YEREL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 10:41   Güncelleme : 30-06-2021 10:41

Esnafa Korku Hakim

Sokak Lezzetleri İşletme sahibi Hakan Şermet, esnafların normalleşmeye yönelik nasıl bir düşünceye sahip olduklarını belirten ifadelerde bulundu.

Esnafa Korku Hakim

1,5 yıl sonra ilk defa tam normalleşme uygulaması 1 Temmuz günü uygulamaya girecek. Artvin esnaflarının günlerdir beklediği normalleşme ile ilgili Şermet, yaptığı açıklamalarda esnafın ne gibi durumlarla karşılaşacağına yönelik açıklamalarda bulundu. Ayrıca bir anda tam kapanmanın tekrar uygulamaya girmesi gibi bir tehlikenin sonuçlarına da değinen Şermet, şu ifadeleri kullandı “ şu anki konumumuzda işlerimizi etkilemedi çünkü bir açınıp bir kapandığımız için müşterilerimize de kararsızlık hakim oldu. Büyük bir olasılıkla zamanla alışma sürecinden sonra iyi olacaktır inşallah her şey tam açıklanıp netleştirildikten sonra insanlar kendi tedbirini ona göre alır ve esnaf olarak bizlerin işleri son 1,5 yılda olduğu gibi zarar görmez. Şu anda iş yok henüz öğlen vaktine geldi saat ve henüz siftah yapmış değiliz. İnsanlarımız alışveriş yapma duygusunu kaybetti sorun aslında burada çünkü yemek yine yeniliyor her türlü evde veya dışarıda ama alışveriş duygusu insanlarımızda eskisi kadar yok. Artık insanlar telefonla istediğini arayıp sipariş ediyor gezme işi artık yok desek yerinde bir ifade olur bu süreçte inşallah uzun bir süreç olur 2 aylık değil de daha uzun bir süreç olursa insanlarımız açısından çok iyi olur çünkü insanlar artık ne yapacağını bilmiyor. aynı şekilde biz esnaflarda bilmiyoruz “ diye konuştu.

1 Temmuz günü

Şermet, tam normalleşme uygulaması hakkında şu ifadeleri kullandı “  her şeyin çok güzel olacağına eminim, aşılamaların yapılması gerçekten böyle hızla ilerlemesi çok güzel ayrıca 1 Temmuz’dan sonra tam normalleşmeye dönülmesi daha çok sevindiren durum yani ticarethanelerin açılması lazım, ticarethanelere destek verilmesi gerekiyor. Bizim şu anda eleman sayımız 1 bu elemanı almamızın nedeni ise açılmalar gerçekleşecek diyedir ama şu anda tam olarak ne olduğuna hakim olamadığımız için eleman alımını kolay yapamıyoruz. İnsanlarımız işsiz, kira, elektrik gibi durumlarda ortada zar zor ödüyoruz ve eleman almak istiyoruz insanlara faydalı olalım diye ama inşallah 2 ay sonra kapanma durumu olmaz yoksa gerçekten çok zarara uğrar. Esnaflar şu anda bu tam açılmaya güvenip ürünlerini tedarik eden esnaflar var bizim gibi ve de eğer olursa bir kapanmaya gidilirse tekrar ciddi anlamda esnafın sonuna iyi denilemez. Bu sene sonunda eğer böyle giderse Artvin’de çoğu esnaf dükkanı kapatır zaten birçoğu kapatmak üzere fakat zar zor dayanmaya çalışıyorlar. Bugün, yarın açılır düşüncesi ile dayanmaya çalışıyorlar yani bizde aynı şekildeyiz 3 milyar giderlere veriyoruz bu nereye kadar gidecek böyle kapalı kalırsak. Esnaf paketlerinden yararlandım bu süreçte ama benim 2 iş yerim var bana verdiği totalde yardım parası zaten 6 bin lira 1,5 senedir iş yerleri boşta. Benim en az harcadığım gider kapalı olduğu süre içerisinde 50 bin lira ve 6 bin lira yardım parası veriyorlar alsam ne almasam ne olacak ama yine de Allah razı olsun. Mesela elektrik Artvin’de yarı yarıya olması lazım o kadar barajlar şehri deniliyor. Ortada iş yok elektrik üretimi yapılıyor evet barajlardan enerji karşılanıyor fakat yine Artvin’de elektrik fiyatları esnafın cebini yakıyor. Burada ben bir dolap çalıştırıyorum 500’den aşağı elektrik faturası ödemiyorum. Bu zorlukları biz çekiyorsak birazda sefasını çekelim hep birilerinin sırtına gidiyor o paralar şu anda Artvin’de mesela biz Hopa’da, Borçka’da nem oranı var derdik şimdi baktığımız zaman barajlardan dolayı ağaçlarımız katledildi ayrıca nem oranı çok yüksek gece kimse rahat uyuyamıyor. HES olayı olsun, maden olayı olsun Artvin’in sahibi yok sürekli göç veriyoruz dışarıya 20 bin nüfusu var ve bunun 50 katı dışarıda başka şehirlerde yurt dışında falan olan insanlar var. Önce sen kendi insanını şehrinde tutmayı bileceksin buradaki esnaf gittiği zaman herkes tek tek gittiği zaman nasıl olacak bu iş, mümkünse biz insanlarda bir şeylerden faydalanalım hep zorluk çekiyoruz. Herkes kesesini düşünüyor mesela günümüzde bir maden olayının olması çok yanlış, ağaçların kesilmesi çok yanlış Artvin’de bu sene Yusufeli’nde 3 defa yangın çıktı. Bu durumların yaşanması gerçekten yazıktır insanlarımıza ve memleketimize bunun olması böyle yaşanması gerçekten yazık biz geçtik ama bizden sonraki nesillere ne olacak “ dedi.

Festival

Şermet, kafkasör festivalinin yapımına yönelik şu açıklamalarda bulundu “ festivalin olması Artvin adına çok güzel kesinlikle olmazsa olmazlardandır kafkasör festivali yalnız bu pandemi döneminde herkes kendine düşen görevi yerine getirirse kurallara uyarsa eğer festivalin yapılması da mümkün. Dışarıdan insanlara gelecek ortada bir turizm akımı söz konusu bunu yaparken de Artvin’de yaşayanlara zarar verilmemesi gerekiyor. Dışarıdan virüsün buraya getirilmemesi gerekiyor, girişte kontrollerin iyi bir şekilde yapılması gerekiyor. İnsanlar artık heyecan duygusunu sıcak sohbetlerin yaşanmasını özledi festivalin olması gerekir ama maske ve mesafeyi koruyarak yapılması gerekli. Ben geçen gün kafkasöre gittim her yer çöptü insanlarımızın bu konuda biraz duyarlı olması gerekiyor çünkü çevre temizliği yok orada olan görevli fazlası ile işini yapıyor fakat insanlar bu çevre duyarlılığını sağladığı zaman görevliye gerek kalır mı orada, kalmaz ben mesela şimdi kendi dükkanımı temizlemesem insan gelmez. İnsanlar koronadan değil açlıktan ölecek böyle giderse saat olmuş 1 halen gelen yok esnaflar böyle bir durumdayken koronadan daha kötü bir tehlikeye sahipler zaten “ dedi.