SİYASET
Giriş Tarihi : 06-01-2023 11:01

“EYT düzenlemesinde Bağ-Kur'lular için aranan şart Anayasa'ya aykırı”

“EYT düzenlemesinde Bağ-Kur'lular için aranan şart Anayasa'ya aykırı”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, EYT düzenlemesinde, Bağ-Kurluların da yer alması gerektiğini belirterek "EYT düzenlemesinde Bağ-Kur'lularda aranan dokuz bin gün prim günü şartı Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır, Sosyal Güvenlik Kurumunda olduğu gibi bu konuda da düzenleme sağlanmalıdır” önerisi yaptı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de yaptığı konuşmada, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu'na (Bağ-Kur) prim ödeyenlere de yer verilmesi gerektiğini söyledi.

Gürer, EYT düzenlemesinde Bağ-Kur’lularda aranan 9 bin gün prim şartının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bu konuda yeniden bir düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Gürer, 2000 yılı öncesi vergi kaydı olup Bağ-Kur tescili yaptırmayanlar için geriye dönük tescil hakkı verilmesi gerektiğini belirtti. TBMM Genel Kurulu’nda söz olarak bir konuşma yapan Gürer, bu konuda Bağ-Kur'lular taleplerini gündeme getirdi.

"DOKUZ BİN GÜN PRİM GÜNÜ ŞARTI ANAYASA'NIN EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI"

Vergisini ödediği yılların tescil edilmesinin Bağ-Kur’luların mağduriyetlerinin sona ermesini sağlayacağına değinen Gürer, “2000 yılı öncesi vergi kaydı olup Bağ-Kur tescili yaptırmayanlar için geriye dönük tescil hakkı verilmesini Bağ-Kur'lular talep etmektedir. Vergisini ödediği yılların tescil edilmesi mağduriyetlerin sona ermesini sağlayacaktır. 500 bine yakın vatandaşı doğrudan etkileyecek bu düzenleme yapılmalıdır. EYT düzenlemesinde Bağ-Kur'lularda aranan dokuz bin gün prim günü şartı Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır, Sosyal Güvenlik Kurumunda olduğu gibi bu konuda da düzenleme sağlanmalıdır" önerisinde bulundu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasında ayrıca, Kredi ve Yurtlar Kurumuna borcu olanların borç faizlerinin silinmesiyle ilgili taleplere de dikkat çekti. Gürer, Kredi ve Yurtlar Kurumuna borcu olanların faizi silineceği kanunla da düzenlenmesine rağmen bugüne kadar bu yönde bir düzenleme gerçekleşmemiştir" dedi. Gürer, "KYK’lilerden çok sayıda şikâyetler almaktayız. Faizler bir an önce silinmeli, mağduriyetler giderilmeli ve bu anlamdaki kanun da bir an önce uygulaması sağlanmalıdır" şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Artvin'de HaberArtvin'de Haber