YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 13:44   Güncelleme : 02-04-2021 13:54

Esnaflar destek bekliyor

Çoruh Pide salonunun sahibi Yüksel Kantar “Esnaf kapısını açamadığı ve kilitli kaldığı sürece ne kirasını ödeyebiliyor ne de personeline maaş verebiliyor.” Diyen Yüksel Kantar esnafların destek beklediğini dile getirdi.

Esnaflar destek bekliyor

Sağlık Bakanlığı yeni risk haritasını açıkladı. Haritaya göre 1 Marttan bu yana 42 il daha çok yüksek riskli bölge içerisine girdi. Bu kapsamda Artvin de dahil olmak üzere İstanbul, Ankara ve İzmirin de aralarında bulunduğu 58 il de daha cumartesi kısıtlaması geri geldi.

Artvinli TV’de Sokağın Nabzı programının sunuculuğunu yapan Dilan Şahinbaş, esnaf ve vatandaşlarla kısıtlamanın geri getirilmesi hakkında röportaj gerçekleştirdi.

Temurçin Cengiz: Türkiye genelini konuşmak gerekirse bu duruma Karadeniz bölgesinde yapılan kongrelerden dolayı geldik. Milletin artık bu durumda yapacak hiçbir şeyi yoktur. Ölen ölür, kalan kalır zihniyetinde gidiyorlar. Ekonomi de almış başını gidiyor. Esnaflardan intihar var. Esnafa yardım yapılacaksa Avrupa, Amerika gibi tamamen her şeylerini vermek üzere yapılmalı. Kapanmaları önlemek için insanlara belirli bir maddiyat vermeleri lazım. Millet daha fazla bu duruma dayanamaz o yüzden erken seçim olur diye düşünüyorum.

Yüksel Kantar: Çoruh Pide salonunun sahibiyim. Risk haritası bizi çok üzüyor. Daha önce Artvin olarak yüksek riskli iller arasındaydık. Şimdi çok yüksek riskli iller arasına girdik. Birilerini suçlamak yerine acaba ben vakalara ne kadar uyuyorum diye herkesin kendine bakarak değerlendirmesini istiyorum. Kurallara uyulmadığı sürece böyle sonuçlar olabiliyor, bizde Artvin halkı olarak üzüntü içerisindeyiz.

Cumartesi günleri kısıtlaması geri geldi. Cumartesi ve Pazar sokağa çıkma yasağı var. Esnaflar iş yerlerini açamayacaklar. Neler düşünüyorsunuz?

Keşke böyle bir şey olmasaydı. Devletimiz insanlara özgürlük tanıyor diyor ki siz kendi kurallarınıza uyun ki önümüzdeki dönemde virüsten tamamen kurtulalım. Kimseyi suçlamak adına söylemiyorum ama biz vatandaş olarak kurallara pek uyduğumuzu düşünmüyorum. Milletçe kurallara harfiyen uyarsak eğer bu illetten bir an önce kurtuluruz diye düşünüyorum. Esnaf olarak ise durumumuz iyi değil, bir şeyler yapmaya çalışıyor ama devletin imkanları kısıtlı,. Esnaf Sanatkar Birliği, Ticaret Bakanlığının destek sağlama konusunda zayıf kaldığını düşünüyorum. Biraz daha temele inip vatandaşların, esnafların gerçekten sorunu nedir diye dinlemeleri, rapor etmeleri ve bu konuda destek almamız açısından çalışma yapmaları gerekiyor.

Ramazan döneminde esnaflar içinde kapatma geldi, paket servisle devam edilecek, daha önce de paket servisiyle çalışıyordunuz, bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Pandemi den önce de ramazanda işletmemizi kapatıyorduk. Gündüzleri açmıyorduk. Yemeklerimiz hamur işi olduğu için sulu yemek olmadığı için insanlar rağbet göstermiyordu. Geçen yıl kapattık bu yıl da kapatacağız, sadece pandemi den ötürü kapalı kalmayacağız. Bu durum pandemi de açık olan esnaflar için sıkıntılı bir durum. Zaten insanlar hem psikolojik hem de ekonomik olarak perişan bir durumda. Ramazan da kısıtlamaların gelmesi bir yandan iyi ama esnaf gözüyle baktığımız zamanda oldukça zor bir durum. 1 ay işletmelerde açılma oldu ama tekrar kırmızıya döndüğümüz için vatandaş oldukça sıkıntı çekiyor. Bunun çözümü de şudur ben kurallara ne derece uyuyorum diye insanlar kendini sorgulamalıdır. Kurallara uyarken kişi sadece kendini değil, toplumu da düşünmeli.

Kafe ve restoran sahipleri, AVM ler ve turizm sektöründe oteller açık HES koduyla giriliyor, salgın sadece kafelerden ve restoran da mı bulaşıyor diyorlar. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Şuradan bulaşıyor oradan bulaşıyor diyerek birilerini suçlamak yanlış olur. İnsanlar da bir yere kadar korunabiliyor. Salgın belki toplumun her kesimine bulaşacaktır. Belki de bağışıklık kazanacaktır bunlar başka mesele ama eşitlik adına mesela bir yere HES koduyla giriliyorsa bende arzu ederim ki bizim iş yerimize de HES koduyla girilsin. Zaten işletmemize HES koduyla giriliyor.

Esnafın durumu iyi değil. Kamu personelleri devletten maaşlarını kolayca alabiliyorlar. Devletimizin imkanları iyi. Maaşları ödeyebilecek durumda. Ama esnaf kapısını açamadığı ve kilitli kaldığı sürece ne kirasını ödeyebiliyor ne de personeline maaş verebiliyor. Bundan dolayı da eleman çıkarmak zorunda kalıyor. Bu çarkın esnafın düzeninde dönmesi lazım ki devletimiz de ayakta dursun. Ciddi anlamda esnafın devletlerden beklentisi var, kredilerin ertelenmesi, hibe desteği olabilir. Personele kısa çalışma ödeneği kapsamında devletimiz destek veriyor, bunun ben Cumhurbaşkanımızdan uzatılmasını arzu ediyorum.