YEREL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 10:50   Güncelleme : 07-06-2021 10:50

ESNAFLARDA SON HAL

1 Haziran sonrası geçen süreçte berberlerin durumu ne durumda olduğuna dair Delibaş’tan açıklama geldi.

ESNAFLARDA SON HAL

5 yıldır Berberlik mesleğini yapan ve önceki dönemlere göre şu anda daha zorlu bir süreç içerisinde kalan esnafların durumuna 1 Haziran esnafların yarasına merhem olabildi mi? Yapılan röportaj sırasında Berbere esnaflarından olan Uğur Delibaş,  yaptığı açıklamalarda önemli konulara dikkat çekti.

5 yıl öncesi ve şu an

Delibaş, önceki yıllara oranla şu anda karşılaştıkları durum hakkında şu açıklamaları yaptı “ pandemiden dolayı tabii çok etkilendik ama işlerimiz Allah’a şükür iyi gidiyor. Sabit müşterilerimizde var onlarda geldiği için çok fazla sorun yaşamadık fakat okulların kapalı olması bizim işlerimizi çok fazla etkiledi. Okullar berberlerin ana geçim kaynağı çünkü öğrenciler ister istemez bir berbere gitmek zorunda oluyor ve bu bizim için bir eksiydi pandemi sürecinde de olmamızdan dolayı diyebilirim “ dedi.

1 Haziran’da ne oldu?

Delibaş, yaptığı açıklamada şu anki normalleşmeye yönelik şu açıklamaları yaptı “ şu anda iyi fakat günden güne iyiye gidiyor diyebilirim. Mesela kazanç olarak şu anda ben bekârım ve Allah’a şükür kazandığımla geçinebiliyorum ama evli olup da çok iyi geçinenlerde var tabii ki memnunuz yani işimizden ve hayatımızdan “ dedi.

Talebimiz

Delibaş, yapılan yardımlara yönelik şu açıklamalarda bulundu “  bize gerekli yardım desteği yapıldı zaten. Şimdi 3000 Liralık destek var ona başvuru yaptık herhangi bir sıkıntı yok şu anda yeterli oluyor yapılan yardımlar hata daha ihtiyacı olan esnaflarımız var bizden daha çok ihtiyacı olan esnaflarımız var “ dedi.

17 gün

Delibaş, tam kapanma sürecine ilişkin şu ifadeleri kullandı “ 17 günlük tam kapanmada kapalı kaldık fakat 17 günün öncesi ve sonrasında güzel gelir elde ettiğimiz için çok büyük bir etkisi altına almadı maddi olarak kaldığımız zor durum. Tabii ki diğer zor durumda kalan esnaflarımız var onların bu süreçte kaldığı zor durum baya etkiledi esnaflarımızı “ dedi.

Aşı talebi

Delibaş, aşı olmaya yönelik düşüncelerini şu ifadeler ile anlattı “ tabii ki aşı olacağız sıramız gelirse neden olmayalım. Benim ailemden herkes oldu bende olmayı düşünüyorum ve keşke sıramız gelse de aşı olsak diye bekliyorum. Bize öncelik verilmesi konusunda ise devletimiz bunu düşündüğünü düşünüyorum ve şöyle bir şey var maskemiz takılı birde sürekli kolonya ve dezenfektanlar ile elimizi yüzümüzü temizliyoruz bundan dolayı hiç birimiz koronaya iş yerimizde yakalanmadık. Hata gelen müşterilerimizden de salgına yakalanan olmadığını söyleyebilirim biraz şans işi midir nedir tam bilmiyorum ama sonuçta milletle iç içe olduğumuz için berberlere de öncelik verilse daha iyi olabilir “ dedi.