YEREL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 16:53

Esnaf’ın Sorunlarını Vekillere İletti

Esnaf’ın Sorunlarını Vekillere İletti

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri Uğur Bayraktutan ve Özgür Karabat Artvinlinin sorunlarını yerinde dinlemek üzere kente geldiler. 4 gün sürecek olan ziyaretlerde vatandaşlardan alınan veriler raporlanarak genel merkeze sunulacak.

Arhavi’ye gelen İstanbul Milletvekili Özgür Karabat ve Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan burada bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi. Esnafın sorunlarını dinlemek için Arhavi Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Yılmaz’ı ziyaret eden heyet burada sorunları not aldı.

Mustafa Yıldız, tır kuyruklarını gündeme getirerek, “Araçların fiyatı aldı başını gidiyor karşıya geçen arkadaşlarımız geldiği zaman bize para getiriyorlar biz de tahsil ediyoruz gelmedikleri zaman para getiremiyorlar. Bunu da bakanla görüştüm ama bir netice yok parklarımız hala dolu henüz bir çözüm olmadı. Bir işi bir kere yapmıyoruz bir kere yapılsa bitirsek sorunu çözsek tamamlanacak” dedi.

Heyet’e sorunları anlatan Arhavi Esnaf ve Sanatkarlar kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Küçük bir bölgede yaşıyoruz. Araştırmalarımızda burada istihdam olmadığı zaman yetişen nesillerimiz buradan gidiyorlar bu konuda mücadele veriyoruz sürekli araştırma yapıyoruz. Geçenlerde Ziraat bakanı ile görüştüğümüz zaman iki öneri verdik iki sorunumuz var dedik; biri Organize Sanayi Bölgesi, biri de Sarp gümrük kapısının şu anda işleyişinin yavaş olması.  1050 tane kooperatifimiz var biz 182. sıradayız ki küçük bir beldede yaşıyoruz. Şu an bölgenin en iyi kooperatiflerinden bir tanesiyiz. Tırcı arkadaşlarımıza kredi veriyoruz ama yetişemiyoruz Eskiden 225 civarında kredi veriyorduk, şu an 1 trilyona çıkardık araç başına kredileri ama araçlara yetişemiyoruz. Araçların fiyatı aldı başını gidiyor karşıya geçen arkadaşlarımız geldiği zaman bize para getiriyorlar biz de tahsil ediyoruz gelmedikleri zaman para getiremiyorlar. Bunu da bakanla görüştüm ama bir netice yok parklarımız hala dolu Henüz bir çözüm olmadı. Bir işi bir kere yapmıyoruz bir kere yapılsa bitirsek sorunu çözsek tamamlanacak. Yıllardan beri Gümrük Kapısı Gürcistan bizden 30 40 yıl geri olan bir ülke bir sistem geliştirdi Bir kapıdan bir kere geçiliyor. Bizde bir yaptı bir daha yapacağız şu anda yine yetersiz orası bunlarla ilgili çözüm arıyoruz. Faizlerimizin yüksek olması faiz 700'ün üzerinde kredi kullanıyor kullandırıyoruz. Türkiye genelinde biz 0 takipte olan yerdik.  Halk Bankası'nda bir arkadaşımız 2006 yılında BDDK'nın çıkarmış olduğu bir yasa gereği çok iyi kullandı 2020 yılında bizi bizde değer takibi alıyor 0 takip alan bir kooperatiftik yüzde 4’tü bunu yüzde 37’ye çıkardılar. Halk Bankası Daire Başkanı Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı bütün başkanları ile diyalog da olduk netice olmadı en büyük dar darbe yiyen Arhavi Küçük Bir yerdeyiz kapatmaya gidildi güçlü olduğumuz için kapanmadı. Biz 37'den 15-16 ya düşürdük bir sene içerisinde ben de kış ayında ki bu zor zamanlarda.”

 

Haberin Galerisi : Esnaf’ın Sorunlarını Vekillere İletti
Artvin'de HaberArtvin'de Haber