlık özelleştirmeye rağmen her feçen yıl katlanarak artmıştır. Bu iktidarın geldiği yıl 2002'de dış borcumuz, İMF dahil 131 milyar dolar. Rakamlar ortada 18 yıl sonra 2020 yılında ise 435 milyar dolar olmuş!.. 304 miliyar dolar fark var. Şu soruyu sormadan edemiyoruz;  nereye gidiyoruz?

İç borca gelelim. 2002' de 89 milyar dolar borcumuz var.  2020'de ise 153 miliyar dolar,  farka bakalım 64 milyar dolar. 

Kişisel borç dediğimiz borçta  nedir? konut kredisi, taşıt, tükedici kredisi gibi 2002 de 4 milyar iken, 2020 de bu rakam 109 milyar dolar oluyor. yani 25 kat artı.

Bir de bugünkü  merkez bankası durumuna bakalım. AKP'nin 2011 yılında seçim beyanamesinde 2023 hedeflerde milli gelir 2 trilyon dolar koymuşlar! Ancak 2020 yılına geldiğimizde  bakıyoruz, bu rakam 720 milyar dolara düşmüş.  Kişi başına milli gelir 2023' de 25 bin dolar hedeflenirken maakesef gerçekleşme ise 8 bin 599 dolar. Bu kadar sapma olabilir mi? Bu tablo bize iktidarın ekonomi karnesinin ne kadar kötü olduğunu göstermektedir.

Emeklıler adım atamaz hale geldi, neden mi? 10 milyon emekli için  hayat pahallığı ve sosyal huzursuzluk gidikçe artmaktadır.

Böyle giderse işsizlik patlama noktasına gelecek, devletin yardımları durduğu zaman toplu, büyuk işten çikarmalar yaşanacak. daha sonra sosyal ve ekonomik  patlamalar yaşanacak.  İyi kötü tezgahı olanlar, birikimlerın sonuna geldi iş yerleri kapanacak ve ŞİRKET iflasları başlayacak. Ekonominin bütününe bakmak lazım. ÜRETİM, YATIRIM, İSTİHDAM, TARIM, TÜRİZM, DIŞ TİCARET,  İTİLAT VE İHRACAT..

 BUNLARI TÜMÜNE BAKARSANIZ önünüzü görürsünüz

Ülkeyi yönetenler rahmetli Erbakan hocamızın dediği gibi;  bunlar trafik polisi gibi bütçe açık verivorsa hemen faiz  oranlarını artırıyorlar. Ama bu ekonomik politikalar yanlış olduğu için, düğme en baştan yanlış ilgilendiği için  bütce açık vermeve devam ediyor!  Adına güncellene dedikleri ZAM yaparak günü kurtarıyorlar!. Yine bir kere daha soruyoruz. Nereye kadar?

Bir ülke kazandığı  ve ürettiği kadar harcama yapmıyorsa sunu çok iyi  iyi bilelim ki bu ekonomik, sosyal, siyasal girdaptan  kurtulamaz. O ülke borçtan kurtulamaz.

Bizler toplum olarak; öz sermaye ile devlet, Ham madde, teknik kodro, Sendika ve yönetim kadrosunu bir araya getirip bu beş ortak unsur bir araya gelip bir fabrika kurmadiğımız sürece  vahşi kapitalist Sistem hepimizi yutacak vesselam!.