YEREL
Giriş Tarihi : 10-05-2021 12:11   Güncelleme : 10-05-2021 12:11

ESNAFIN AKAN KANI DURMUYOR!

'' Sen Bana Sahip Çıkmak Zorundasın ''

ESNAFIN AKAN KANI DURMUYOR!

25 yıldır esnaf olarak hayatına devam eden Mustafa Artvin'de esnafın sesi oldu. Yaptığı konuşma sırasında yaşanan ne zorluk varsa esnafın kendi gözünden yardım sesini duyurmak için söylediklerinde geri adım atmadı.

Pandemi döneminde ne gibi zorluk yaşadınız?

Pandemi dönemi içerisinde uzun zamandır yaşanan zorluklara bir esnaf ve bir vatandaş olarak sesini duyurmaya çalışan Mustafa şu ifadelere dikkat çekti, ''

Birçok zorluk var hangi birini saysam nerden başlasam bilemiyorum ama bir kere öncelikle geçen sene mart 16 olması lazım o tarihte kapattık ve böyle olacağını bilmiyorduk. Şöyle söyleyeyim sizlere ben her ay sadece 111 lira internet parası ödüyorum dükkana tamamı. Bugün, yarın açılacak derken 15 ay oldu ve bana halen gelen fatura mesajları var herhangi bir belirsizlik yok kira tıkır tıkır işliyor hani sezon başladı burada bana göre hükümetinde çok hassas davranması lazım. Neden? çünkü ben Lig TV'de ticari üye olduğum için senin evinde izleyecek olduğun 80 liralık üyelikle ben burada 15 bin liraya peşin verirsen 12 bin lira vadelisi ise 20 bin liraya kadar çıkıyor. Sezonluk birde bu sadece bir sezon atıyorum 2019-2020 gibi. geçen sene mesela arkadaşlarda şahitler 14 bin liraya anlaştık 7 bin lirasını peşin verdik 3. ay kapandı. Para var mı? yok muhatap var mı? yok bölge bölge bunlar ihale yapıyorlar diğer sezon ihaleyi alamayınca da para uçup gidiyor. Avukata varana kadar aradım bir tanesine ulaşamadım tek muhatap bayilik diyorlar. Sadece bunla bitmiyor ki önceki mart ayına gelir vergisi çıktı bana arkadaş beni dükkanım 2020'nin mart 15'nden sonra kapalı ruhsatımda bar yazdığı için bir ara bir dedikodu çıktı ne yapalım? ne edelim? denildi. Lokantaya çevirince açıyorlar dediler bizde tabi buna uyup tuzağa düştük. Nasıl düştük? bir ton para verdik sağa sola harç yatır oraya buraya para ver olmadı gerçi de esnaf kefaretten geçmedi. Bana bu pandemi döneminde hükümetin verdiği sadece 3000 lira o verdiği miktarda ayda 1000 lira olarak 3 aya bölünmüş şekilde. Birde 25 bin liralık kredi kartı verdi bunların hepsini de patlattık. Buradan açık ve net söylüyorum 2020 mart ayının 14'nden önceki benim banka bilançolarıma durumuma baksınlar birde şu ankine baksınlar. O zamanki bankalarda artı eksi açtırıp kredi isteyip, kredi alıyordum  şu an bırak artı eksiyi bir kuruş para alamıyorum '' dedi.

25 Yıldır bu meslektesiniz bu konuda ne söylemek istersiniz?

önemli ifadelere dikkat çeken Mustafa, ''

Benim zaten şahsi düşüncem şu, Ben içkili mekan işlettiğim için sürekli bu hükümetin gözünde sürekli 3.sınıf insan muamelesi gördüm. Çünkü sıkıntı olur emniyet önce bizim dükkana gelir arkadaş pandemi diye bir şey çıktı tamam hastalıktır bizimde kaybettiğimiz yakınlarımız oldu. Kapanma ise kapanma tamam her şeyine varım ben ama ben senin vatandaşınım sen bana sahip çıkmak  zorundasın, beni kollamak zorundasın benim devletim tek milletim tek kimse sığınacağım ben napacağız esnaf olarak? ben sürücü kursunda işe başladım. 2580 liraya sürücü kursunda işe başladım sadece dükkanın kirası 2000 lira zaten onda da geçen dönem açılmadı. Bu ayda bir şey olmadı kayda değer bir maaşta yok biz ne yiyeceğiz? ne içeceğiz evde? benim küçük kız çocuğum var eşim var evimde kira ne yapacağız böyle? tek ben değil benim gibi olan bir sürü insan var ne yapacaklar? sorarım sizlere '' dedi.

İşe ilk başladığınız dönemleri şu an bulunan dönemle kıyaslarsanız nasıl bir fark var sizce?

Aradaki farkla ilgili açıklama yapan Mustafa, ''

Bu aradaki farkı anlatamam öyle böyle bir enteresan fark yok bakın arkadaşlar ben hep aile restorandı işlettirdim. Gelen insanlar sorabilirler çevreye yani insanlar gelirdi o dönemin önde gelen insanları gelirdi. Kendi bile gelmese kızı gelir eşi gelirdi yani adam kızını bırakıp adam derdi bana, '' Mustafa yesin içsinler sana emanet gelince hesabı da kaparım '' derdi. hatta evlerine bile biz bırakırdık kimse kimseye laf yapmak taciz, sarkıntılık imkanı yok olamazda bize güvenir yani insanlar bizde esnafız doğru yolda ilerleyip ekmeğimizi kazanma derdindeyiz. Dediğim gibi benimde ailem var evime bakma yükümlülüğüm var ve benim gibi birçok insan var. Biz şu an müşteri bulamıyoruz müşteri! Şunu da söyleyeyim her sene ödenen açık alkol ruhsatı ödemem var bu ayda olacak bu ödeme ama satışını yapmıyoruz veya işletmemizde insan yok yasaklar var iş yok ne yapacağız? ödeyemez isem ruhsatım iptal ediliyor. Yani tek ricam bizim elimizden tutsunlar sırtını dönmesinler birazcık yardımcı olsunlar umarım sesimizi duyarlar '' ifadelerine yer verdi.